Jandarmii de la gruparea mobilă au prins în flagrat trei persoane care au furat mai mai mulți metri de cablu din fosta fabrică de pălării din Timișoara. Cei trei s-au ales cu dosar penal și riscă să ajungă după gratii pentru furt calificat.
Un timișorean a fost prin în flagrant, luni seara, de polițiștii Serviciului pentru Acţiuni Speciale, în timp ce dădea o spargere la o cameră de cămin din Complexul Studențesc. Oamenii legii au stabilit că bărbatul este recidivist și că în urmă cu doar câteva luni a fost eliberat condiționat.
Un timișorean de 21 de ani este acum cercetat penal pentru furt calificat. Tânărul a furat de pe două mașini oglinzile în valoare de 4.500 de lei, pe care a încercat apoi să le vândă cu ajutorul unui bucureștean.
Polițiștii de frontieră au oprit pentru control, miercuri seara, un autoturism înmatriculat în Suedia, care se deplasa prin localitatea Jimbolia, din județul Timiș. În urma verificărilor, polițiștii au stabilit că mașina, în valoare de 8.500 de euro, figurează ca fiind furată în anul 2012.
Un tânăr de 29 de ani din Sânnicolau Mare este acum cercetat penal după ce a atacat în plină stradă trei tinere și a încercat să le fure banii pe care tocmai îi scoseseră de la un bancomat. Incidentul a avut loc marți, în zona unei autogări din Timișoara.
Azi în Timișoara
Duminică puteți merge la mai multe filme în oraș și spectacole.
Eveniment
Un accident a avut loc sâmbătă seara în localitatea Gelu din Timiș.
Mapamond
Bilanțul dublului cutremur din Venezuela a continuat să se agraveze vineri, ajungând la 920 de morți și peste 50.000 de dispăruți. UPDATE. Peste 1.000 de morți
Eveniment
Polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Peciu Nou au depistat un bărbat, în vârstă de 61 de ani, condamnat la 1 an și 6 luni de închisoare pentru furt.
2
Ştiri din Timiș
Au început pregătirile pentru reconstrucția completă a pasajului Slavici–Polonă din Timișoara. În câteva săptămâni vor fi introduse restricții de trafic, iar circulația va fi deviată pe un drum provizoriu amenajat de constructor.
2
Ştiri sportive
Franța, Spania și Belgia au câștigat grupele după ultimele meciuri disputate vineri la Campionatul Mondial 2026, în timp ce Senegal și Capul Verde au obținut calificarea în șaisprezecimi. Uruguayul a fost eliminat, iar Iranul încă speră.
Ştiri din Timiș
Luni, Timișul va fi vizat de Cod Roșu de caniculă, până miercuri.
6
Utile
Sâmbătă, 27 iunie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.