O timișoreancă a fost reținută de două ori in 48 de ore, fiind acuzată de furt calificat. După ce procurorul de caz a decis cercetarea tinerei în stare de libertate pentru că a furat un telefon mobil, polițiștii au fost nevoiți să o rețină din nou, în aceeași zi, pentru un alt furt comis cu două săptămâni înainte de primul. Femeia urmează să fie prezentată din nou instanței cu propunere de arestare preventivă.
Doi timișoreni au fost reținuți pentru 24 de ore și riscă să ajungă după gratii, fiind acuzați de delapidare. Împreună cu alte două persoane au furat de la firma la care erau angajați trei paleți în care se aflau faruri și becuri auto. Prejudiciul adus firmei a fost de 5.000 de euro.
La Timișoara se fură orice. Acesta lucru a fost dovedit de un adolescent din Voiteg, județul Timiș, care a furat semnalizatoarele unui microbuz, parcat pe bulevardul Cetății, din Timișoara. Suspectul este acum cercetat în stare de libertate pentru furt calificat.
Doi adolescenți din localitatea Lenauheim sunt acum cercetați penal pentru furt calificat. Cei doi au dat, în noaptea de vineri spre sâmbătă, o spargere la anexa unei locuințe din localitate, din care au furat mai multe bunuri.
Doi lugojeni sunt acum cercetați penal pentru furt calificat, după ce au fost prinși de polițiști cu bunurile furate asupra lor. Cei doi au spart, în noaptea de marți spre miercuri, o anexa a unei locuințe și un autoturism.
Eveniment
Un accident a avut loc sâmbătă seara în localitatea Gelu din Timiș.
Mapamond
Bilanțul dublului cutremur din Venezuela a continuat să se agraveze vineri, ajungând la 920 de morți și peste 50.000 de dispăruți. UPDATE. Peste 1.000 de morți
Ştiri din Timiș
Au început pregătirile pentru reconstrucția completă a pasajului Slavici–Polonă din Timișoara. În câteva săptămâni vor fi introduse restricții de trafic, iar circulația va fi deviată pe un drum provizoriu amenajat de constructor.
2
Ştiri sportive
Franța, Spania și Belgia au câștigat grupele după ultimele meciuri disputate vineri la Campionatul Mondial 2026, în timp ce Senegal și Capul Verde au obținut calificarea în șaisprezecimi. Uruguayul a fost eliminat, iar Iranul încă speră.
Ştiri din Timiș
Luni, Timișul va fi vizat de Cod Roșu de caniculă, până miercuri.
6