Ministrul Mediului şi Pădurilor, Laszlo Borbely, se află, joi, la Timişoara, unde se întâlneşte cu reprezentanţi ai autorităţilor locale şi ai instituţiilor aflate în subordinea ministerului. Încă de dimineaţă, Borbely s-a declarat nemulţumit de rata de absorbţie a fondurilor de mediu, el afirmând că s-a săturat de promisiunile autorităţilor locale şi crede că mai bine centraliza acest domeniu.
Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului şi Biroul de Integrare Europeană din cadrul Guvernului Republicii Serbia au lansat cel de-al doilea apel pentru propuneri de proiecte ce vor fi finanţate din Instrumentul de Asistenţă pentru Preaderare (IPA) în cadrul Programului IPA de Cooperare Transfrontalieră România - Republica Serbia.
Vineri, 11 martie 2011, Primăria Lugoj, găzduieşte un seminar tematic de informare susţinut de lectorii Oficiului Judeţean de Plaţi pentru Dezvoltare Rurală şi Pescuit cu privire la accesarea fondurilor europene pentru agricultură şi dezvoltarea mediului rural.