Rute ocolitoare sau un spor de atenţie la semafoarele şi semnalele drumarilor. Asta îi aşteaptă pe cei aflaţi la volan pe mai multe drumuri naţionale din judeţele Timiş, Arad sau Caraş-Severin, unde lucrările de reabilitare a carosabilului sau de consolidare a unor poduri vor îngreuna traficul pe parcursul lunii mai.
După cum ştim cu toţii, starea drumurilor care fac legătura între Timişoara - Chişoda şi Timişoara - Giroc a fost deplorabilă. Anotimpul iernii, lung şi capricios din acest an a făcut ca deteriorarea căilor de acces să se accentueze şi mai mult. Această stare de fapt a dăunat şoferilor, care au pierdut timp, bani şi nervi, în special prin deteriorarea autovehiculelor.
Daca, anterior, constructorii aveau posibilitatea sa majoreze pretul contractului cu pana la 50% prin acte aditionale, de acum incolo, limita maxima fixata de Ministerul Transporturilor este de doar 10%. Ministerul Transporturilor a anuntat luni noi reguli impuse constructorilor de autostrazi, incepand cu tronsoanele Nadlac-Arad, Timisoara-Lugoj, Lugoj-Deva si Orastie-Sibiu!
Viceprimarul Timisoarei Sorin Grindeanu a atacat dur, marţi, firmele de construcţii care au câştigat licitaţiile organizate de municipalitate pentru lucrările la drumurile din oraş, dar nu şi-au respectat promisiunile făcute cu privire la preţul final şi termenul de finalizare.
Vremea s-a aratat foarte schimbatoare in ultimele zile, primavara fiind una foarte friguroasa in unele zone unde a cazut grindina, lapovita sau ninsoare. In tara au fost mai multe drumuri blocate de zapada.