Consilierii locali PNL anunță că se opun dublării prețului la gigacalorie în ședința de joi. Ei spun că dublarea sau triplarea tarifului va aduce foarte multe debranșări la Colterm, astfel că propun o creștere de 20,7% a prețului pentru consumatori, „în această fază”. USR cam are însă voturile asigurate, cu ajutorul lui Raul Ambruș, proaspăt exclus din PNL.