Voluntari din patru judeţe din ţară, printre care şi Timişul, vor lua parte sâmbătă la cea de-a doua activitate de plantare de puieţi din această primăvară în cadrul mişcării naţionale de împădurire iniţiate de Asociaţia EcoAssist. Se vor planta stejari, salcămi şi plopi.
Cadrele Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Banat al Judeţului Timiş vor fi prezente în lunile aprilie şi mai în centrele comerciale din Timiş şi vor încerca să convingă cumpărătorii să direcţioneze 2% din impozitul anual pe venit „Fundaţiei pentru SMURD”. Din banii colectaţi se doreşte achiziţionarea unui avion sanitar SMURD.