Acțiunea „Ghilotina”, pornită luni de primarul Timișoarei Nicolae Robu, când a tăiat primul fir aerian al operatorilor de cablu din zona centrală, astfel încât firele să fie duse în pământ, are în continuare repercusiuni: consumatori casnici fără TV și internet, dar și Inspectoratul Școlar Județean, în plină simulare a Bacalaureatului, fără conexiune de date. Inspectorii au o videoconferință cu Ministerul Educației joi, dar nu au aparatura necesară pentru a se conecta în sistemul securizat...
A strigat „Victorie!” și a lăsat centrul Timișoarei fără internet. Este vorba despre primarul Nicolae Robu care a tăiat, luni seara, primele cabluri aeriene. Reprezentanții UPC și Vodafone au avertizat că această acțiune va afecta în special firmele și instituțiile din centrul Timișoarei, însă amploarea acesteia a devenit cunoscută abia marți dimineața, când cei de la Inspectoratul Școlar Județean Timiș și cei de la Liceul „Carmen Sylva” au descoperit că nu mai au acces la internet. Și e zi de simulare la Bacalaureat.
Carosabilul este ca-n palmă, trotuarele la fel, deși nu pe tot bulevardul, însă spațiile verzi au fost lăsate de izbeliște. Mai mult, marți noapte au fost tăiate cablurile aeriene și lăsate în voia sorții, peste arbuști sau chiar pe trotuare, pietonii fiind nevoiți să le ocolească. Muncitorii contractați de primărie au uitat și de pista pentru bicicliști care ar fi trebuit amenajată pe o bucată din trotuar, lângă Mecanică.
Eveniment
Banatul rămâne sub asediul caniculei, iar temperaturile vor ajunge luni până la 38 de grade Celsius. Meteorologii au emis luni o avertizare de tip Cod Portocaliu pentru județele Timiș și Caraș-Severin și avertizează că disconfortul termic va fi accentuat, iar nopțile vor rămâne tropicale. De mâine, avertizarea pentru caniculă trece la Cod Roșu.
Sănătate
Județul Timiș se află astăzi, 3 august, sub cod portocaliu de caniculă, iar de marți, 4 august, va intra sub cod roșu, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). În acest context, Ministerul Sănătății recomandă populației să evite expunerea la soare în orele de vârf, să se hidrateze corespunzător și să acorde o atenție deosebită copiilor, vârstnicilor și persoanelor cu afecțiuni cronice.
Ştiri din Timiș
Potrivit Poliției Locale Timișoara, tot mai mulți cetățeni care folosesc autovehicule cu încărcare electrică au transmis, în ultima perioadă, sesizări telefonice pentru alți șoferi care opresc sau staționează pe locurile destinate încărcării electrice.
Sănătate
Medicii de la Compartimentul de Pneumologie Pediatrică al Clinicii Bega atrag atenția că temperaturile foarte ridicate din această perioadă pot agrava simptomele copiilor care suferă de astm bronșic, fibroză chistică sau alte boli respiratorii cronice. Căldura excesivă, deshidratarea și poluarea pot crește riscul apariției complicațiilor, iar părinții sunt sfătuiți să respecte tratamentul și să monitorizeze atent starea copiilor.
România
Guvernul va discuta cu marii consumatori industriali posibilitatea unor reduceri voluntare ale consumului de energie electrică în orele de vârf, după oprirea Reactorului 1 de la Cernavodă din cauza nivelului scăzut al apei provocat de secetă.
2
Utile
Luni, 3 august, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.
Cariere de Poveste
Francisca Hoca Virag a fost vreme de 31 de ani balerină la Opera Națională Română din Timișoara. Chiar dacă și-a pus poantele în cui, a continuat să fie activă și a înființat la Timișoara primul club sportiv de pole dance. Recent, a devenit campioană națională la această disciplină. De asemenea, este organizatoarea Check Art Festival, unde colaborează și cu fiica sa ca mim și cu fiul său ca statuie vivantă.