Polițiștii timișeni au reușit să recupereze 4.300 din cei 10.000 de lei care au fost furați, la sfârșitul săptămânii trecute, de la o poștăriță, între localitățile Butin și Percosova. Banii au fost găsiți la unul dintre cei doi suspecți acasă, iar, cel mai probabil, restul au fost cheltuiți de cei doi bărbați acuzați de tâlhărie.
Aşa cum vă anunţam în urmă cu câteva zile, Guvernul a alocat judeţului Timiş 33,6 milioane de lei pentru plata datoriilor, după ce în urmă cu o lună mai alocase încă 25 de milioane de lei cu acelaşi scop. Şi de această dată, marea majoritate a banilor îi va primi Timişoara, aproximativ 30 de milioane de lei, fondurile urmând să fie folosite pentru acoperirea arieratelor societăţilor Colterm şi RATT.
Prefectul Eugen Dogariu, a anunţat, miercuri, că în urma unei redistribuiri de fonduri făcută de Guvern, judeţul Timiş a primit 33,6 milioane de lei. Banii vor fi folosiţi pentru acoperirea datoriilor societăţilor comerciale aflate în subordinea primăriilor, cum ar fi RATT şi Colterm, dar vor fi alocaţi şi spitalelor pentru plata agentului termic.
Tânărul a fost adus la sediul DIICOT Timişoara pentru audieri, fiind cercetat în dosarul grupării de falsificatori de bani. Fiul directorului staţiunii din Buziaş a fost prezentat procurorilor, fiind însoţit de doi avocaţi.
Corupție nemărginită în rândul polițiștilor din Timiș. După ce aproape în fiecare zi a săptămânii, ofițerii DGA au ridicat mai mulți polițiști prinși că au luat mită, vineri seara doi agenți au fost ridicați chiar din sediul Serviciului Rutier din Timișoara. Cei doi au cerut mită 600 de lei unui român cu domiciliul în Italia. Surprinzător pentru polițiști, banii pe care i-au primit erau inscripționați cu „mită” de către ofițerii DGA.
Ştiri din Timiș
Pentru copiii din două cartiere ale Timișoarei se pregătesc noi spații de joacă. Primăria anunță că lucrările de pe strada Orșova au ajuns într-o etapă avansată, iar pe strada Mureș au început deja modernizările, parte din programul de reabilitare a zece locuri de joacă din oraș.
Ştiri din Timiș
Ziua Drapelului Național al României va fi marcată vineri, 26 iunie, la Timișoara, printr-o serie de ceremonii militare și religioase organizate de autorități.
România
Sorin Grindeanu declară, după consultările cu Nicușor Dan de marți, că PSD își asumă guvernarea, inclusiv funcția de premier.
Sănătate
Mai multe asistente medicale de la Spitalul CFR Timișoara ar fi intrat în grevă japoneză. Acțiunea are loc fără întreruperea activității medicale, fiind o formă de protest simbolic desfășurată în mai multe unități sanitare încă de la începutul lunii, prin care membrii sindicatului Sanitas Timiș protestează noua lege a salarizării.
Ştiri din Timiș
Municipalitatea caută soluții pentru a reduce conflictele dintre bicicliști și pietonii din centrul Timișoarei. Principala problemă este creșterea numărului de curieri pe bicicletă, iar primăria ia în calcul trasee dedicate care să traverseze cartierul Cetate fără a afecta zonele aglomerate.
Eveniment
Polițiștii din Timișoara au făcut o percheziție într-un dosar în care un bărbat de 32 de ani este cercetat după ce, în mediul online, au apărut clipuri în care s-a prezentat ca reprezentant al unor instituții ale statului și a făcut așa-zise controale la mai multe magazine UPDATE. Tiktokerul, reținut pentru 24 de ore
Capitală Culturală
Managerul Teatrului German de Stat Timișoara (TGST), Lucian Vărșăndan, se va retrage din funcție începând cu data de 1 septembrie 2026. El a condus TGST timp de 15 ani, începând cu anul 2007.