ARAD - Primăriile au cerut CJA o mie de miliarde lei vechi, 380 de milioane din sumă reprezentând datorii.
ARAD - Peste 80 dintre angajaţii Primăriei Municipiului câştigă peste 2.500 de lei pe lună.
1 octombrie aduce veşti bune pentru bugetari. Începând de astăzi, salariul minim pe economie creşte cu 8 procente şi ajunge la 540 de lei.
Ministrul Sănătăţii i-a luat prin surprindere pe farmacişti, medici şi Casa Naţională de Asigurări de Sănătate, anunţând desfiinţarea plafoanelor la reţetele gratuite şi compensate.
Timişoara - Agenţii comunitari au prins un tânăr care a încercat să fure dintr-un chioşc de ziare din centrul oraşului. Ghinionul său a fost că a spart geamul chioşcului, iar poliţiştii au auzit zgomotul.
Azi în Timișoara
Vineri puteți merge la mai multe proiecții și spectacole.
Eveniment
Trei bărbați au fost reținuți de polițiștii din Timiș, fiind acuzați că au făcut declarații false în fața instanței într-un dosar instrumentat de Parchetul European (EPPO), care vizează presupuse fraude cu fonduri europene.
România
USR nu va susține în Parlament un guvern monocolor PSD, a transmis joi președintele formațiunii, Dominic Fritz. Acesta afirmă că i-a propus lui Sorin Grindeanu, președintele PSD, susținerea unui guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR, pe care îl consideră o soluție pentru depășirea actualei crize politice.
Ştiri din Timiș
Când realitatea cotidiană pare să fie tot mai influențată de inteligența artificială, iar originalitatea devine din ce în ce mai greu de depistat, tinerii din generația Z au ajuns la o concluzie: experiențele reale sunt mai importante decât online-ul.
Ştiri din Timiș
Casa de Cultură a Municipiului Timișoara a dat startul înscrierilor pentru sesiunea de autorizare a artiștilor stradali, care va avea loc în perioada 9-10 iulie, în Sala Lira, de pe strada Miron Costin nr. 2.
Podcast
Despre cine poate apela la concordatul preventiv, care sunt avantajele acestuia și ce limite trebuie avute în vedere se va discuta în episodul 5 al podcastului „În Context cu Anca Pavel Bucșa”, care o are invitată pe Magda Budacă, avocat și practician în insolvență, astăzi, de la ora 18.
Ştiri din Timiș
Festivalul Înghețatei Bune revine la Timișoara cu cea de-a treia ediție și promite trei zile pline de veselie, muzică și activități pentru întreaga familie. Evenimentul caritabil se desfășoară în perioada 26-28 iunie la Muzeul Satului Bănățean și beneficiază de sprijinul Consiliului Județean Timiș.