Pasa proastă a celor de la ACS Poli Timişoara a continuat şi luni seara după ce echipa bănăţeană a luat bătaie în deplasare, la FC Vaslui. A fost un meci slab, cu o echipă a gazdelor mai cerebrală, care a ştiut să-şi apropie victoria. La final a fost 1 – 0 şi ACS Poli contabilizează cea de a treia înfrângere consecutivă.
Casa Fotbalului a găzduit, luni, tragerea la sorţi a meciurilor ce se vor juca în 16-imile Cupei României. Timişoara a fost reprezentată de două echipe, ACS Poli şi Ripensia.
După o pauză destul de lungă cei de la ACS Poli reiau meciurile din campionat. Şi o vor face cu un meci dificil, susţinut luni la Vaslui. Antrenorul Valentin Velcea e conştient de partida dificilă pe care o va avea formaţia sa de susţinut luni seara, dar asigură fanii că nu va fi deloc uşor pentru gazde. "Vaslui e o echipă bună, agresivă, a Ligii I şi nu va trata cu indiferenţă acest joc", a declarat antrenorul timişorenilor.
ACS Poli Timişoara a susţinut primul antrenament din această săptămână. Iar la antrenamente şi-au făcut apariţia doi noi jucători. Sunt egipteni, promit mult şi în următoarele zile ar putea semna cu echipa bănăţeană.
Băgaţi în vacanţă forţată de selecţionerul Victor Piţurcă, fotbaliştii de la ACS Poli mai stau aproape două săptămâni pe tuşă. Liga Profesionistă de Fotbal a anunţat programarea meciurilor în perioada următoare. Iar Timişoara va juca doar pe 16 septembrie, în deplasare la Vaslui. Deci, timp destul ca Velcea să „regleze” echipa.
Ştiri din Timiș
Pentru copiii din două cartiere ale Timișoarei se pregătesc noi spații de joacă. Primăria anunță că lucrările de pe strada Orșova au ajuns într-o etapă avansată, iar pe strada Mureș au început deja modernizările, parte din programul de reabilitare a zece locuri de joacă din oraș.
Ştiri din Timiș
Ziua Drapelului Național al României va fi marcată vineri, 26 iunie, la Timișoara, printr-o serie de ceremonii militare și religioase organizate de autorități.
România
Sorin Grindeanu declară, după consultările cu Nicușor Dan de marți, că PSD își asumă guvernarea, inclusiv funcția de premier.
Sănătate
Mai multe asistente medicale de la Spitalul CFR Timișoara ar fi intrat în grevă japoneză. Acțiunea are loc fără întreruperea activității medicale, fiind o formă de protest simbolic desfășurată în mai multe unități sanitare încă de la începutul lunii, prin care membrii sindicatului Sanitas Timiș protestează noua lege a salarizării.
Ştiri din Timiș
Municipalitatea caută soluții pentru a reduce conflictele dintre bicicliști și pietonii din centrul Timișoarei. Principala problemă este creșterea numărului de curieri pe bicicletă, iar primăria ia în calcul trasee dedicate care să traverseze cartierul Cetate fără a afecta zonele aglomerate.
Eveniment
Polițiștii din Timișoara au făcut o percheziție într-un dosar în care un bărbat de 32 de ani este cercetat după ce, în mediul online, au apărut clipuri în care s-a prezentat ca reprezentant al unor instituții ale statului și a făcut așa-zise controale la mai multe magazine UPDATE. Tiktokerul, reținut pentru 24 de ore
Capitală Culturală
Managerul Teatrului German de Stat Timișoara (TGST), Lucian Vărșăndan, se va retrage din funcție începând cu data de 1 septembrie 2026. El a condus TGST timp de 15 ani, începând cu anul 2007.