Revoluționarii nu s-au mai certat în sala de consiliu a Primăriei Timișoara, la ședința festivă organizată cu ocazia împlinirii a 30 de ani de la Revoluția din Decembrie 1989. Primăria nu a mai acordat nici titluri de Cetățean de onoare, dar primarul Robu le-a dat medalii asociațiilor de revoluționari, pentru recunoștință. Unul dintre cei mai cunoscuți revoluționari a cerut scuze din partea Armatei Române, iar Robu a anunțat că vom avea până la urmă un monument, dar și placă de bronz trimisă de Donald Trump.
Se împlinesc 30 de ani de când în Timișoara a izbucnit Revoluția din Decembrie 1989. Sunt 30 de ani de când în Timișoara au fost oprite tramvaiele... Sunt 30 de ani de când a curs sânge pe treptele catedralei... Un fotograf din Timișoara face un arc peste timp, la 30 de ani de la Revoluție, cu ajutorul instantaneelor surprinse în acele zile de alți fotografi. Timișoara de atunci, Timișoara de azi, după 30 de ani...
Institutul Francez și Universitatea de Vest din Timișoara au ales să marcheze cei 30 de ani de la Revoluția Română din 1989 și de la căderea Cortinei de Fier, cu două evenimente care vor trata subiecte precum evoluția meseriei de jurnalist din 1989 până astăzi, în România și în Franța sau cum s-au văzut ultimii ani de comunism din România în presa franceză.
Eveniment
La aproximativ un an de la furtul de aproape 10 milioane de lei de la Poșta Mare din Timișoara, anchetatorii au descoperit un complice din interior. O angajată a Poștei Române este acuzată că le-ar fi furnizat hoților informații despre sistemele de securitate, circuitul banilor și vulnerabilitățile clădirii înaintea loviturii date în noaptea de 30 mai 2025.
Ştiri din Timiș
ADVERTORIAL. Izolația termică influențează direct confortul din casă și nivelul facturilor la energie. Dacă simți pereți reci, curenți de aer sau diferențe mari de temperatură între camere, locuința pierde căldură prin zone slab protejate. O intervenție bine planificată reduce consumul de energie, limitează riscul de condens și prelungește durata de viață a construcției.
Ştiri din Timiș
Specialiști din domeniul siguranței ocupaționale, prevenirii incendiilor și managementului situațiilor de urgență se reunesc la Timișoara în cadrul conferinței „Safety & Fire Prevention Forward 2026”. Va fi un eveniment dedicat protecției în mediul profesional și reducerii riscurilor la locul de muncă.
Eveniment
O femeie s-a aruncat de la mansarda unei case cuprinse de un incendiu violent, izbucnit azi după-amiază pe strada Dan Căpitan din Timișoara. A fost găsită inconștientă, dar cu semne vitale și preluată de echipajele medicale. Incidentul a mobilizat mai multe echipaje de pompieri și salvare, iar intervenția este în desfășurare. UPDATE. Un alt bărbat, rănit în urma incendiului UPDATE 2. Focul a fost stins
România
Sorin Șipoș acuză PSD că a provocat criza politică fără să ofere o alternativă de guvernare, la două săptămâni după moțiunea votată alături de AUR. Senatorul susține că instabilitatea afectează economia și pune în pericol fondurile europene.
Ştiri din Timiș
Primarul Dominic Fritz acuză Garda de Mediu că amenință Primăria Timișoara cu o amendă de 100.000 de lei pentru bolovanii montați împotriva parcării pe spațiile verzi. Edilul cataloghează controlul drept „absurd” și anunță că va contesta sancțiunea. UPDATE: Motivarea Gărzii de Mediu
Eveniment
Un cetățean sârb este cercetat după ce ar fi încercat să ofere 200 de euro unui polițist de frontieră din Jimbolia, în încercarea de a ieși din România fără documentele necesare. Incidentul a fost refuzat de polițist, care a sesizat imediat autoritățile competente.
Capitală Culturală
Muzeul Național al Banatului se alătură și în acest an evenimentului european „Noaptea Muzeelor”. Instituția pregătește pentru public o seară dedicată patrimoniului, istoriei și experiențelor culturale interactive.