tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
Azi în Timișoara
Ce facem astăzi, 23 noiembrie 2022, în Timișoara?

Ce facem astăzi, 23 noiembrie 2022, în Timișoara?

De Tion
la 23 November 2022 00:00 Reactualizat la: 23 November 2022 01:46

Ce facem astăzi, 23 noiembrie 2022, în Timișoara?

Foto: Facebook/CORBU
23 November 2022 00:00 Reactualizat la: 23 November 2022 01:46
Concert CORBU, spectacolele „Nimic" la Teatrul German de Stat Timișoara, „Îmblânzirea Scorpiei” la Teatrul Național Timișoara sau French Cinema - sunt o parte dintre evenimentele la care puteți lua parte miercuri, 23 noiembrie.
Scris de Tion - Concert CORBU, spectacolele „Nimic" la Teatrul German de Stat Timișoara, „Îmblânzirea Scorpiei” la Teatrul Național Timișoara sau French Cinema - sunt o parte dintre evenimentele la care puteți lua parte miercuri, 23 noiembrie.

Trimite articolul

X

Salonul Industriei Ușoare – la Centrul Regional de Afaceri al CCIA Timiș (Bd. Eroilor de la Tisa, nr. 22), între orele 10 și 20. Intrarea este liberă.

  • Centrul Regional de Afaceri al CCIA Timiș găzduiește în perioada 𝟐𝟑 – 𝟐𝟕 𝐧𝐨𝐢𝐞𝐦𝐛𝐫𝐢𝐞 o nouă ediție a 𝐒𝐚𝐥𝐨𝐧𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐈𝐧𝐝𝐮𝐬𝐭𝐫𝐢𝐞𝐢 𝐔𝐬̦𝐨𝐚𝐫𝐞.
  • Participă peste 50 de companii din țară, atât producători cât și comercianți, care oferă spre vânzare o gamă largă de articole de îmbrăcăminte, lenjerie intimă, încălțăminte, marochinărie și accesorii, produse cosmetice, bijuterii și gablonțuri, altele.
  • Tradiționalul târg din exterior va întâmpina vizitatorii cu produse de sezon: dulcețuri, murături, zacuscă, miere de albină dar și dulciuri de casă, produse de carmangerie, produse naturiste, unități de alimentație publică.

Spectacol de teatru CINE ESTE MARY P.? – la Teatrul Merlin, de la ora 10, all family, 70 min.

Spectacol de teatru „Nimic” – la Teatrul German de Stat Timișoara, de la ora 13. Biletul costă 24/12 lei și se poate lua la teatru sau online.

  • Adolescenții adună „Mulțimea Lucrurilor Importante”, o colecție de obiecte personale de valoare, la care renunță pentru a-i dovedi lui Pierre Anthon că pentru fiecare contează câte ceva. Situația ia o răsturnare șocantă și scapă de sub control când fiecare supra-licitează ce își dorește de la celălalt.
  • Traducere în română la cască.

Lansare de carte „Psihologia transpersonală”, vol. 2, de Prof. Univ. Dr. Anca Munteanu – în Aula Magna „Ioan Curea” a Universității de Vest din Timișoara, de la ora 18.

  • Există în fiecare cultură personalități a căror anvergură depășește orice posibilitate de descriere adecvată a importanței lor pentru acea cultură. Doamna prof. univ. dr. Anca Munteanu este o astfel de personalitate complexă și inclasificabilă, cu o intensă activitate de cercetare, predare și comunicare și cu o prezență inubliabilă.
  • Cele două volume ale cărții „Psihologia transpersonală” sunt rodul unei munci colosale de sistematizare și stilizare a datelor din numeroasele domenii ce alcătuiesc în prezent arealul psihologiei transpersonale. Cititorul poate astfel să exploreze idei și practici ce completează știința și medicina oficiale și să-și extindă înțelegerea și conștiența dincolo de limitele cu care este obișnuit. Ghidajul măiestrit și mereu tonic al autoarei cărții îl va purta prin sinuozitățile vieții și ale morții, prin tainele nașterii și lecțiile bolii, ca și printre manifestările sublime ale spiritului uman.

Serile imaginare: Nemurirea seculară transumanistă – vis frumos sau coșmar distopic? – la Librăria independentă La Două Bufnițe (Timișoara, Piața Unirii. 11, intrare de pe Matei Corvin), de la ora 18.

  • Dezbatere cu Claudiu Mesaroș, pornind de la cartea: Mitologiile transumanismului, de Michael Hauskeller, editura Cartea Românească
    Invitat: Prof.univ.dr. Florin Lobonț.

French Cinema: 16 răsărituri de soare / 16 levers de soleil – în Sala polivalentă a Bibliotecii UPT, de la 18:30. Intrarea este liberă.

  • Zborul în spațiu. Acesta este visul care a devenit realitate pentru astronautul Thomas Pesquet atunci când a decolat de la baza din Baikonur. La 450 km distanță de Pământ, în aceste șase luni în care lumea părea că se mișcă în necunoscut, s-a creat un dialog între astronaut și opera vizionară a lui Saint-Exupéry pe care a luat-o cu el pe Stația Spațială Internațională.

Spectacolul „Îmblânzirea Scorpiei” – la Sala 2 a Teatrului Național Timișoara, de la ora 19.

  • ÎMBLÂNZIREA SCORPIEI aduce pe scenă o varietate de motive și de procedee care traduc pentru scena de azi mesajul piesei originale, mesaj învăluit de mari prejudecăți timp de mai multe secole. Ritmul alert, muzica live și momentele coregrafice, transformă spectacolul într-un show ingenios și modern.
  • Un spectacol în care bucuria de a trăi capătă însuşirile unui veritabil carnaval al Evului Mediu, în care – după cum ştim – totul era permis, pentru un număr de zile.
  • Biletele pot fi achiziționate de la Agenția de bilete „Mărășești”, str. Mărășești nr. 2, tel. 0256 201 117, orar marți – duminică, între orele 11-19 și online.

Concert CORBU – la Teatrul Basca (Str. Ion Mihalache, nr. 2), de la ora 19. Accesul se face pe bază de support artists.

  • „Ce-am pățit odată” este un concert-spectacol de nuanță, un subtil umor negru sonor. Dinamismul sonor al forțelor contradictorii de pe scenă: o pendulare permanentă între sarcasmul fin la adresa marilor teme ale vieții, asupra cărora socialul își pune amprenta și secționările prin sunet ale stadiilor firii umane: pierderea și regăsirea iubirii atât prin stimuli naturali, cât și prin stimuli înalt naturali fac din „Ce-am pățit odată” un instrument complex de comunicare cu publicul pe diferite niveluri sonore.
  • Stilul muzical abordat este un dinamism care se naște din genuri aparent contradictorii: clasic, rock, funk, reggae, indie, psihedelic, drum and bass.
  • Pe scenă vor urca: Sergiu Corbu Boldor (vioară, caval, voce); Alexandru Grigoriță (chitară bass); Cristian Cioloca (chitară electrică); Ionuț Ciulei (tobe).
  • Numărul de locuri este limitat.

Festivalul de Muzică Veche 2022 – Vox Luminis & L’Acheron – la Centrul Reformat Noul Mileniu, de la ora 19.

  • De la înființarea sa în 2004, ansamblul vocal Vox Luminis, condus de basul Lionel Meunier, a fost elogiat la nivel internațional pentru sunetul unic, atât în distribuţiile cu soliști, cât și în producții mai extinse.
  • Vox Luminis dă anual în jur de 70 de concerte în săli de concerte și la festivaluri importante din toată lumea, printre care se numără Bozar Bruxelles, deSingel Antwerpen, Auditorio Nacional Madrid, L’Auditori Barcelona, Wigmore Hall Londra, Philharmonie Berlin, Lincoln Center New York, Zaryadye Hall Moscova, Festival of Flanders și Festival de Wallonie, Festival de Saintes, Festival Oude Muziek Utrecht, Musikfest Bremen, Bachfest Leipzig, Aldeburgh Festival și Boston Early Music Festival.
  • Ansamblul Vox Luminis este ansamblul rezident la Concertgebouw Bruges. Recent, ansamblul a început o colaborare de substanță cu renumita Freiburger Barockorchester.

Stand-Up Comedy: Open Mic. Seara amatorilor – în Manufactura, de la ora 19. Participarea este gratuită. Rezervări se pot face la numărul de telefon 0722892356.

  • Evenimentul reprezintă șansa oricărei persoane să vadă cum e să faci comedie pe o scenă adevărată cu un public real și feedback instant. Fiecare participant are la dispoziție 5 minute să își testeze materialul.
  • Pentru a urca pe scenă trebuie să trimiteți un e-mail la openmic.timisoara@gmail.com și veți putea urca la următoarea ediție.

Hai să discutăm despre siguranța în Complexul Studențesc! – la Cantina Studențească Politehnica Timișoara, de la 19:15.

  • Consiliul Consultativ pentru Probleme de Tineret al Primăriei Municipiului Timișoara, împreună cu Convenția Organizațiilor Studențești din Politehnică (COSPol) organizează o discuție pe marginea problemelor care vizează toți studenții ce locuiesc în Complex.
  • La această discuție vor participa reprezentanți ai Primăriei Municipiului Timișoara, ai Poliției, ai Serviciului de Salubrizare și ai altor compartimente care vizează problemele semnalate anterior.
  • „Pentru o dezbatere coerentă vă propunem să adresați câteva dintre principalele probleme folosind formularul de mai jos. Astfel, invitații noștri vor putea veni cu temele făcute la întâlnire! Completarea formularului nu restricționează subiectele de discuție din cadrul întâlnirii”, transmit organizatorii.

Întâlnire Gratuită de Vorbit în Public – organizată gratuit de Timișoara Toastmasters, de la ora 20, la Casa Tineretului Timișoara, în sala 214.

Expoziție „Simetric, niciodată identic” — Ioana Bătrânu, Adela Giurgiu & Agnès Varda – la a sediul permanent al Fundației Art Encounters, Bd. Take Ionescu 46C (Casa ISHO, etaj 1), de la ora 12. Intrarea este liberă.

  • Deschisă în perioada 10 noiembrie 2022—4 martie 2023 și curatoriată de Diana Marincu, expoziția face parte dintr-un demers strategic al Fundației Art Encounters de a crea conexiuni între diferite generații de artiști, înlesnind astfel o contextualizare mai conceptuală a operelor lor, nu doar una cronologică.
  • Titlul expoziției este inspirat de un citat regăsit în filmul scurt, Les Dites Cariatides, de Agnès Varda (1928–2019), acolo unde explorările cariatidelor din Paris sugerează o mai atentă privire asupra structurilor de sprijin, uneori invizibile, pe care se bazează existența umană.

Expoziție semi/retrospectivă M.C.Donici – TOTALITATEA FORME…LOR – în Galeria Subterană a Casei Artelor (Timișoara, str. A. Pacha nr. 8), de la ora 18.

  • „Preocuparea pentru forme clare, unitare, aproape pure, constituie o preocupare continuă, obsesivă. Lumea imaginată de arhitecți, designeri, artiști ai formelor, poate fi aproape ideală, trans…formală”, argumentează artistul vizual Mihai Donici.
  • Flautistul Vlad A. Colar va însoți vernisajul cu un recital de piese clasice și contemporane.
  • Expoziția va fi deschisă până 16 decembrie 2022 și include o serie de evenimente adiacente, un spectacol de teatru inspirat de Jurnalul unui Geniu de Salvador Dali și interpretat de actorul Levente Kocsárdi în ultima zi a expoziției, tururi ghidate.

Trimite articolul

X
Taguri:
azi in timisoara
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    „Dar din Dar de Crăciun”. Cum puteți ajuta 100 de familii vulnerabile din Timiș și Caraș-Severin
    2
    Târgul eco al iernii: Ecoóp Fabric aduce artiști locali la Centrul de Proiecte Timișoara
    3
    FOTO. Aquatim începe spălarea rețelei de apă din Lugoj. Primele teste, realizate cu succes
    4
    Magia sărbătorilor a cuprins Timișoara. Mii de persoane la deschiderea Târgului de Crăciun și aprinderea luminilor festive
    5
    Luna Sănătății Vasculare: dureri, junghi, crampe și alte semne care nu trebuie ignorate
    6
    Mergeți la medic la primele simptome! Testarea pentru hepatite și HIV este gratuită
    7
    O polițistă din Timișoara a primit una dintre cele mai înalte distincții ale M.A.I. Lucrează la Permise
    8
    FOTO. Cabinetele de sprijin ale școlii din Pișchia, renovate complet cu ajutorul Asociației „Iulia Hașdeu”
    9
    Situație tensionată la Ghizela: RETIM trebuia să returneze echipamentele de tratare a levigatului, pe fondul unui conflict cu CJT
    10
    Crăciunul faptelor bune. Târg caritabil la grădinița din Giroc în sprijinul lui Bogdan Matei

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    Cum alegi soluția ideală pentru încălzirea locuinței

    Lugoj

    FOTO. Noul internat al Centrului pentru Educație Incluzivă „Alexandru Roșca” din Lugoj, aproape de deschidere

    Lugoj

    FOTO. Aquatim începe spălarea rețelei de apă din Lugoj. Primele teste, realizate cu succes

    Ştiri din Timiș

    Sirenele libertății vor răsuna la Timișoara, în semn de omagiu adus eroilor Revoluției din 1989

    Ştiri din Timiș

    Primăria Timișoara ajustează taxele și impozitele locale pentru 2026, în urma modificărilor legislative

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Arbori plantați pe Aleea Libertății din Timișoara, în memoria eroilor Revoluției din 1989

    Capitală Culturală

    Bucuria Nașterii Domnului, vestită prin colinde la Parohia Timișoara Iosefin

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Progres important pe A1 Margina–Holdea: lucrările au ajuns la aproape 50% la final de an

    Eveniment

    VIDEO. Femeie bătută crunt de două tinere în fața Hotelului Continental din Timișoara. Au stropit-o cu un lichid și i-au furat telefonul

    Utile

    Plăți, încasări și regularizări bugetare. Programul Trezoreriei Timiș pentru finalul anului
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici