Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Scandal pe tema RATT: fostul director Ionut Nasleu a fost sanctionat din cauza pisoarelor!

Scandal pe tema RATT: fostul director Ionut Nasleu a fost sanctionat din cauza pisoarelor!

la 10 February 2012 15:44 Reactualizat la: 10 February 2012 17:12
10 February 2012 15:44 Reactualizat la: 10 February 2012 17:12
Liberalii vor să-l numească pe Ionuţ Nasleu în Consiliul de Administraţie al RATT după ce acesta şi-a dat demisia din funcţia de director adjunct al Regiei, în luna noiembrie a anului trecut, acuzând managementul defectuos existent la nivelul instituţiei. Directorul general al RATT spune că Nasleu a primit peste 30 de sancţiuni cât a fost adjunct. Nasleu crede că eventuala sa întoarcere deranjează pentru că banul public este cheltuit iresponsabil.
Scris de A.S. - Liberalii vor să-l numească pe Ionuţ Nasleu în Consiliul de Administraţie al RATT după ce acesta şi-a dat demisia din funcţia de director adjunct al Regiei, în luna noiembrie a anului trecut, acuzând managementul defectuos existent la nivelul instituţiei. Directorul general al RATT spune că Nasleu a primit peste 30 de sancţiuni cât a fost adjunct. Nasleu crede că eventuala sa întoarcere deranjează pentru că banul public este cheltuit iresponsabil.

Trimite articolul

X

În noiembrie 2011, Ionuţ Nasleu anunţa, într-o conferinţă de presă la PNL Timiş, că a decis să demisioneze din funcţia de director adjunct al RATT şi acuza conducerea Regiei de lipsă de transparenţă şi management defectuos. Directorul general al RATT, Ioan Goia, refuza atunci să comenteze situaţia.

Cert este că liberalii l-ar dori din nou pe Nasleu la RATT. PNL Timiş a depus o cerere la primărie prin care cere înlocuirea unuia dintre membrii Consiliului de Administraţie al RATT, Edmund Szilveszter, cu nimeni altul decât Ionuţ Naselu. Oficialii municipalităţii spun că lucrurile nu sunt atât de simple pentru că a intrat în vigoare o nouă Ordonanţă de Urgenţă a Guvernului, OUG 109/ 2011, care spune că pentru desemnarea membrilor consiliilor de administrație trebuie organizată o procedură de selecție, un concurs, când se vacantează acestea. Mai exact, reprezentanţii primăriei spun că Szilveszter nu poate fi pur și simplu înlocuit cu Nasleu pe criteriu politic, cum se făceau numirile în consiliile de administrație până acum. Administratorii nominalizați trebuie apoi validați de către Consiliul Local.

Nasleu a fost întâi dispecer la RATT

Directorul general al RATT, Ioan Goia, spune acum că activitatea lui Nasleu a lăsat de dorit în trecut, ba mai mult că fostul adjunct ar fi primit zeci de sancţiuni.

„Domnul Nasleu a fost angajat prima dată ca dispecer – dispecer central la dirijat mijloace de transport în comun – cu contract individual de muncă, după care a fost numit, printr-un act adițional, director adjunct pe un an. Era responsabil cu partea de exploatare, cu partea de bază, trebuia să se ocupe de tot ceea ce înseamnă mijloace de transport în comun. Cu activitatea profesională nu a fost prea în regulă treaba, a fost atenționat și sancţionat de nenumărate ori pentru lipsa de urmărire, supraveghere și control a activității de exploatare tehnică și comercială a troleibuzelor autobuzelor și tramvaielor. Ţinând cont de modul cum și-a desfăşurat activitatea nu mai puteam să îi prelungesc contractul”, ne-a declarat Goia.

Director adjunct cu peste 30 de sancţiuni

Fostul director adjunct al RATT, Ionuţ Nasleu, crede că se agită apele din cauză că prezenţa sa în Consiliul de Administraţie al Regiei i-ar crea probleme lui Goia.

„Eu nu sunt o marionetă şi nu am fost de acord cu majoritatea deciziilor lui şi modul în care conduce RATT. Doresc să mă întorc pe un post neremunerat pentru că eu cred că prin întoarcerea mea acolo pot să urmăresc mai bine ceea ce se întâmplă la RATT şi să mă implic în activitatea Regiei. Consiliul de Administraţie cam decide ce face directorul. Cred că acolo este un management defectuos. Cei care nu doresc o activitate corectă acolo sunt deranjaţi de eventuala mea întoarcere. Noi avem un loc în Consiliul de Administraţie, dar omul respectiv are o firmă şi nu mai are timp să se ocupe de această activitate. Dacă eu trebuie să dau concurs atunci să dea toţi”, spune Nasleu.

Fostul director adjunct al RATT susţine că Goia a urmărit cu tot dinadinsul să-l sancţioneze, ceea ce s-a şi întâmplat în repetate rânduri.

„Goia era deranjat că nu eram de acord cu deciziile lui. De ce nu a spus de sancţuini când am plecat. Până acum era o înţelegere generală, eu le cam stric feng-shui-ul pentru că eu nu voi fi niciodată de acord cu cheltuirea iresponsabilă a banului public. Am primit sancţiuni pe bandă rulantă, peste 30 de sancţiuni. Una dintre ele era pentru că curgea apa de la pisoarul de la baia de pe palierul meu, la sediul din Dâmboviţa, unde avem eu birou. Alta a fost pentru că erau murdare tramvaiele. Nu le-am contestat pentru că nu am vrut să târăsc RATT-ul prin tribunale, dar unii lideri de sindicat care au fost sancţionaţi au câştigat apoi în instanţă. Tot ce face Goia face împotriva RATT, cred eu, cu acceptul celor din primărie, e omerta”, a adăugat Nasleu.

Liberalul spune că dacă pentru a face parte din Consiliul de Administraţie al RATT trebuie să se prezinte la un concurs o va face.

Trimite articolul

X
Taguri:
ioan goia ,
nasleu ,
ratt ,
timis ,
timisoara
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Horoscop săptămâna 4 - 10 mai
    2
    Lună Plină în Scorpion, în 1 Mai: culegem roadele ultimelor luni
    3
    „Ziua Liliacului” în Valea Rudăriei. Spectacol folcloric și tradiții autentice în weekend la Eftimie Murgu
    4
    Două fete au fost lovite de mașină în localitatea Gelu din Timiș. Una a murit
    5
    Weekend cultural de 1 Mai la Muzeul Național al Banatului din Timișoara
    6
    „Crâmpeie de vis”, expoziție de artă contemporană la Timișoara, între culoare, materie și emoție
    7
    DSP Timiș a retras autorizația sanitară a Liceului „William Shakespeare” din Timișoara
    8
    O șoferiță a ajuns la spital după un accident în Moșnița Nouă
    9
    Noua clădire a Centrului „Dumitru Ciumăgeanu” din Giroc avansează. Lucrările au ajuns la 60%
    10
    Fată de 16 ani lovită pe zebră în orașul Buziaș de către o șoferiță neatentă

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 28 iunie 2026, în Timișoara?

    Eveniment

    Două fete au fost lovite de mașină în localitatea Gelu din Timiș. Una a murit

    Mapamond

    Un nou bilanț în urma cutremurelor din Venezuela: peste 900 de morți și 50.000 de dispăruți

    Eveniment

    Bărbat din Iași condamnat pentru furt, găsit în Timiș la o fermă

    Ştiri din Timiș

    VIDEO. Șantierul pasajului Slavici-Polonă, în pregătire. Săpături și restricții de circulație din această vară

    Ştiri sportive

    CM2026 – ZIUA 16: Franța, Spania și Belgia își câștigă grupele. Hat-trick al lui Dembele și calificare pentru Capul Verde

    Ştiri din Timiș

    Primul Cod Roșu de anul acesta în Timiș. Canicula lovește luni

    Utile

    Lucrări ale SDM în Timișoara, astăzi, 27 iunie

    Eveniment

    VIDEO. Trafic îngreunat pe A1 Timișoara-Lugoj după ce un autotren a rupt parapetele și a ajuns pe sensul opus

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 27 iunie 2026, în Timișoara?
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici