Punct inutil. ACS Poli Timisoara scapa de infrangere in ultimul minut cu Concordia Chiajna

13Comentarii
ACS Poli Timişoara a scăpat de o înfrângere în meciul cu Concordia Chiajna, dar a obţinut un punct total ineficient în lupta disperată pentru a scăpa de liga secundă. Formaţia alb-violetă a fost condusă până spre final, dar a egalat, 1 – 1, în ultimele secvenţe ale meciului de pe „Dan Păltinişanu”.

„Vandalizarea” din partea spectatorilor, forţat menţionată de antrenorul Ionuţ Popa cu o zi înainte de meciul de sâmbătă seara, cu Concordia Chiajna, nu a existat, dar jucătorii lui au fost destul de iritaţi în teren. Degeaba… agresivitatea nu a fost una pozitivă în joc, ci a însemnat îmbrânceli lăsate cu cartonaşe galbene, proteste şi faulturi inoportune. Pe tabelă echipa a fost condusă 89 de minute şi a scăpat de o înfrângere ruşinoasă, care ar fi împins echipa şi mai rău spre liga secundă. Aşa, pe final de meci a egalat, a evitat înfrângerea, dar şi a lăsat Chiajna fără două puncte suplimentare.

Jocul timişorenilor nu a strălucit, chiar dacă Pedro Henrique s-a „distrat” destul de mult cu balonul, driblând mult şi ineficient în faţa careului şi nu înăuntrul acestuia, unde era nevoie de el. Primul gol a venit relativ devreme, în minutul 10, când Albu a înscris un gol frumos, cu capul, la vinclul porţii timişorene, peste Straton. La jumătatea reprizei meciul s-a animat, dar nu prin faze de gol, ci printr-o altercaţie generală. Herea îl loveşte pe Croitoru, care s-a plâns de fault mai mult decât era cazul, Pedro a intervenit violent şi toată lumea a ajuns să se îmbrâncească, inclusiv Dan Alexa, antrenor la Chiajna, venit în molul de jucători să discute şi el dreptatea faultului. Arbitrul a fost la un pas să nu mai facă faţă situaţiei, în dispută au intervenit inclusiv poliţiştii locali puşi să păzească pe margine la buna desfăşurare a partidei. S-a lăsat şi cu ceva cartonaşe galbene şi meciul a continuat. La pauză era 1 – 0.

Acelaşi scor avea să se păstreze până târziu spre final de meci. Scăparea echipei timişorene a fost de această dată Şeroni. El a scăpat clubul de o nouă înfrângere ruşinoasă pe teren propriu, înscriind la o lovitură liberă, cu capul, pentru 1 – 1.

Punctul obţinut pe teren propriu în acest meci va fi ca şi inexistent în play-out, acolo unde zestrea din sezonul regulat se înjumătăţeşte şi Timişoara pleacă la drum cu doar şapte puncte.

ACS Poli Timișoara: Straton – Străuț, Scutaru, Cânu, Șeroni, Artean, Soljic, Bărbuț, Croitoru, Fucek, Pedro Henrique.

Rezerve: Curileac, Bocșan, Bîrnoi, Vasi, Neagu, Poparadu, Popovici.
Antrenor: Ionuț Popa.

Concordia Chiajna: Bălgrădean, Bărboianu, Melinte, Albu, Popescu, Costin, Răsdan, Serediuc, Herea, Cr. Ciobanu, R. Răducanu.

Rezerve: Drăghia, Dobrosavlevici Feussi, Munteanu, Fota, Cristescu, Alexandru.
Antrenor: Dan Alexa