Juniorii timisoreni au evoluat cu succes la nationalele Romaniei

© TION - Juniorii timisoreni au evoluat cu succes la nationalele Romaniei
Tinerii fotbalişti timişoreni au jucat cu succes la echipele naţionale unde au fost convocaţi. În total şase sportivi din oraşul de pe Bega au fost parte a echipei României Under 16, care a terminat la egalitate, 1 – 1, meciul cu Ungaria desfăşurat la Pâncota. De asemenea, Bărbuţ a jucat în partida cu Serbia la U21.

Andrei Mezin, polistul împrumutat la Murani, a avut cel mai mare succes la Naţionala României U16, el fiind marcatorul golului României. El a jucat 58 de minute, în timp ce Vlad Dragomir şi Raul Cochinţu au fost integralişti. Au mai jucat Cristian Podină, până în minutul 79, Narcis Popan, intrat în teren în minutul 41, respectiv portarul Mario Contra, din minutul 83.

Un alt jucător timişorean, de această dată titular şi la echipa mare a ACS Poli, Cristian Bărbuţ, a intrat în teren în minutul 60 al meciului dintre Serbia şi România, selecţionate Under 21, meci câştigat de tricolori cu 1 – 0.