Informatica Timisoara castiga meciul trei si isi asigura locul in finala campionatului

Reactualizat la:
© Informatica Timisoara joaca cu United Galati in meciul de futsal disputat la Sala Constantin Jude din Timisoara
Învinsă în primul meci, la Galaţi, învingătoare în partida a doua, luni la Timişoara, Informatica a trecut cu succes şi de meciul trei al semifinalei campionatului, tot la Sala Constantin Jude şi şi-a asigurat locul în finala campionatului. Marţi a fost 4 – 1, după un joc bun al gazdelor.

Timişoara se poate lăuda cu o nouă echipă într-o finală. După ce rugbiştii au ajuns în ultimul act al Cupei României, iar handbaliştii de la CH Politehnica vor disputa finala mică, iată că şi clubul de futsal Informatica va juca cu titlul pe masă. Marţi seara, echipa a învins pentru a doua oară United Galaţi, trecând de seria de trei meciuri din semifinala campionatului, spre finală.

După un scor de 5 – 2 luni, în al doilea meci, marţi a fost 4 – 1. În prima repriză au înscris Janjic şi Dobre, scorul la pauză fiind 2 – 0 pentru gazde. Au urmat alte trei reuşite, două pentru timişoreni, prin Novoselac şi antrenorul-jucător Robert Lupu, respectiv una pentru oaspeţi, la 3 – 0.

În finală, Informatica va întâlni învingătoarea dintre Autobergamo Deva şi AS City’Us Târgu Mureş.