Diferenta de sase puncte se mentine. ASU Politehnica invinge la Sag, Ripensia acasa, pe Ghiroda

© Foto: druckeria.ro
Timişul Şag a reuşit să pună reale probleme timişorenilor de la ASU Politehnica în meciul susţinut sâmbătă. Totuşi, cei din urmă au câştigat cu 1 – 0. Principala contracandidată la promovare, Ripensia, a câştigat pe teren propriu, scor 2 – 0, cu Ghiroda, campioana de anul trecut.

În meciul de la Şag gazdele au ştiut să se apere bine şi au ţinut ASU Politehnica în şah. Prima repriză s-a terminat la egalitate, 0 – 0. Golul s-a marcat în partea a doua a meciului. Reuşita a venit în minutul 70, de la un jucător proaspăt intrat în teren, de mai puţin de un minut. Este vorba de Budur, el a finalizat cu un voleu centrarea venită de la Drăghici.

Ripensia, evoluând pe teren propriu, a reuşit să deschidă mai rapid scorul. Golul a venit în minutul 15, Toma a centrat excelent pe jos în fața porții, iar Mediop a înscris pentru 1-0. Desprinderea a venit în repriza a doua. Marcator, acelaşi Mediop, el a fost lansat pe partea stângă, şi a înscris pentru 2-0.

Deci, diferenţa de şase puncte din clasament se păstrează, dar lupta continuă, orice pas greşit fiind decisiv.