CH Politehnica pierde un meci pe care la avut la indemana, pe terenul liderului campionatului

© Foto: arhiva
Handbaliştii de la CH Politehnica Timişoara au fost la un pas să câştige înfruntarea cu liderul campionatului, CSM Bucureşti, chiar pe terenul acestora. Din păcate, partida a fost pierdută pe final, când gazdele au ştiut mai bine să gestioneze timpul rămas şi tăria de caracter: 31 -30.

CH Politehnica a avut meciul în mână, a condus şi la cinci goluri diferenţă, dar a luat bătaie la un singur gol. Meciul a început excelent pentru Timişoara, echipa a condus la două goluri de câteva ori, dar a fost egalată de bucureşteni. A urmat o nouă perioadă bună a poliştilor, iar diferența a ajuns şi la 14 – 11. Totuşi, la pauză era un singur gol diferenţă, gazdele recuperând până la 15 – 14 în favoarea CH Politehnica.

Repriza a doua a fost una bună pentru bănăţeni, ei au condus constant. S-a ajuns la 23 – 18, dar CSM a ştiut să profite la maxim de jocul mai slab al oaspeţilor, unul când bun când mai slab, oscilant.

Câteva dispute mai puţin sportive au scos din jocul ambelor echipe o parte din jucători: doi de la Timişoara, unul de la CSM. Surprinzător, problemele şi mai mari au apărut în jocul bănăţenilor după ce eliminările au expirat, iar CSM a ştiut să profite de acestea, marcând gol după gol şi trecând în faţă. S-a terminat 31 – 30 pentru gazde şi CH Politehnica pierde un meci pe care l-a avut la îndemână.

La CH Poli cei mai buni marcatori au fost Grigoraș – 9 goluri, Ciubotariu – 5, Kaftin – 4.