Baschetbalistii timisoreni au fost invinsi in deplasare la Oradea

© Tion: Baschetbalistii timisoreni au fost invinsi in deplasare la Oradea
Campionii de la CSM Oradea au fost un adversar prea dificil pentru BC SCM Timişoara în ultimul meci de campionat. Meciul susţinut de bănăţeni în deplasare a fost pierdut cu 82 – 72.

Cu o componenţă lipsită de principalele piese, Rambo, Flowers şi Jeremic, timişorenii au fost depăşiţi în meciul susţinut în deplasare, sâmbătă seara. Primul sfert a fost adjudecat de orădeni, cu 26 – 16, diferenţa de scor anunţând evoluţia meciului. Situaţia a fost similară şi în sfertul 2, aşa că la pauza mare diferenţa era de 12 puncte, 42 – 30.

Partea a doua a partidei a început ceva mai bine pentru oaspeţi, BCT s-a apropiat chiar la trei puncte, dar nu a reuşit egalarea. Repriza s-a terminat la egalitate, 22 – 22. avantajul din prima parte a partidei a fost decisiv şi chiar dacă Timişoara a învins în ultimul sfert, cu 20 – 18, cele zece puncte din primul sfert au contat îndeajuns pentru a oferi victoria gazdelor: 82 – 72.

La BCT au fost patru jucători cu câte patru puncte înscrise: Otasevic, Drăguşin, Tohătan şi Popa Calotă.