ASU Politehnica trece de Auto Timisoara cu un gol pe ultimele faze ale meciului

© TION - ASU Politehnica trece de Auto Timisoara cu un gol pe ultimele faze ale meciului
ASU Politehnica Timişoara trage din greu şi câştigă un nou meci. De această dată a fost „deplasarea” la Auto Timişoara şi o victorie pe ultima sută de metri cu 2 – 1. Numai bună pentru păstrarea locului 1 în serie, în faţa Ghirodei.

Deşi ASU a dominat prima repriză, ocaziile clare nu au apărut în mod constant. După câteva încercări nereuşite s-a intrat la vestiare cu un scor alb, 0 – 0.

Scorul a fost deschis de oaspeţii de la ASU Poli, în minutul 61. Rotariu l-a faultat pe Gălan în careu şi arbitrul a arătat punctul cu var. În uralele suporterilor veniţi pe jos sau cu tramvaiul la stadionul din Freidorf, Popoviciu a transformat, pentru 0 – 1.

Minutul 78 urma să aducă egalarea. A fost un henţ în careul alb-violeţilor, Al Helou a înscris şi meciul părea să se îndrepte spre un egal. La o fază în ultimele secunde de meci portarul gazdelor scapă un balon şi Iorgovan speculează, înscriind pentru un 1 – 2 nesperat.

Au fost la final trei puncte mari cât (aproape) o promovare în liga a treia şi multă, multă, bucurie în tabăra alb-violetă.