ASU Politehnica Timisoara castiga primul meci al sezonului, dupa deplasarea lunga de la Braila

5Comentarii
© foto: arhiva
Deplasarea în celălalt capăt al țării pentru cei de la ASU Politehnica Timișoara a fost una cu succes. Echipa alb-violetă a câștigat la Dacia Unirea Brăila cu scorul de 3 – 2.

Transferurile realizate de clubul bănățean și aducerea unui nou antrenor au fost de bun augur pentru formația timișoreană. Prima etapă din al doilea sezon de liga a doua a adus și primele puncte pentru ASU Politehnica. Echipa a învins Dacia Unirea Brăila, cu 3 – 2, după ce au deschis scorul și au condus chiar și cu 3 – 0.

Meciul a debutat excelent, a fost un prim gol încă din minutul 19. Bădăuță a înscris, după ce a scăpat singur cu portarul advers, din pasa lui Predescu. Gazdele au cerut ofsaid, dar fanionul a rămas jos și era 1 – 0 pentru oaspeți. În minutul 25 se face 2 – 0, înscrie același Bădăuță, la o fază la care a driblat doi apărători adverși și a prins un șut frumos. Forcingul oaspeților nu se oprește aici și se face 3 – 0 trei minute mai târziu, când Taub înscrie la rândul său. Până la pauză se face 1 – 3, brăilenii beneficiind de un penalti comis de Sorescu. Înscrie Roșu și diferența se reduce la două goluri.

Brăila mai marchează o dată, tot prin Roșu, din lovitură cu capul, în minutul 66. Meciul se termină cu 3 – 2 pentru ASU Politehnica, în ciuda eforturilor gazdelor, și Timișoara vine acasă cu toate cele trei puncte.

Dacia Unirea Brăila: Olaru, Niță, Ivan, Lazăr, Stănciulescu, Mihai, Ioan, Covaciu, Dima, Roșu, Bucur

ASU Politehnica Timișoara: Gakos, Motreanu, Mera, Bilia, Taub, Sorescu, Ignea, Krausz, Plămadă, Bădăuță, Predescu.