Ambele divizionare secunde timisorene vin acasa infrante din Ilfov

23Comentarii
© Foto: Ripensia Timișoara
Dacă ASU Politehnica Timişoara s-a distrat în etapa precedentă cu cei de la Metalogobus Bucureşti, Ripensia a fost acum învinsă de modesta formaţie bucureşteană. În această etapă, nici alb-violeţii nu au ieşit mai bine, fiind învinşi de CS Baloteşti.

Dacă în urmă cu câteva zile, cei de la ASU Politehnica sărbătoreau cu grătare o victorie reuşită la un scor sever, 5 – 0, la Metaloglobus Bucureşti, în această etapă echipa fost învinsă cu 2 – 1 de cei de la CS Baloteşti, tot în deplasare. Alb-violeţii au fost pe plus la pauză, Sorescu marcând pentru 1 – 0 în minutul 28.

Prima jumătate a meciului s-a terminat cu acest scor, dar imediat la reluare gazdele au înscris prin Marciuc, în minutul 56, după o lovitură de colţ. Scorul a devenit defavorabil oaspeţilor, atunci când Herea a marcat al doilea gol pentru Baloteşti, în minutul 56. Scorul final a rămas 2 – 1 pentru Baloteşti.

În zona Ilfovului s-a deplasat şi Ripensia, cea de-a doua echipă timişoreană de Liga 2, adversari fiind cei de la Metaloglobus Bucureşti. Dacă „vecinii” de pe Ştiinţa au trecut uşor de meciul restanţă, acum ripensiştii s-au văzut nevoiţi să rămână fără niciun punct, după ce au fost învinşi.

Scorul a fost deschis în minutul 14 de Ghenovici pentru Metaloglobus, 1 – 0 fiind şi scorul reprizei. Destinul partidei s-a scris pe final, în ultimele minute. Prima dată a înscris Ripensia, prin Dumiter, în minutul 88, pentru ca cei de la Metaloglobus să îşi asigure victoria şi cele trei puncte în cel de-al patrulea minut al prelungirilor, prin acelaşi Ghenovici. Golgheterul timişorenilor, Mediop, a fost eliminat de pe teren în repriza a doua, după ce a primit un al doilea cartonaş galben.

Articole pe aceeaşi temă

ASU Politehnica Timisoara reuseste o victorie categorica in restanta de la Metaloglobus Bucuresti