Manifestările vor debuta la ora 9:40, la Catedrala Mitropolitană din Timișoara, unde va avea loc slujba de sfințire a Drapelului Național al României.
Ceremonia oficială va continua cu întâmpinarea autorităților, prezentarea onorului și a raportului, salutarea drapelului de luptă și a detașamentului de onoare, precum și ocuparea locului în dispozitiv de către oficialități.
În cadrul evenimentului vor fi susținute alocuțiuni, după care va avea loc primirea Drapelului României, care urmează să fie înălțat pe catarg. Programul include binecuvântarea și sărutarea drapelului, momente cu o puternică încărcătură simbolică.
Punctul culminant al manifestării este programat pentru ora 10:30, când Drapelul României va fi înălțat pe catarg, în acordurile Imnului Național, interpretat instrumental și vocal.
Ceremonia se va încheia cu defilarea detașamentului de onoare.
Evenimentul este organizat de către Instituția Prefectului Județului Timiș cu prilejul Zilei Drapelului Național al României și are rolul de a celebra unul dintre cele mai importante simboluri ale statului român.
Citiți principiile noastre de moderare aici!