Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara a anulat licitația pentru centrul oncologic de terapie de la Babeș. Din lipsă de oferte admisibile

Primăria Timișoara a anulat licitația pentru centrul oncologic de terapie de la Babeș. Din lipsă de oferte admisibile

De Roxana Deaconescu
la 27 February 2021 10:59
11 Comentarii

Primăria Timișoara a anulat licitația pentru centrul oncologic de terapie de la Babeș. Din lipsă de oferte admisibile

27 February 2021 10:59
Primăria Timișoara a fost nevoită să anuleze încă o licitație, pentru proiectul tehnic al primului centru oncologic de terapie personalizată din estul Europei. A fost una dintre ultimele proceduri pornite de fosta administrație. Din patru oferte, niciuna nu a fost admisibilă.
Scris de Roxana Deaconescu - Primăria Timișoara a fost nevoită să anuleze încă o licitație, pentru proiectul tehnic al primului centru oncologic de terapie personalizată din estul Europei. A fost una dintre ultimele proceduri pornite de fosta administrație. Din patru oferte, niciuna nu a fost admisibilă.

Trimite articolul

X

La Timișoara ar trebui să se construiască primul centru oncologic de terapie personalizată din estul Europei, aproape de Spitalul de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie „Victor Babeș”, pe un teren de 6.062 mp. Studiul de fezabilitate a fost aprobat în consiliul local încă din februarie 2020, iar clădirea ar trebui să aibă parter și un etaj.

Potrivit documentației, „obiectivul este creșterea calității actului medical în diagnosticare și tratare a cazurilor oncologice prin realizarea unui centru oncologic de terapie personalizată”.

„Terapia cu radiații este vitală pentru vindecarea cancerului sau ameliorarea unor simptome în tratamentul metastazelor osoase, cerebrale. De aceea este foarte importantă achiziționarea de aparaturi noi, moderne, care să reprezinte o soluție pentru bolnavii de cancer”, se arată în hotărârea adoptată de aleșii locali anul trecut.

Valoarea investiției este estimată la peste 93 de milioane de lei cu tot cu TVA, iar clădirea, cu parter și etaj, ar trebui ridicată în 18 luni. Durata contractului ar fi de 30 de luni. Doar pentru proiectul tehnic, care ar trebui să fie gata în opt luni, se puneau la bătaie 1,01 milioane de lei cu tot cu TVA, echivalentul a puțin peste 207.000 euro.

Numai că procedura pornită în 26 octombrie 2002, pentru servicii de proiectare și asistență tehnică din partea proiectantului aferente obiectivului de investiții PT – Realizare Centrul Oncologic de terapie personalizata «Dr. Victor Babeș»” a fost anulată în 26 februarie 2021.

Din patru oferte depuse, niciuna nu a fost considerată admisibilă: Asocierea A & D Blueprint Concept – Sfera Con, PGA Markers, Asocierea Atlas Consulting & Proiect – NTI Instal – NVP Project Ambient Instal și Asocierea Popaecu & Co – Pacic-Proiectare și Antreprina Construcții Industriale și Civile SRL – Studio SQM.

Motivul este art. 212, alin (1) litera a din Legea 98/2016, care spune că „autoritatea contractantă are obligația de a anula procedura de atribuire a contractului de achiziție publică/acordului-cadru în următoarele cazuri dacă nu a fost depusă nicio ofertă/solicitare de participare sau dacă nu a fost depusă nicio ofertă admisibilă”.

Centrul din Timișoara ar fi trebuit să fie o premieră pentru România, asemănător cu altele din marile orașe ale Europei. Rămâne de văzut dacă primăria va relua procedura pentru centrul oncologic de aproape 20 de milioane de euro.

Trimite articolul

X
Taguri:
centru oncologic babes ,
oncologie
11 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Un contribuabil says:
    February 27, 2021 at 11:11 am

    Asta e rezultatul când nu ai profesioniști … RUSINE ! Parca e blestemata Timișoara in ultimul timp, nimic nu se mai concretizează ! Ne rămâne doar sa ne uitam către Cluj, către Oradea, către Brașov … admirativ !

    Reply
    • Poli 21 says:
      February 27, 2021 at 12:52 pm

      Din pacate Timisoara a deveni(sub conducerea primarilor borha, oancea, ciuhandu, robu) un biet tirg de provincie, iar sub conducerea acestui fritz avem toate sansele sa ne intoarcen in evul mediu.
      P.S. Atunci cind credeam ca s-au terminat anularile de tot felul vad ca primatul nostru se straduieste in continuare sa aplice “revolutia” din sloganul electoral, adica radem tot.

      Reply
  2. Timisorean says:
    February 27, 2021 at 11:25 am

    Daca terenul are 6000 mp in timisoara ai voie sa construiesti pe maxim 40%, deci parterul poate avea maxim 2400 mp. Etajul tot asa, deci MAXIM 4800 mp putea avea cladirea. 200.000 euro / 4800 mp = aprox 40 euro/mp
    In privat am platit pentru un proiect 12 euro/mp. Preturile merg de la 10-15 euro. Hai sa zicem 20 euro/mp ca e mai complex, desi principiul en-grosului spune ca cu cat produsul e mai mare pretul e mai mic. Dar hai sa zicem 20. De ce la stat costa DUBLU???? Asta e sifonarea de bani a statului! Nu sunt bani de pensii, salarii, ajutoare de covid? Pai cautati miliardele sifonate cu preturi duble, triple si chiar mai nesimtite prin contracte cu statul si o sa fie bani!
    Aaaaa….. dar stai! Ca atunci ce mai mananca firmele de partid?!

    Reply
    • N-am says:
      February 27, 2021 at 11:51 am

      Ti- ai facut spital cu 15 euro/ mp? Tare.

      Reply
      • Tzzz says:
        February 27, 2021 at 1:23 pm

        E vorba de proiect. Nu de constructie. Citeste articolul inainte sa pui intrebari aiurea.

        Reply
      • Andrei Ion says:
        February 27, 2021 at 1:29 pm

        Atentie, 40 euro/mp cu tot cu dotari medicale, fluxuri, gaze medicale, instalatii etc. Trebuie sa fi cel putin “optimist” sa crezi ca poti face cu mai putin ceva de calitate. Acolo sunt adevaratii sifonari, cei care vin cu preturi mici. Ia cauta in vest cat e mp. Dar csf, pe internet e liber la opinii, si nu cele informate.

        Reply
      • DoarTimisoara says:
        February 27, 2021 at 2:21 pm

        @n-am Prostane daca iti faci spital sau penthouse preturile sunt tot aceleasi indiferent ca vrei sa iti faci “spita” sau etc. Dar nivelul tau de inteligenta este la stadiul de menopauza.

        Reply
        • N-am says:
          February 27, 2021 at 4:55 pm

          Ma gandesc ca ai multi frati si surori, conform zicalei.
          Inteligenta n-are treaba cu menopauza, dar vezi primul punct, nu ma surprinde ca tastezi sa te afli- n treaba.

          Reply
    • InvestitorRoman says:
      February 27, 2021 at 5:47 pm

      Cumpar 10.000 mp cu 20 de euro !!!! Eu construiesc blocuri in Timisoara din 2010 iar sub 150 Euro/mp nu am cumparat nici in 2010… la ora asta construiesc pe porumbescu bloc cu pretul de achizitie 350 Euro/mp!!!!!!!!!!!!!!

      Reply
  3. Isac says:
    February 27, 2021 at 4:47 pm

    Donimic loveste din nou. Nu se lasa pana nu ne intoarce cu 2000 de ani in urma. Rade Boc si Bolojan de nu se mai satura.

    Reply
  4. Adela says:
    February 27, 2021 at 5:45 pm

    Asa se intampla cand nu ajunge Barna cu “organizatiile” la licitatie??? Intrebare de 1000 de puncte…cine le plateste pierderea de timp si blocarea baniilor celor care au dorit sa participe??? Plateste Spitz cu Barna ???

    Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    „JAZZxBreaks” aduce muzica în școli. Elevii din Timișoara învață direct de la artiști
    2
    „Prăvălia cu povești” continuă la Bastionul Maria Theresia cu Smaranda Vultur, într-o întâlnire dedicată memoriei Banatului
    3
    VIDEO. Cel mai amplu atac cu drone asupra Moscovei? Rafinărie în flăcări după lovituri succesive
    4
    Radu Benea atacă un nou titlu național cu un Ferrari de 670 CP
    5
    Două seri de concerte și atmosferă de festival la Giroc. „Întoarcerea la Folk” revine în luna mai
    6
    Biciclist lovit pe trecerea de pietoni, în Timișoara. Victima a ajuns la spital
    7
    „Smart Parking” la Lugoj. 1.600 de locuri de parcare din zona centrală intră în sistem cu plată
    8
    Noaptea Albă a Muzeelor la Filarmonica Banatul: film mut, muzică live, expoziții și tururi ghidate
    9
    „Dosarul Epstein”, transformat în bibliotecă la New York. 3,5 milioane de pagini expuse publicului
    10
    De la „moartea lui Dumnezeu”, la hipnoza tehnologică. Spectacol multimedia despre nihilismul contemporan, la Timișoara

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 19 iunie 2026, în Timișoara?

    Ştiri din Timiș

    Fritz va contesta la CEDO decizia prin care ÎCCJ l-a confirmat definitiv în conflict de interese. Insistă că nu își pierde mandatul

    Ştiri din Timiș

    E oficial! Fritz pierde procesul cu ANI, iar conflictul de interese este confirmat definitiv

    Ştiri din Timiș

    Fritz, încă în așteptarea deciziei de la ÎCCJ, spune că nu își pierde mandatul. În cel mai rău caz, nu ar mai putea candida după

    România

    Veștea își anunță candidatura la conducerea PNL și cere amânarea Congresului

    Mapamond

    VIDEO. Cel mai amplu atac cu drone asupra Moscovei? Rafinărie în flăcări după lovituri succesive

    România

    UPDATE. Ciucu, după audierile la DNA: „Nu am nimic de ascuns. Sunt nevinovat”

    Mapamond

    Primele efecte ale acordului SUA-Iran: petrolierele revin pe mare, dar violențele continuă în Liban

    Ştiri din Timiș

    Respiro muzical și pentru pacienții de la „Babeș” și de la Municipal, săptămâna viitoare

    Ştiri din Timiș

    Cum îți dai seama că nu ai nevoie de mai mulți oameni, ci de un mod mai bun de lucru?
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici