Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
FOTO. Vizita președintelui Nicușor Dan la Timișoara, la final: „Un oraș în care o să revin cu mare plăcere”

FOTO. Vizita președintelui Nicușor Dan la Timișoara, la final: „Un oraș în care o să revin cu mare plăcere”

De Cristian Mîrț
la 30 September 2025 20:36 Reactualizat la: 30 September 2025 20:41
8 Comentarii

FOTO. Vizita președintelui Nicușor Dan la Timișoara, la final: „Un oraș în care o să revin cu mare plăcere”

30 September 2025 20:36 Reactualizat la: 30 September 2025 20:41
Nicușor Dan, președintele României, a petrecut ziua de marți, 30 septembrie, la Timișoara. A fost invitat special în cadrul Timișoara Cities Summit, dar cu ocazia prezenței în capitala Banat a făcut și alte opriri. La final, a declarat că se va întoarce cu plăcere.
Scris de Cristian Mîrț - Nicușor Dan, președintele României, a petrecut ziua de marți, 30 septembrie, la Timișoara. A fost invitat special în cadrul Timișoara Cities Summit, dar cu ocazia prezenței în capitala Banat a făcut și alte opriri. La final, a declarat că se va întoarce cu plăcere.

Trimite articolul

X

Președintele României Nicușor Dan a fost invitatul special al Timișoara Cities Summit. De dimineață, în prima parte a summitului, președintele a fost unul dintre cei care au oferit o cuvântare de deschidere. În a doua parte a întâlnirii, de după-amiază, acesta a avut, în debutul conferinței „Europa la răscruce – Securitate, Prosperitate și Viitorul Nostru Comun”, o dezbatere cu primarul Dominic Fritz. La finalul acesteia, a oferit și câteva concluzii.

„Am petrecut ziua de azi la Timișoara, la invitația domnului primar Fritz, căruia îi mulțumesc. Patru paliere: în primul rând, am venit la conferința despre orașele europene și rolul lor în extinderea Uniunii Europene, foarte interesantă. Și aici ideile sunt următoarele. Unu – este o chestiune importantă și de securitate pentru Europa ca ea să se extindă în nord-est, Moldova, Ucraina, în zona Balcanilor, și România, în măsura în care există dorință, poate să ajute aceste țări. Apoi, s-a discutat mult despre rolul orașelor în Uniunea Europeană și echilibrul dintre state și orașe. Și aici eu sunt, ca fost primar, sunt un suporter al unui rol mai important al orașelor în Uniune în procesele de decizie, pentru că, așa cum este economia azi, orașele sunt poli de dezvoltare.

Al doilea palier a fost cel economic. Am avut o discuție substanțială cu reprezentanții mediului de afaceri din Timișoara. În primul rând, am fost impresionat și de diversitatea, și de dinamismul economiei locale, foarte multă inovare. Și, bineînțeles, am schimbat niște opinii, pentru că între stat și mediul privat este o ruptură pe care trebuie să o reparăm. Adică, în momentul în care vom defini politicile publice ale statului român în zona economică, trebuie să avem un dialog foarte de conținut, substanțial, cu mediul de afaceri. Și am vizitat, pe același palier, am vizitat două companii foarte interesante, ambele în zona de tehnologie, una care folosește inteligența artificială în zona medicală pentru a trata, pentru a evalua, interpreta în mod sistematic rezultatele proceselor imagistice. (…)

Am vizitat – și mi-a făcut mare plăcere – sediul Societății Timișoara, un simbol al societății civile, un simbol al Timișoarei și un simbol al aspirațiilor societății românești după Revoluția din ’89.

Și am vizitat, de asemenea, și m-am bucurat foarte tare să văd colaborarea între reprezentanții cultelor religioase din România. Este ceva ce trebuie să învățăm să facem cu toții pentru o reconciliere în această societate, care are niște diviziuni care ne împiedică să vedem binele și aspirațiile comune. Și, bineînțeles, la nivel personal, Timișoara este un oraș în care am trăit trei luni în anul 1987 – trimestrul trei, lotul de matematică – multe amintiri. Un oraș pe care mi-a plăcut și atunci, și îmi place și acum foarte mult, și a fost o mare plăcere să-l revăd.

Mulțumesc încă o dată primarului, mare bucurie să fiu astăzi la Timișoara, un oraș în care o să revin cu mare plăcere”, a declarat președintele Nicușor Dan, la finalul conferinței publice în care a purtat un dialog cu primarul Dominic Fritz.

Președintele Nicușor Dan la Timișoara

Programul președintelui la Timișoara

Vă amintim, de dimineață președintele a depus o coroană la statuia „Crucificare” din Piața Victoriei și s-a întâlnit cu membrii Societății Timișoara, până să ajungă la Muzeul Național de Artă Timișoara, unde avut un scurt discurs la deschiderea summitului.

După aceea, a urmat o vizită la Domul Romano-Catolic din Piața Unirii, o întâlnire la Consiliul Județean Timiș cu Alfred Simonis, două deplasări la sediile unor companii din Timișoara, după care o întrevedere la primărie cu mediul de afaceri.

De după-amiază, a participat împreună cu Dominic Fritz la dezbaterea din cadrul summitului. Ulterior, a mai vizitat expoziția „Dan Perjovschi/România – o retrospectivă 1985-2025″, iar la final s-a întâlnit și cu mitropolitul Ioan și cu alte oficialități, la Catedrala Mitropolitană.

De menționat că vizita de la Timișoara a început cu o mică stângăcie din partea președintelui, în momentul depunerii coroanei, când pentru câteva secunde a părut că a uitat protocolul. Altfel, de-a lungul vizitei, a avut parte de reacții diverse din partea timișorenilor cu care s-a intersectat. Au fost câteva voci care l-au huiduit, dar mult mai multe persoane l-au salutat, i-au urat succes și au făcut selfie-uri cu el.

Nicușor Dan a sosit de luni seară la Timișoara, urmând să plece miercuri spre Copenhaga, la summit informal al celor 27 de lideri din Consiliul European, unde vor fi discutate consolidarea pregătirii comune europene în materie de apărare și întărirea sprijinului pentru Ucraina.

Pe aceeași temă:

Timișoara Cities Summit, deschis în prezența președintelui Nicușor Dan: „Este foarte util pentru ca primarii să învețe unii de la alții”

Președintele Nicușor Dan, întâlnire și cu mediul de afaceri timișorean: „E o perioadă în care autoritățile statului trebuie să fie foarte atente”

 

Trimite articolul

X
Taguri:
nicusor dan timisoara ,
Timișoara Cities Summit
8 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cristian says:
    September 30, 2025 at 9:47 pm

    Ne face de râs peste tot mai bine 5 ani să stea ascuns.

    Reply
  2. dap says:
    September 30, 2025 at 9:58 pm

    dap, a ratat Giant Bugs. Cred ca nu i-au spus ca e, altfel doar acolo ar fi stat. Si i s-ar fi potrivit la fix.

    Reply
    • Nico-TM says:
      October 1, 2025 at 10:02 am

      Nup.

      Reply
  3. Andrei says:
    September 30, 2025 at 10:42 pm

    Un neica nima’ fara coloana vertebrala.

    Reply
  4. Dan says:
    September 30, 2025 at 11:06 pm

    Unde e cazat ?

    Reply
  5. marion says:
    October 1, 2025 at 9:26 am

    Oare a vizitat si blocul construit ILEGAL de USR-ista Szilagyi?

    Reply
  6. societatea_civila says:
    October 1, 2025 at 11:34 am

    Ai avut onoarea, limbricule…

    Reply
  7. Name *Popa says:
    October 1, 2025 at 4:04 pm

    Dar oare noua ne mai face placere sa revina?

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    Floriile, sărbătoarea care marchează Intrarea Domnului în Ierusalim și deschide Săptămâna Patimilor
    2
    „International Students Got Talent”, eveniment dedicat talentelor studențești, organizat la UMF „Victor Babeș” din Timișoara
    3
    Cinci ani fără Adi Bărar, fondatorul trupei Cargo. Artistul este comemorat la Timișoara
    4
    Muzeu de artă imersivă la Timișoara: expoziții despre Matisse, Monet, dinouzauri și Egiptul antic
    5
    Începe curățenia de primăvară la Lugoj. Program pentru colectarea deșeurilor vegetale pe domeniul public
    6
    Crima din 8 martie de la Timișoara, al șaptelea femicid din România în 2026. Memorial organizat în Piața Victoriei
    7
    Timișorenii nu pot plăti nici amenzile de la Poliția Locală până luni
    8
    Timișoara, văzută prin poveștile femeilor care i-au schimbat destinul. Tur gratuit de 8 Martie
    9
    Fotbal și rock în Bastion: Politehnica Timișoara și Cargo, eveniment special de 8 Martie
    10
    Luna nativilor Taur: un simbol al rezistenței

    Cele mai noi știri

    Turism

    FOTO. Fără turism de masă. Topul celor mai bune destinații de călătorie în 2026 alcătuit de BBC

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 3 mai 2026, în Timișoara?

    Cinema

    Trei zile de cinema european la Timișoara. Festivalul Filmului European ajunge în oraș

    România

    Școlile ar putea fi obligate să creeze spații speciale pentru depozitarea telefoanelor elevilor

    Mapamond

    O librărie fără cărți? Prima din lume s-a deschis la New York

    România

    Salariile muncitorilor străini vor putea fi plătite doar prin bancă. Plata cash va fi sancționată

    România

    Vreme rece în toată țara, cu ploi și vânt puternic. Când începe să se încălzească în vestul țării

    Capitală Culturală

    „Alandalia”, o satiră a sistemului educațional, ajunge la Timișoara. Spectacolul jucat de elevii de la „Ana Aslan” va putea fi văzut gratuit

    Horoscop

    Luna nativilor Taur: un simbol al rezistenței

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 2 mai 2026, în Timișoara?
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici