Potrivit președintelui CJ Timiș, Alfred Simonis, proiectul poartă denumirea „Consolidarea capacității de intervenție în politraumă severă prin dezvoltarea Centrului Casa Austria” și are ca obiectiv modernizarea uneia dintre structurile medicale importante din vestul țării, care tratează anual aproximativ 12.000 de pacienți din mai multe județe.
Acesta a explicat că proiectul a fost inițial în afara listei de finanțare, dar a fost ulterior inclus după contestații și clarificări. Finanțarea este asigurată parțial din fonduri europene, iar aproximativ 25 de milioane de lei reprezintă contribuția Consiliului Județean Timiș.
„Este interesant că acest proiect a fost, pentru o perioadă, «perla coroanei» Spitalului Județean din Timișoara, însă în ultimii ani a rămas mult în urmă, datorită, zic eu, investițiilor care s-au făcut în jurul acestei clădiri. Astăzi arată ca o «Cenușăreasă» în raport cu celelalte investiții majore: maternitatea, noul Centru pentru Mari Arși și celelalte dezvoltări ale Spitalului Județean”, a declarat Alfred Simonis.
Lucrările ar putea începe anul viitor
Proiectul prevede refacerea completă a blocului operator, cu extinderea de la două la trei săli de operație, amenajarea unei săli pentru intervenții minore și a unei săli de recuperare post-traumă. De asemenea, vor fi renovate cele șapte posturi ATI, vor fi reorganizate spațiile de spitalizare, iar clădirea va fi eficientizată energetic prin anvelopare.
Lucrările ar urma să ducă la reducerea timpilor de intervenție în cazurile grave de traumă și la creșterea capacității de răspuns în situații cu victime multiple.
„Este vorba despre modernizarea clădirii Casa Austria. Noi am aplicat la un proiect cu fonduri europene destinat modernizării secțiilor de traumă. Noi, la Spitalul Județean, avem singurul serviciu integrat de traumă din țară. În celelalte spitale, trauma este asigurată prin diverse secții: chirurgie, ortopedie, neurochirurgie.
Noi avem acest serviciu integrat în clădirea Casa Austria. Întrucât proiectul asigura finanțarea modernizării structurilor de traumă, iar în clădirea Casei Austria există și Secția de Chirurgie Plastică și Reparatorie, iar bugetul nu era suficient pentru a finaliza întreaga clădire, am apelat la Consiliul Județean, care a fost de acord să cofinanțeze aproximativ 40% din buget”, a explicat dr. Dorel Săndesc, managerul Spitalului Județean Timișoara.
Administrația județeană estimează că în următoarele două-trei săptămâni, dacă nu apar contestații, va fi semnat contractul de proiectare și execuție. Lucrările efective ar putea fi demarate chiar de la începutul anului viitor.
Conform conducerii spitalului, clădirea ar putea redeveni funcțională după finalizarea lucrărilor și a procedurilor de avizare și instruire a personalului, estimarea fiind pentru finalul anului viitor.
Citiți principiile noastre de moderare aici!