Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
UPDATE. DNA: Cosmin Șandru și Nicolae Bitea, urmăriți penal pentru dare de mită

UPDATE. DNA: Cosmin Șandru și Nicolae Bitea, urmăriți penal pentru dare de mită

De Vlad Popa
la 14 October 2021 14:43 Reactualizat la: 14 October 2021 15:44
18 Comentarii

UPDATE. DNA: Cosmin Șandru și Nicolae Bitea, urmăriți penal pentru dare de mită

foto: arhivă
14 October 2021 14:43 Reactualizat la: 14 October 2021 15:44
Anchetă penală în cazul înregistrărilor trimise de reprezentanții partidului AUR celor de la Direcția Națională Anticorupție. Reprezentanții DNA anunță că îl cercetează penal pe deputatul PNL Cosmin Șandru, dar și pe șeful STPT, Nicolae Bitea. Cei doi au fost înregistrați în timp ce ar fi încercat să mituiască un parlamentar AUR pentru ca acesta să lipsească de la moțiunea de cenzură din 5 octombrie. UPDATE. Cosmin Șandru și Nicolae Bitea s-au autosuspendat din PNL
Scris de Vlad Popa - Anchetă penală în cazul înregistrărilor trimise de reprezentanții partidului AUR celor de la Direcția Națională Anticorupție. Reprezentanții DNA anunță că îl cercetează penal pe deputatul PNL Cosmin Șandru, dar și pe șeful STPT, Nicolae Bitea. Cei doi au fost înregistrați în timp ce ar fi încercat să mituiască un parlamentar AUR pentru ca acesta să lipsească de la moțiunea de cenzură din 5 octombrie. UPDATE. Cosmin Șandru și Nicolae Bitea s-au autosuspendat din PNL

Trimite articolul

X

Anunțul DNA a fost făcut joi, 14 octombrie. Anchetatorii spun că au început urmărirea penală în cazul deputatului PNL Cosmin Șandru, dar și în cazul directorului STPT Nicolae Bitea. Cei doi sunt anchetați pentru comiterea infracțiunii de dare de mită.

„La data de 01 octombrie 2021, în contextul în care urma să fie dezbătută și supusă la vot moțiunea de cenzură inițiată pentru retragerea încrederii acordate Guvernului României, suspecții Șandru Cosmin și Bitea Nicolae-Florin i-ar fi promis unei persoane, deputat în Parlamentul României, numirea unor apropiați în posturi de conducere a unor instituții publice.

Pentru a beneficia de această „favoare”, persoanei respective i s-a cerut să absenteze de la ședința comună a Camerei Deputaților și Senatului, din data de 5 octombrie 2021, în care urma să fie dezbătută și supusă la vot moțiunea menționată mai sus.

Suspecților Șandru Cosmin și Bitea Nicolae-Florin li s-a adus la cunoștință calitatea procesuală în conformitate cu prevederile art. 307 Cod de procedură penală.

Facem precizarea că efectuarea urmăririi penale este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de procedură penală, activitate care nu poate, în nicio situație, să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție”, transmit procurorii DNA.

UPDATE. Cosmin Șandru: Mă autosuspend din PNL până la finalizarea anchetei

Deputatul PNL de Timiș, Cosmin Șandru, s-a autosuspendat, de joi, 14 octombrie, din Partidul Național Liberal, până la finalizarea anchetei.

„Având în vedere că este o anchetă în curs, nu voi face nici o declarație pe marginea acesteia până la finalizare”, a transmis Șandru.

UPDATE 2. Nicolae Bitea s-a autosuspendat și el din partid

Directorul societății de transport public din Timișoara, Nicoale Bitea, a anunțat că a decis să se autosuspende din partid. El a fost ales anul acesta și membru în biroul de conducere al PNL Timiș și nu a vrut să comenteze ancheta DNA, „având în vedere că este o anchetă în curs”.

editor Amalia Kui

Trimite articolul

X
Taguri:
Bitea ,
Cosmin Sandru ,
DNA
18 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Q says:
    October 14, 2021 at 3:03 pm

    Pentru asta as vota AUR. nici nu ma intereseaza cat sunt de idioti, vreau doar sa ia PNL mwie

    Reply
    • Baluba says:
      October 14, 2021 at 5:05 pm

      Ma, nu’i vota, astia nu stiu decat circ, nu paine. Las’ ca le’o livram.

      Reply
      • Q says:
        October 15, 2021 at 1:30 am

        sa fie circ. circ MAXIM. si sa nu fie al clasicilor.

        Reply
    • cico says:
      October 15, 2021 at 9:10 am

      Vezi ca am mai votat asa si in trecut (se ne razbunam pe cate un partid) si nu s-a terminat bine…

      Reply
    • ValiX says:
      October 15, 2021 at 9:38 am

      Si eu. Baiatula sta si cu Drula sunt se pare singurii care au facut ceva pentru Timis. Restul doar figuratie in parlament.

      Reply
  2. cornel says:
    October 14, 2021 at 3:06 pm

    La bulau cu ei. Adica noi ii votam, ne asteptam sa taie pensiile speciale, sa puna chiar max. in parlament 300 de “alesi”, sa desfiinteze posturile de taietori de frunze la caini, si ei scornesc si mai multe sinecuri pentru pile. Sa va fie rusine!

    Reply
  3. Alpha says:
    October 14, 2021 at 3:21 pm

    Merita pusa poza nenorocitului, sa-l recunoasca lumea pe strada…

    Reply
  4. Cristian says:
    October 14, 2021 at 4:25 pm

    Fara anali in functii publice! Demisia si parnaie

    Reply
  5. Florin says:
    October 14, 2021 at 4:27 pm

    #oameninoi

    Reply
    • Moise says:
      October 14, 2021 at 5:03 pm

      #echipacastigatoare

      E ok, s-au autosuspendat din PNL, ne-am convins. Dar din joburile platite la stat, nu s-au autosuspendat?

      Reply
      • cico says:
        October 15, 2021 at 9:11 am

        La stat se invoca dreptul la munca…

        Reply
  6. nelu says:
    October 14, 2021 at 5:13 pm

    Mai timisoreni chiar sunteti !DIOTI pai nu voii ii votati de ani de zile ?

    Reply
  7. Lucian says:
    October 14, 2021 at 5:24 pm

    Bine AUR!! Astfel de oferte primesc toate partidele la fiecare vot important, doar ca pentru putine se fac denunturi… semn ca sunt acceptate si dau mana ca baietii mafiotii astia

    Reply
  8. sss says:
    October 14, 2021 at 7:33 pm

    A denuntat pt ca s-a simtit jignit de oferta.

    Reply
    • Clau says:
      October 15, 2021 at 12:16 am

      Mars ma, cei din AUR au coloana vertebrală, nu ca revertebrații din PNL. Doar pe combinații, furtisaguri si aboslut nimic concret.

      Au ajuns să fie mai rai ca PSD. Nu cred însă că au fost vreodată mai diferiți.

      Reply
  9. Vlad says:
    October 15, 2021 at 9:11 am

    Sariti si din functii, lasati vrajeala cu suspendarea temporara de la partid

    Reply
  10. ValiX says:
    October 15, 2021 at 11:20 am

    Asta se pare ca e organizatia PNL Timis, o banda de traficanti de functii in aparatele statului. Ce-au fost si ce-au ajuns.

    Reply
  11. gambrinus says:
    October 15, 2021 at 11:35 am

    Hopaaa, ce sa vezi, fruntasii PNL au calcat pe bec! Unde sunt aplaudacii ultracinstitului, ultracorectului Robu cel care promova ‘elitele’ niste nulitati precum Iapa, Kristof, Bitea sau Culita. Stau ascunsi dupa palmieriii lui Lae?! Desigur Robulache se va delimita la fel ca si in cazul mafiotului de la piete. Partidul este curat astia sunt doar niste extraterestrii infiltrati de militie

    Reply
  12. Cele mai citite știri

    1
    Soarele poate afecta și vederea, avertizează medicii. Cum îți poți proteja ochii în timpul verii
    2
    O nouă pistă de biciclete va lega Timișoara de Ghiroda. Primăria a lansat licitația pentru proiectare
    3
    Ai drum prin centru? Uite ce străzi se închid în weekend la Timișoara
    4
    FOTO. Centura de Vest a Timișoarei prinde contur. Este la 8%, după două luni de lucrări
    5
    Jocuri, ateliere și „Parada prietenilor necuvântători”. Ziua Copilului, sărbătorită în Parcul Carmen Sylva din Timișoara
    6
    Peste 800 de milioane de lei pentru modernizarea instalațiilor feroviare. Lucrări și pe traseele din Timiș
    7
    O fetiță a căzut cu trotineta electrică aproape de Parcul Clăbucet din Timișoara
    8
    Mișcare și artă pentru seniori la Timișoara. Kinetoterapie gratuită urmată de vizite la expoziții în Bastion 1
    9
    Sprijin emoțional prin artă. Printr-un proiect al Primăriei Timișoara, muzica ajunge în saloanele spitalelor
    10
    FOTO. Profesor de la UVT, în spatele succesului României la Olimpiada Internațională de Matematică. Lotul a câștigat șase medalii

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    O nouă pistă de biciclete va lega Timișoara de Ghiroda. Primăria a lansat licitația pentru proiectare

    Sănătate

    Polenul de ambrozie intră în sezonul de vârf. Cum recunoști alergia și ce poți face pentru a reduce simptomele

    Ştiri din Timiș

    Admitere liceu 2026. Peste 4.300 de elevi din Timiș au aflat unde vor învăța din toamnă

    Eveniment

    Incendiu puternic la Sânmihaiu Român. Flăcările au cuprins un garaj și s-au extins la acoperișul unei locuințe

    Turism

    Te oprești pentru o fotografie și riști o amendă de 275 de euro într-o destinație populară din Italia

    Ştiri din Timiș

    Festivalul LA PAS revine la Timișoara. Trei zile dedicate hranei sustenabile și producătorilor locali

    Horoscop

    Zodia Leu ~ 22 iulie–23 august: o perioadă de generozitate și bucurie a vieții

    Utile

    Lucrări ale SDM în Timișoara, astăzi, 22 iulie

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 22 iulie 2026, în Timișoara?

    Mapamond

    Atenționare de călătorie pentru românii care merg în Grecia. Risc ridicat de incendii în mai multe regiuni turistice
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici