Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Contact nou pentru programare la campania de sterilizare gratuită a câinilor din Timișoara

Contact nou pentru programare la campania de sterilizare gratuită a câinilor din Timișoara

De Cristian Mîrț
la 6 June 2023 20:19
9 Comentarii

Contact nou pentru programare la campania de sterilizare gratuită a câinilor din Timișoara

foto: arhivă
6 June 2023 20:19
Începând din 6 iunie, stăpânii de câini metiși și de rasă comună din Timișoara au la îndemână un număr dedicat la care să se programeze în cadrul campaniei de sterilizare gratuită, dedicată celor cu venituri sub medie, a primăriei. Numărul de telefon este 0745.232.005.
Scris de Cristian Mîrț - Începând din 6 iunie, stăpânii de câini metiși și de rasă comună din Timișoara au la îndemână un număr dedicat la care să se programeze în cadrul campaniei de sterilizare gratuită, dedicată celor cu venituri sub medie, a primăriei. Numărul de telefon este 0745.232.005.

Trimite articolul

X

Numărul de telefon 0745.232.005 stă la dispoziția cetățenilor în zilele lucrătoare: de luni până în joi între orele 8:00 și 16:30; iar vineri, între 8:00 și 14:00. Până acum, cei interesați trebuiau să sune la numărul de telefon al primăriei, urmat de un cod de interior. În continuare, înscrierea se poate face și prin e-mail, la adresa: alexandra.pintea@primariatm.ro. Indiferent de metoda de programare aleasă, doritorii trebuie să furnizeze următoarele informații: numele și prenumele; adresa de domiciliu; un număr de telefon valid care va fi utilizat în comunicarea cu beneficiarul, în vederea programării.

„În baza bonului de ordine emis după înscriere, proprietarul se va prezenta, în termenul comunicat, la cabinetul veterinar, pentru sterilizarea animalului de companie, cu următoarele documente: cartea de identitate, care să ateste domiciliul sau reședința proprietarului în Timișoara; carnetul de sănătate al câinelui, prin care se atestă microciparea; dovada veniturilor proprietarului, în valoare mai mică decât salariul mediu brut, în conformitate cu legislația în vigoare”, spun reprezentanții primăriei.

Dovada poate fi oricare dintre următoarele documente: adeverință, cupon de pensie, declarație pe proprie răspundere. Conform Legii nr. 369/2022 a bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2023, câștigul salarial mediu brut pe anul 2023 este de 6.789 de lei.

Sprijin și pentru microcipare

Înainte de debutul campaniei, reprezentanții primăriei anunțau că, în cazul câinilor care nu sunt microcipați, individualizarea și înregistrarea pot fi făcute în ziua sterilizării, dar pe banii proprietarului. Asociația Happy Tails, însă, și-a exprimat disponibilitatea de a sprijini proprietarii care doresc să parcurgă întreaga procedură, în limita fondurilor disponibile, în ordinea înscrierii.

„Precizăm că îngrijirea post-operatorie revine în responsabilitatea stăpânului, care va monitoriza câinele la domiciliu în zilele de după intervenție și poate ține legătura cu cabinetul veterinar pentru orice eventuale întrebări sau îndrumări. Sterilizarea rămâne cea mai eficientă metodă de a preveni abandonul animalelor rezultate ca urmare a înmulțirii necontrolate. Încurajăm deținătorii de câini, dacă îndeplinesc condițiile necesare, să se înscrie în acest program, prevăzut a se derula pe o perioadă de 2 ani. Programul de sterilizare gratuită reprezintă o oportunitate de a contribui la creșterea calității vieții pentru companionii noștri canini, dar și pentru întreaga comunitate”, precizează reprezentanții municipalității.

Pe aceeași temă:

Din 1 martie începe campania pentru sterilizarea gratuită a 2500 de câini din Timișoara

Trimite articolul

X
Taguri:
sterilizare caini ,
timisoara
9 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ddm says:
    June 6, 2023 at 8:37 pm

    Bună ziua,de ce numai cei care locuiesc în Timișoara, mi se pare puțin de descriminare.

    Reply
    • sss says:
      June 6, 2023 at 11:57 pm

      Pai mergi la primarul localitatii unde locuiesti si intreaba de ce nu face la fel. De ce sa plateasca timisorenii pentru alte localitati? Ce discriminare? Daca ti-ai luat animal de companie ai obligatia sa il sterilizezi daca e metis.

      Reply
  2. baluba doi says:
    June 7, 2023 at 8:37 am

    Programul de sterilizare gratuita pentru oameni include acum vaccinul HPV si desigur anti-Covid.
    Dragi maimute mergeti la cipat, vaccinat, sterilizat si neaparat la eutanasiat.
    Nu uitati ca cei ce v-au spus ca va trageti din maimute va considera animale si ce acceptati acum pentru animale vi se va face voua in viitorul apropiat. Pentru ca Karma.

    Reply
    • Baluba says:
      June 7, 2023 at 12:14 pm

      caKarma, da.

      Reply
    • Sorin says:
      June 7, 2023 at 2:21 pm

      stai asa, insinuezi ca cele mai dovedite studii care au salvat sute de milioane de vieti se pot insela uite-asa sau merita ridicularizate de troli anti-stiinta?

      crezi ca vreun om care a facut macar o scoala, baga in seama tampeniile voastre? ce-i drept, 15milioane de cadavre salvabile, plus inca atatea familii nenorocite au mers pe credinta asta oarba, a unor amarati guralivi de pe net si au impanzit cimitirele.

      Daca ai avea la fel de multe studii ca rusii sunt niste imperialisti geniali, cred ca le-ai sustine vehement apararea. Deci de ce nu si aici? Doctori care salveaza vieti si nu au timp sa combata aburelile voastre, care le dau si mai mult de lucru… super. Hai rusine.

      Reply
    • Sorin says:
      June 7, 2023 at 2:25 pm

      nu ne mai facem bine daca oamenii isi vaccineaza animalutele mai degraba decat familia. Cat despre insinuari cu maimutele… nu uita si de sobolani, la care le poti multumi de fiecare data cand orice amarat de medicament iti salveaza viata. Da, aparent oamenii de stiinta, dupa zeci, daca nu sute de ani deja, au facut conexiunile perfecte. Nu ca ar trebui neaparat, odata ce orice test vine cu dovezi clare. Restul e trolling ieftin. Chiar vrei o lume fara stiinta care ti-a salvat probabil si bunicii si parintii de maladii urate? Ai grija ce-ti doresti.

      Reply
      • antiVrajeāla says:
        June 7, 2023 at 3:30 pm

        si cu procesele pierdute de big pharma ce facem?!? cred ca judecatorii aia nu inteleg dovezile “clare”. sau sunt niste judecatori corupti! Nu?😂🤣😂 Stai ca urmeaza, fii cu ochii in 4. sau poti sa astepti sa te informeze hoitnews😂🤣😂 au mai zis ceva de bistroe? da? ce? sper ca nu o scalda, astia sunt in stare sa-i contrazica si oe ukraineni, dat fiind publicul lor tinta.

        #🤪

        Reply
    • baluba patrujdoi says:
      June 7, 2023 at 2:26 pm

      incerc sa inteleg, esti mult mai telectual decat noi toti la un loc, ai deslusit planul noii ordini mondiale, si cu toate astea, iti folosesti telectualitatea sa comentezi pe tion :))) interesant cum tu vei scapa de tot planul asta diabolic

      Reply
  3. Puiu says:
    June 7, 2023 at 2:18 pm

    Am auzit ca o doamna a rămas însărcinată cu un maidanez, dacă era sterilizat nu se întîmpla nimic…

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    Lună Nouă în Rac, în 14 iulie: cum privim viața de acum?
    2
    Sorin Șipoș îl atacă pe Grindeanu: „Amenință că PSD nu va vota proiectele pentru PNRR. România va pierde miliarde de euro”
    3
    Îți scanezi singur cumpărăturile? Cum ar fi să primești o reducere de 10%?
    4
    Constantin Popovici, podium în etapa de Cupă Mondială la sărituri de la mare înălțime din Italia
    5
    Femei în funcții-cheie. Aura Danielescu: „Rezultatele nu au gen”
    6
    O vacanță care poate schimba o copilărie. Asociația „Copilul din Mine” caută sprijin pentru tabăra destinată copiilor vulnerabili
    7
    Stare de urgență în Rezervația Srebarna din Bulgaria, din cauza scăderii accentuate a nivelului apei
    8
    Zilele Jimboliene 2026: Florin Ristei, Ana Lesko și Andreea Voica, printre artiștii care vor urca pe scenă
    9
    Bărbat reținut la Sânandrei după ce l-a bătut pe altul
    10
    O nouă rundă de negocieri la Cotroceni. Grindeanu: „Le-am spus celor de la PNL și USR că PSD este în opoziție”

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 3 august 2026, în Timișoara?

    Eveniment

    UPDATE. Tragedie în Timiș. Un bărbat a fost găsit mort într-un lac din satul Soca

    Turism

    Cetatea dacică Bănița poate fi vizitată pe un nou traseu tematic. Ce trebuie să știe turiștii înainte de ascensiune

    Mapamond

    Îți scanezi singur cumpărăturile? Cum ar fi să primești o reducere de 10%?

    România

    Atenție la mesajele cu „amenzi” de la Poliția Română! Escrocii încearcă să fure bani și date bancare prin SMS-uri false

    Ştiri din Timiș

    VIDEO. A doua seară a Zilei Timișoarei a adunat peste 40.000 de participanți. The Script și Irina Rimes, duet-surpriză pe scenă

    Ştiri din Timiș

    Schimbul de Gardă din Piața Unirii nu mai are loc duminică. Reconstituirea istorică revine de Ziua Timișoarei

    Eveniment

    Agent de pază, înjunghiat la un eveniment din Timiș după ce a refuzat accesul a doi bărbați

    Ştiri din Timiș

    Noi restricții pentru camioanele de peste 3,5 tone în Timișoara. Cât costă permisele de acces

    România

    Paradox pe Dunăre: România a avut ploi abundente, dar fluviul se apropie de un minim istoric
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici