tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Cine sunt romii puși să păzească Piața Traian? Cristi Brâncovan dezvăluie un grup infracțional premiat de autorități cu paranghelii

Cine sunt romii puși să păzească Piața Traian? Cristi Brâncovan dezvăluie un grup infracțional premiat de autorități cu paranghelii

la 30 November 2019 11:54
34 Comentarii

Cine sunt romii puși să păzească Piața Traian? Cristi Brâncovan dezvăluie un grup infracțional premiat de autorități cu paranghelii

<p>foto: arhivă</p>
30 November 2019 11:54
Interdicția impusă de primarul Nicolae Robu pare să ascundă ceva mai grav. Ionuț Nasleu, șeful Piețe SA, a primit cartonaș galben, iar la prima mutare greșită va rămâne fără prietenia lui Nicolae Robu, pentru paranghelia pe care a pus-o la cale în Piața Traian, unde un cântăreț de manele/ muzică de petrecere i-a făcut dedicații primarului. Activistul Cristi Brâncovan dezvăluie că Lică Băiat Fin, interpretul cu dedicația, este fratele liderului unui grup infracțional din Traian.
Scris de Roxana Deaconescu - Interdicția impusă de primarul Nicolae Robu pare să ascundă ceva mai grav. Ionuț Nasleu, șeful Piețe SA, a primit cartonaș galben, iar la prima mutare greșită va rămâne fără prietenia lui Nicolae Robu, pentru paranghelia pe care a pus-o la cale în Piața Traian, unde un cântăreț de manele/ muzică de petrecere i-a făcut dedicații primarului. Activistul Cristi Brâncovan dezvăluie că Lică Băiat Fin, interpretul cu dedicația, este fratele liderului unui grup infracțional din Traian.

Trimite articolul

X

Povestea a ieșit la iveală la începutul săptămânii, când TION a scris despre dedicațiile primite de Nicolae Robu de la un cântăreț de manele/ muzică de petrecere. Edilul-șef ne-a explicat atunci că, de fapt, s-a ajuns să se asculte muzică lăutărească într-o piață istorică pentru că șeful Societății Piețe SA, Ionuț Nasleu, a vrut să-i educe pe locuitorii certați cu legea din Piața Traian. Cum vine asta? I-a pus să păzească târgul de produse tradiționale organizat de societatea primăriei și i-a recompensat cu concerte de muzică lăutărească sau manele.

„În Piața Traian sunt comasați oameni de o anumită factură și lumea se plânge că acolo nu poți face nimic, dacă nu ești atent, îți lipsește ceva din buzunar. Șeful de la Piețe a încercat să facă puțină educație acolo. Le-a explicat că nu este frumos ce se întâmplă, că ar fi frumos din partea lor să se reabiliteze, și le-a spus să asigure paza în regim de voluntariat a acelor căsuțe, astfel încât alți confrați din comunitate să nu facă rele. Și ei au zis: «Șefu’, am vrea și noi niște muzică lăutărească de-a noastră. Și aici s-a produs greșeala». S-a adus acolo nu știu ce formație sau interpret care a cântat ce a cântat și m-am trezit cu dedicații către primarul Timișoarei”, explica Robu zilele trecute.

Cum a vrut primarul să-și spele imaginea? Pătând-o și mai tare! A dat o notă internă prin care a interzis manelele, dedicațiile, micii și grătarele pe domeniul public, în aer liber. De câteva zile bune toată România râde de decizia luată de Robu și iscălită într-o notă internă care nu are bază legală. Facebook s-a umplut de meme-uri și ironii la adresa edilului-șef.

Detalii, AICI!

TION a explicat AICI de ce nota internă nu are nicio bază legală, dar primarul insistă că nu este vorba despre cenzură, ci este mai degrabă ceva de bun simț și spirit.

Brâncovan: Lică Băiat Fin face parte dintr-un clan de infractori

Lică Băiat Fin, așa își spune interpretul care i-a mulțumit din suflet edilului-șef în aceeași dedicație în care i-a dorit fratelui lui fericire, ar face parte dintr-un grup infracțional condus chiar de fratele lui, a dezvăluit, sâmbătă dimineață, activistul Cristi Brâncovan.

„Lică Băiat Fin, autorul celebrelor dedicații adresate primarului, face parte din clanul Domide, fiind fratele liderului grupului infracțional. Clanul pus de Primărie să păzească cetățenii și comercianții din Piața Traian, controlează prin zeci de «săgeți» majoritatea infracțiunilor mărunte din Timișoara: de la furturi din buzunare, exploatarea persoanelor vulnerabile, proxenetism, până la furturi din locuințe cu proprietarii în casă”, a scris Brâncovan pe Facebook.

În plus, Lică Băiat Fin ar fi „trimis în judecată, în stare de libertate, pentru conducere fără permis” și mai are „două ordonanțe de netrimitere în judecată alături de alți hoți specializați pe buzunare”.

Primarul Nicolae Robu a ținut să ne dezvăluie, vineri, că Lică Băiat Fin a făcut dedicațiile din suflet și că îl respectă, așa cum îi respectă pe toți cântăreții.

„Eu îi respect pe cei care iubesc manelele, pentru că e dreptul lor să aibă aceste preferințe. Eu îl respect și pe Lică Băiat Fin, pentru că el, săracul, așa a înțeles să-și arate respectul față de mine. Nu i-a cerut nimeni să facă, a făcut din sufletul lui. N-am nimic nici cu Guță, nici cu Salam, cu Vijelie, cu Adi Minune, nu am nimic cu niciunul dintre ei. Sunt artiști, au un segment de fani ai muzicii lor, ai interpretării lor, suntem într-o societate liberă, nu-i nicio problemă. Atâta tot că nu vor aproba în aer liber”, spunea Robu.

Interdicția de manele și dedicații cu mici și grătare în aer liber pare să fie doar o… dedicație care ascunde, de fapt, ritmul poveștii.

„Nu vă luați după fumul micilor, problemele urât mirositoare sunt artele. În cazul de față mă lupt cu ticăloșia unora! Cum să-i pui pe respectivii să păzească comercianții și cetățenii prezenți la târgul din Piața Traian?”, a explicat activistul în comentarii.

Practic, autoritățile pun infractorii să păzească o zonă în care se întâmplă foarte multe infracțiuni. Curat moral!

Articole pe aceeași temă:

http://www.tion.ro/teoria-manelelor-versiunea-nicolae-robu-nota-interna-s-ar-putea-transforma-in-hcl-eu-am-o-autoritate/2365181

http://www.tion.ro/nicolae-robu-interzicerea-manelelor-si-a-micilor-in-timisoara-o-poveste-de-rasu-plansu-iscata-de-sefu-ionut-nasleu/2363359

http://www.tion.ro/paranghelia-din-piata-traian-romii-rasplatiti-de-primarie-cu-muzica-lautareasca-si-dedicatii-pentru-ca-fac-treaba-politiei-locale/2362919

http://www.tion.ro/sa-vina-turistii-in-piata-traian-avem-lautari-fum-de-mici-si-dedicatii-pentru-primarul-robu/2362758

Trimite articolul

X
Taguri:
dedicatii manele ,
infractori traian ,
lica baiat fin ,
manele timisoara ,
nasleu ,
piata traian ,
robu manele
34 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. marinu says:
    November 30, 2019 at 12:15 pm

    Poate trec prin zona, si rromii vor dori sa imi verifice actele. Daca nu le prezint la control, imi voi lua amenda? Intreb , sa imi pun bani deoparte.

    Reply
  2. Eugen says:
    November 30, 2019 at 12:26 pm

    Dancila s-a dus la pocaiti pentru a castiga voturi , Robu incearca la romi si lautari……astia ar face orice pentru un nou mandat !

    Reply
  3. vaal says:
    November 30, 2019 at 1:15 pm

    sugi P, bai, robulache!

    Reply
  4. ciocolata says:
    November 30, 2019 at 1:19 pm

    tot astept sa il ia odata DNA-ul pe robu, dar mie ca aici in tm dna-ul cu judecatorii toti sunt prea corupti si nare cine

    Reply
  5. TM says:
    November 30, 2019 at 1:37 pm

    VIP-URILE Țigănischoarei oameni de bază care au grijă de noi și nu numai asta mai renovează și case pe care le are de la strămoși fain ce a ajuns TM .Vă vine timpul domnule primar mai un pic !!!!!!!

    Reply
  6. jjskakakmkkw says:
    November 30, 2019 at 2:03 pm

    Robule daca interziceai asa-zisa “muzica” maneaua aveai votul meu.
    Dar se pare ca m-ai dezamagit.

    Reply
  7. Adina says:
    November 30, 2019 at 2:06 pm

    Atentie, vopsitu la ce faceti cu turcaletii: “Prima neregulă sesizată de ANAP a fost cea legată de certificatul de omologare tehnică a tramvaiului ofertat.
    Fără omologare după standard european, niciun produs, mai ales un model de tramvai, cu care circulă zeci de mii de oameni, nu poate fi pus în uz.
    Astra Arad a prezentat certificatul de omologare tehnică feroviară emis de Autoritatea Feroviară Română.
    Durmalzar Makine a prezentat nu un certificat de omologare, ci o adresă emisă de RINA Services SpA Genoa, o firmă italiană de audit care oferă o garanție independentă privind respectarea standardelor de reglementare.
    “Comisia de evaluare a acceptat aceste documente de omologare ca fiind conforme cu cerințele documentației de atribuire”, a argumentat Primăria București în raportul de conciliere.
    Practic, comisia de evaluare a echivalat adeverința emisă de un auditor independent, cazul Durmalzar, cu un certificat de omologare emis de o autoritate națională, cazul Astra.”

    Reply
  8. nelu says:
    November 30, 2019 at 2:51 pm

    Doamne!! asatia conduc Romania,saraca tara pe mana cui a incaput, trist,si cand ma gandesc ca niste indivizi (vai mama lor) ma fac comunist ,pai decat asa liberali mai bine comunist,cel putin nu sunt IDIOT!!!

    Reply
  9. mirific says:
    November 30, 2019 at 3:30 pm

    tractoristul se da din nou in spectacol cand a emis o notă internă (ilegala) prin care interzice… manelele, precum și prepararea micilor și a grătarelor pe domeniul public. Sa vedem daca mincinosul vopsit se va tine de cuvant la targul de Craciun, la toate festivalurile din parcul Rozelor si la alte balciuri organizate tot sub bagheta lui!

    Reply
  10. bubahuba says:
    November 30, 2019 at 3:31 pm

    CRISTI BRANCOVAN, SALVEAZA-NE ! VREM SA TE ALEGEM ANU VIITOR!

    Reply
  11. nino says:
    November 30, 2019 at 3:34 pm

    in piata Traian militia locala este invizibila trec dimineata putin apoi se evapora. In schimb pandesc pe la colturi in centru pentru ca ranjind sa sara in fata biciclistilor infractori sa ii amendeze! Cum da frigul se vor refugia pe canapelele de la Cercul Militar si vor pazi Timisoara de la caldurica, din spatele usilor!

    Reply
  12. Ion says:
    November 30, 2019 at 4:10 pm

    Robu regele mafiei din Timișoara

    Reply
  13. AD007 says:
    November 30, 2019 at 4:18 pm

    Deci mafiotii si-au impartit orasul: Domide in Fabric, Robu in Soarelui, Nasleu in piete si intersectii, Carpaci in Centru, etc. Felicitari PNL, trebuie sa castigati si Localele si Parlamentarele anul viitor, ca doar mai sunt cartiere ne-arondate, nu?

    Reply
  14. PRASLEA says:
    November 30, 2019 at 4:23 pm

    Romanu voteaza cu creieru de gaina, din ce in ce mai spalat, cu un ochi pe TV si cu celalalt pe FB, pana o sa ajungem ca n Mexic, condusi de carteluri, sau ca in lumea araba, de sefi de trib, nu ca am mai avea mult…

    Reply
  15. Scarabeu says:
    November 30, 2019 at 5:20 pm

    NINO, vorbește frustrarea milițianulului din tine ?! Băi Păduche de minister, mergi la psihiatru !!!

    Reply
  16. Fractal says:
    November 30, 2019 at 5:25 pm

    Secția 1 de Politie, sunt pe felie cu Domide ??? Întreb pentru un prieten.
    La trecutul infracțional al acelui clan, nu pot să cred că Secția 1 stă cu mâinile în buzunar. (Da, dar în buzunarul cui?)

    Reply
  17. Un om oarecare says:
    November 30, 2019 at 6:04 pm

    Cristi Brâncovan un echivalent al lui Rareș Bogdan! Niște “lătrăi”, “pupători de audiență”. Pe mine unul, mă interesează fapte, nu vorbe în articole. Faceți ceva concret nu doar va afirmația in media!

    Reply
  18. NicolaieRobu says:
    November 30, 2019 at 6:21 pm

    Nicolae Robu ar trebui chestionat de DNA pentru înfăptuire de grup infracțional și numai pentru această știre, ci pentru multe alte fărădelegi.

    Reply
  19. lache says:
    November 30, 2019 at 8:19 pm

    iliescu a inventat mineriada, acum robu o aplica in forma tiganiadei. Deoarece Timisoara capitala culturala europeana va fi un esec din cauza acestui primar, s-a gandit sa o inlocuiasca cu capitala culturala a manelelor. Comitetul director este condus nasleu sub coordonarea lu licabaiatfin,

    Reply
  20. pardailan says:
    November 30, 2019 at 8:19 pm

    Problemele din Traian sunt facute exact de tiganii pusi ,,paznici,,. Pe vremuri,ce a facut acum primaria,se numea plata taxei de protectie,,. Acum,hipsterii o numesc ,,reintegrarea romilor,,.
    Felicirati primare. Felicitari nasleule.

    Reply
  21. komodo says:
    November 30, 2019 at 8:23 pm

    trei tembeli : brancovan, robu si lica baiat fin…

    Reply
  22. 12345 says:
    November 30, 2019 at 8:40 pm

    Robu cand vei ajunge la puscarie si tu vei fi numit Nicolae baiat fin !

    Reply
  23. Radu says:
    December 1, 2019 at 5:09 am

    Și uite așa ne-am integrat în România !

    Reply
  24. Emilut says:
    December 1, 2019 at 2:34 pm

    Să vină usr să păzească!
    În timp ce păzesc mai pot să împartă pliante sau să protesteze.

    Reply
  25. Un nimeni says:
    December 1, 2019 at 2:43 pm

    Ii deranjează pe unii că nu vor putea să ascultă “manele” pe domeniul public . Acuma , cei care fac “dedicații ” si se dau în strâmbă provin dintr-o societate intelectuală , vasăzică:)))))). Voi chiar nu înțelegeți , lași infractorii să-și facă de cap , pui să păzească ca si cum ai pune lupul la stâna de oi si ei vor tot mai mult . Nu mai bine , locul lor este în altă parte si este valabil pt. toți cei care au încălcat si încalcă în continuare legea . Mișună străzile de tot felul de specimene pt. ca le este permis iar unii au devenit si iritați din câte se pare că vezi Doamne , de ce n-ar putea să ascultă infractorii manele pe unde le taie capul .

    Asta este marea preocupare a unora si nu ce se întâmplă în jurul lor .Cu atât mai bine , interzicerea manelelor este un lucru de bun augur că, mai degrabă își vor căra catrafusele dacă nu li se va mai permite să-și facă damblaua !

    Reply
  26. Zuba says:
    December 2, 2019 at 1:12 pm

    Din ce am auzit i se spune Lică Băiat Fin pentru ca a facut puscarie in Finlanda…

    Reply
  27. Cele mai citite știri

    1
    „#FărăFiltru”: Când frumusețea devine presiune, o conversație despre corp și autoacceptare, la Timișoara
    2
    FOTO. Dialog strategic la Timișoara. Noua ediție „Security Challenges in the Balkans” abordează provocările de securitate din regiune
    3
    Horoscop săptămâna 6- 12 octombrie
    4
    Nicușor Dan a trimis la reexaminare legea privind combaterea extremismului
    5
    Bătrână în scaun cu rotile, tâlhărită în centrul Timișoarei
    6
    „Zero dosare trimise în instanță pentru dezinformare”. Senatorul USR Sorin Șipoș vrea o lege mai „modernă”
    7
    „Whose place is in the kitchen?”. Un spațiu sigur pentru femei, la Timișoara
    8
    Lună Plină în Berbec, în 7 octombrie
    9
    Robert Manole și experții în arte marțiale vin la Giroc pentru un stagiu unic de autoapărare
    10
    Ministerul Educației recrutează profesori pentru elaborarea subiectelor la examenele naționale 2025–2026

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 5 decembrie 2025, în Timișoara?

    România

    Nicușor Dan a trimis la reexaminare legea privind combaterea extremismului

    Ştiri din Timiș

    CJ Timiș și Eco Serv blochează predarea activității de tratare a levigatului și solicită oprirea ilegală a unei activități critice pentru protecția mediului

    Ştiri din Timiș

    Primăria Timișoara primește fonduri europene pentru regenerarea urbană a Pieței Mocioni

    România

    Infecțiile cu VSR, în creștere odată cu sezonul rece. Peste 10.000 de internări anual în România, jumătate fiind doar bebeluși

    Cinema

    Weekend plin la Cinema Johnny: filme, spectacole și ateliere de circ pentru toate vârstele

    Ştiri din Timiș

    Colinde și tradiții de sărbători în singurul sat rotund din țară. Charlottenburg găzduiește două evenimente de Crăciun în decembrie

    Ştiri din Timiș

    Situație tensionată la Ghizela: RETIM trebuia să returneze echipamentele de tratare a levigatului, pe fondul unui conflict cu CJT

    Ştiri din Timiș

    Îndrăgitul solist bănățean Petrică Miulescu Irimică, sărbătorit la 50 de ani de carieră muzicală

    Ştiri din Timiș

    Fritz, întrebat dacă își prezintă și el diplomele: „Nu intru în această capcană”
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici