Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Amenzi de zeci de mii de lei pentru timisorenii care isi neglijeaza terenurile

Amenzi de zeci de mii de lei pentru timisorenii care isi neglijeaza terenurile

la 23 August 2018 13:07 Reactualizat la: 23 August 2018 13:08
23 August 2018 13:07 Reactualizat la: 23 August 2018 13:08
„Cultivatorii” de ambrozie din Timișoara au fost luați la ochi de polițiștii locali, care în ultima lună au amendat 45 dintre ei, valoarea sancțiunilor ridicându-se la peste 55.000 de lei.
Scris de Bogdan Marta - „Cultivatorii” de ambrozie din Timișoara au fost luați la ochi de polițiștii locali, care în ultima lună au amendat 45 dintre ei, valoarea sancțiunilor ridicându-se la peste 55.000 de lei.

Trimite articolul

X

Potrivit reprezentanților Poliției Locale, doar în ultima lună 45 de proprietari de terenuri din Timișoara au fost amendați de agenți pentru că le neglijează. Unii dintre cei care lasă buruienile să crească în voie au mai fost amendați și în trecut.

„Astfel, în urma verificărilor efectuate și a parcurgerii etapelor de identificare a proprietarilor, în cazul a 45 dintre aceștia au fost aplicate sancțiuni contravenționale în valoare totală de 56.500 lei în ultima lună, după ce anterior acestora au mai fost aplicate ale 54 de sancțiuni în valoare de 76.500 lei. Subliniem faptul că numărul constatărilor de astfel de terenuri este mult mai mare, dar identificarea proprietarilor de terenuri trece printr-o procedură care necesită timp, fiind efectuate verificări la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară, motiv pentru care perioada de la depistarea terenului și până la luarea măsurilor de sancționare poate fi mai mai mare, cu atât mai mult cu cât sunt și situații în care proprietarii sunt plecați din Timișoara și locuiesc în alte orașe sau în alte țări”, au transmis reprezentanții Poliției Locale Timișoara.

Acțiuni similare au avut loc și în cimitirele din oraș, unde situația nu e mai bună.

„De asemenea, au mai fost reverificate și cimitirele din oraș unde, de asemenea, au fost constatate nereguli de acest gen, fiind aplicate sancțiuni de 5000 lei în Calea Șagului și Rusu Șirianu, după ce luna trecută administratorii cimitirelor Calea Șagului și Stuparilor au fost, de asemenea, sancționați pentru neîngrijirea acestora și necosirea buruienilor. Reamintim că potrivit HCL 371/2007 modificată, persoanele fizice și juridice sunt obligate să asigure salubrizarea, cosirea buruienilor, a vegetației ierboase, să colecteze și să transporte deșeurile rezultate de pe terenurile virane pe care le dețin sub orice formă legală, situate în intravilanul municipiului și a celor situate de-a lungul căilor de comunicație rutieră sau feroviară și să asigure împrejmuirea acestora. De asemenea, trebuie să asigure curățarea buruienilor, a vegetației ierboase și lemnoase în jurul imobilelor pe care le dețin sub orice formă, din jurul împrejmuirilor acestora, din incinte, curți, alte spații amenajate, să asigure și să mențină permanent un aspect salubru al acestora. Nerespectarea acestor prevederi se sancționează cu amenzi între 1500 și 2500 lei. Pe lângă sancțiuni, cei care nu își întrețin terenurile riscă să fie supuși supraimpozitării, conform HCL 266/2016 modificată și completată”, mai transmit cei de la Poliția Locală Timișoara.

Trimite articolul

X
Taguri:
ambrozie ,
amenzi ,
politia locala ,
timisoara
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Psihodrom aduce arta digitală și muzica electronică la Ziua Timișoarei. Trei zile de experiențe audiovizuale în Parcul Civic
    2
    Sorin Șipoș: „Două realități paralele: un PSD preocupat de jocuri politice și miniștri care au continuat să muncească”
    3
    Cod Galben de vânt puternic duminică în Timiș
    4
    O primă audiție națională încheie stagiunea Filarmonicii Banatul
    5
    Cum au schimbat digitalizarea și sistemele AI activitatea Spitalului Județean Timișoara. Pacienții petrec mai puțin timp la Terapie Intensivă
    6
    CM2026 – ZIUA 13: Portugalia și Ronaldo și-au revenit, Anglia și Kane se încurcă. Clasamentul grupelor după două etape
    7
    Spitalul de Copii Timișoara va avea centru de adicții. Primăria pune la dispoziție clădirea
    8
    Artiștii stradali sunt chemați la audiții, la Timișoara
    9
    F-SIDES la Timișoara. Patru seri de filme regizate de femei care schimbă felul în care privești cinemaul
    10
    România, singura țară membră UE unde motorina s-a scumpit în ultima lună

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 26 iunie 2026, în Timișoara?

    Eveniment

    Trei bărbați din Timiș, reținuți pentru mărturie mincinoasă într-un dosar al Parchetului European

    România

    Dominic Fritz: „Rămânem consecvenți. USR nu va vota un guvern monocolor PSD”

    Ştiri din Timiș

    Trei ore la mall, zero scroll: ce caută generația Z în centrele comerciale?

    Ştiri din Timiș

    Artiștii stradali sunt chemați la audiții, la Timișoara

    Eveniment

    VIDEO. Trei persoane au fost lovite de un taxi scăpat de sub control, în parcarea Shopping City Timișoara

    Podcast

    LIVE ACUM. „În Context” cu Anca Pavel Bucșa! Episodul 5: Menopauza și substituția hormonală

    Ştiri din Timiș

    Trei zile de distracție și fapte bune la Timișoara. Festivalul Înghețatei Bune strânge fonduri pentru copiii abuzați

    Capitală Culturală

    Picasso, „în vizită" la Timișoara. O expoziție va inaugura noul spațiu Art Encounters

    Sănătate

    Ce ar trebui să conțină trusa medicală de vacanță. Recomandările farmaciștilor pentru posibilele afecțiuni din concediu
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici