Singurul nostru gimnast calificat în această finală a scos un punctaj mai mic chiar decât în calificări, 89.575, faţă de 90.175, cât obţinuse marţi. Koczi a dezamăgit la paralele, unde a fost notat doar cu 13.525. La inele a scos 14.550, la bară 14.725, la sol 14.900, iar la cal cu mânere 15.425.
Finala a fost câştigată, oarecum previzibil, de chinezul Wei Yang, notat cu 94.575 puncte, în timp ce medalia de argint i-a revenit japonezului Kohei Ucimura (91.975). Surpriza plăcută a acestei finale a fost francezul Benoit Caranobe (91.925), care a completat podiumul.
Revenind la Koczi, reprezentatul ţării noastre a scos cea mai mare notă la sărituri, unde a primit 16.450 puncte. De altfel, gimnastul român va fi prezent în finala la acest aparat, unde va fi însoţit de Marian Drăgulescu, care a scos cel mai bun timp în calificări şi se anunţă mare favorit. Drăgulescu va fi prezent şi în finala la sol, unde are a doua şansă la aur. Celălalt gimnast român calificat într-o finală pe aparate este Robert Stănescu, la inele. Aşadar, să sperăm la una, două, trei sau poate chiar patru medalii. Gimnastica masculină are nevoie de ele. Şi, cel mai important, România are nevoie de ele!
Citiți principiile noastre de moderare aici!