Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Sănătate
Număr mare de cazuri noi de Covid-19 în România. GCS atenționează: respectați cu rigurozitate regulile de protecție!

Număr mare de cazuri noi de Covid-19 în România. GCS atenționează: respectați cu rigurozitate regulile de protecție!

De Adrian Panduru
la 4 June 2020 13:09 Reactualizat la: 4 June 2020 13:16
24 Comentarii

Număr mare de cazuri noi de Covid-19 în România. GCS atenționează: respectați cu rigurozitate regulile de protecție!

Foto: Dani Amariei
4 June 2020 13:09 Reactualizat la: 4 June 2020 13:16
A crescut mult numărul de cazuri noi de Covid-19 înregistrate în România, în 24 de ore. Dacă de marți până miercuri în România s-au înregistrat 152 de cazuri noi, de miercuri până joi numărul acestora a ajuns la 238. Grupul de Comunicare Strategică (GCS) atrage atenția asupra respectării cu rigurozitate a normelor de conduită sanitară.
Scris de Adrian Panduru - A crescut mult numărul de cazuri noi de Covid-19 înregistrate în România, în 24 de ore. Dacă de marți până miercuri în România s-au înregistrat 152 de cazuri noi, de miercuri până joi numărul acestora a ajuns la 238. Grupul de Comunicare Strategică (GCS) atrage atenția asupra respectării cu rigurozitate a normelor de conduită sanitară.

Trimite articolul

X

De miercuri până joi, conform Grupului de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 238 noi cazuri de îmbolnăvire. De marți până miercuri s-au înregistrat 152 de cazuri noi în România, iar de luni până marți alte 119 cazuri. De duminică până luni au fost semnalate 141 de noi cazuri de Covid-19 în țara noastră, iar de sâmbătă până duminică s-au înregistrat 124 de noi cazuri. La secțiile de Terapie Intensivă sunt internați 153 de pacienți.

În acest context, ministrul sănătății a anunțat că măștile de protecție nu vor mai fi obligatorii când „nu vom mai avea cazuri noi și focare de COVID”.

„Având în vedere numărul de cazuri nou confirmate, care se situează peste media ultimei săptămâni, atragem atenția asupra respectării cu rigurozitate a normelor de conduită sanitară și de prevenire a răspândirii noului coronavirus, cu precădere a celor referitoare la purtarea măștii în spații închise, evitarea contactului, igienizarea frecventă a mâinilor și păstrarea distanței față de alte persoane”, transmite Grupul de Comunicare Strategică.

Până joi, 4 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 19.907 de cazuri de persoane infectate cu Covid-19.
Cele mai multe cazuri de Covid-19 au fost înregistrate până joi, 4 iunie, în județul Suceava – 3.552. În București au fost semnalate 2.145 cazuri, în județul Neamț 893, în Botoșani 796, în Brașov 794, în Arad 698, în Mureș 683, în Vrancea 642, în Hunedoara 635, în Bihor 632, în Galați 620, în Iași 600, în Cluj 575, în Ilfov 543, în Bacău 513, în Sibiu 509, în Timiș 508. Cele mai puține cazuri au fost semnalate în județul Vâlcea – 33.

Timișul nu are niciun caz nou de la o zi la alta. În Timiș, conform Institutului Național de Sănătate Publică, au fost înregistrate până joi, 4 iunie 508 cazuri de Covid-19, la fel ca miercuri, 3 iunie. Până marți, 2 iunie, în Timiș au fost înregistrate 506 cazuri de Covid-19, la fel la luni, 1 iunie, și duminică, 31 mai.

Până joi, 1.299 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea, Călărași, Maramureș, Olt, Ilfov, Harghita, Tulcea și Buzău, au decedat.

Dintre persoanele confirmate pozitiv, 13.919 au fost declarate vindecate și externate.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 472.850 de teste.

Trimite articolul

X
Taguri:
cazuri noi coronavirus ,
Covid-19
24 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. cetatean says:
    June 4, 2020 at 1:59 pm

    Fosta profesoara de romana din Sag,s-a intors din Austria si a fost vazuta plimbandu-se prin comuna in data de 3 Iunie,nerespectand izolarea.De asemenea,fetele ei se plimbau cu bicicletele prin comuna, in data de 1Iunie.

    Reply
    • cetatean2 says:
      June 4, 2020 at 3:22 pm

      pai suna la politie, nu e suficient sa scri aici

      Reply
    • Ream says:
      June 4, 2020 at 7:55 pm

      Pai unii sunt mai fraieri si respecta legea, altii o sfideaza…Tipic romanesc

      Reply
  2. Dede says:
    June 4, 2020 at 2:31 pm

    Ne pregătesc iar niste restricții, după cum arată lucrurile.

    Reply
  3. Eu says:
    June 4, 2020 at 2:32 pm

    Trăiască sifonarii și oameni securității…fake news,de așa cetățeni are nevoie partidul

    Reply
    • Cetățean says:
      June 4, 2020 at 4:47 pm

      Adevarul supara…

      Reply
  4. ioneli says:
    June 4, 2020 at 2:36 pm

    100 000 in izolare , cit personal este nevoie sa ii verifice zilnic , ame nzile sint cam subtiri pentru numarul acesta enorm , s a gresit ca s a renuntat la carantina .

    Reply
  5. Dede says:
    June 4, 2020 at 3:16 pm

    Ne pregătesc pentru noi restricții, după ce de abia am scos capul sldin vizuina

    Reply
  6. Robin says:
    June 4, 2020 at 3:27 pm

    Ion Iliescu a fost vazut ieri prin piata primbandu-se fara masca.

    Reply
    • Realism says:
      June 4, 2020 at 3:52 pm

      Greu de ucis: Hulk, Terminator, Predator, Alien, Ion Iliescu.

      Reply
      • Cetatean says:
        June 4, 2020 at 6:34 pm

        Fiindcă e vorba de realism,ce au personajele acestea?Aici e vorba de responsabilitate și atitudine față de semeni.

        Reply
        • tibi says:
          June 4, 2020 at 7:53 pm

          Pai nu ti se pare incredibil ca iliescu nu e la puscarie dupa atatia ani? Deloc?

          Reply
          • Cetățean says:
            June 4, 2020 at 9:28 pm

            Domnule ce discutam noi aici?E vorba de covid si de manifestarile unora care incalca legea.

          • Cetatean says:
            June 4, 2020 at 9:46 pm

            Domnule despre ce vorbim noi aici?Vorbim despre covid si xespre cum incalca unii legea.

    • DRE says:
      June 4, 2020 at 4:04 pm

      baiat destept

      Reply
    • xxxxx says:
      June 4, 2020 at 4:11 pm

      am vazut un caine, fugea cu el in gura

      Reply
    • Cetățean says:
      June 4, 2020 at 4:36 pm

      Râdem pe pielea noastră.

      Reply
  7. helga says:
    June 4, 2020 at 5:11 pm

    Daca NU se termina ca aceasta fataiala peste granite, NU scapam in veci.
    Mai stati naibii pe cururile voastre!

    Reply
    • Cetatean says:
      June 4, 2020 at 6:23 pm

      Unii fac după cum îi taie capul!!!

      Reply
    • Aba says:
      June 4, 2020 at 7:56 pm

      Pe bune? Poate unii chiar se fataie cu treaba sau ca trebuie!

      Reply
    • Sicman says:
      June 4, 2020 at 10:52 pm

      Manipulabile sau interpretabile? E o statistică pana la urma.

      Reply
  8. Dan says:
    June 4, 2020 at 8:04 pm

    Cifrele astea sint manipulabile……depinde de cate teste faci………cand aveau 120 de cazuri au facuit vro 4800 de teste azi cand au 238 aproape 14 mii de teste……pai ce rezulltate sunt astea?sa faca zilnic acealasi nr de tste sa zicem 15000 si infunctie de astea sa dea rezultate

    Reply
  9. Trei says:
    June 4, 2020 at 9:12 pm

    Vor să plecăm toți din țară și să repopuleze cu unii care nu mai au țară. Raed Arafat nepotul liderului palestinian o să strângă șurubul cu epidemia asta până fie o să murim de foame fie o să plecăm în exil. După ce scapă de români aduce frații palestinieni. Suntem conduși de hoți și criminali. Desteapta-te române din somnul cel de moarte până nu este prea târziu. Îți bagă Raed otravă în perfuzie. Decât așa tratament mai bine lipsă.

    Reply
  10. SabinA says:
    June 4, 2020 at 10:21 pm

    Gargara PNL PeNaLi-lor va cuprinde toata tara..Daca se va testa asa cum testeaza altii- se vor gasi si infectati..dar Guvernul PeNaL nu testeaza..fac economie…trebuie sa ajute multinationalele care nu mai vand produsul..trebuie sa plateasca comisioane la FMI, sa o duca bine alesii”culesi”

    Reply
  11. Cele mai citite știri

    1
    Floriile, sărbătoarea care marchează Intrarea Domnului în Ierusalim și deschide Săptămâna Patimilor
    2
    Stadionul „Dan Păltinișanu” are din nou constructor, după reevaluarea ofertelor
    3
    Sfinții 40 de Mucenici, sărbătoriți în 9 martie: tradiții, credințe și o piesă rară din patrimoniul Muzeului Banatului
    4
    Transport public actualizat în Giroc. Mai multe curse și program extins din 5 martie
    5
    Umflăturile la nivelul gâtului care persistă pot ascunde afecțiuni grave, avertizează medicii de la Spitalul CFR Timișoara
    6
    Visuali Italiane 2026 readuce cinematografia italiană contemporană la Timișoara
    7
     Letargia justiției, bafta infractorilor! Pedofilul german care a abuzat 36 de fetițe în România e liber de 4 ani și încă necondamnat
    8
    FOTO. Timișul, promovat la cel mai mare târg de turism din lume, la Berlin
    9
    Ghiroda devine capitala mierii: peste 100 de expozanți la Târgul Apicol Internațional de Primăvară
    10
    Primăria Timișoara modernizează locurile de joacă. Primele lucrări au început în zona Aradului

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    Primăria Timișoara modernizează locurile de joacă. Primele lucrări au început în zona Aradului

    România

    Copiii României, tot mai obosiți și tot mai conectați. Jumătate spun că ar vrea mai mult somn și timp în aer liber

    Sănătate

    Cum ne protejăm corect pielea atunci când ne expunem la soare în sezonul cald. Ce recomandă medicii

    Ştiri din Timiș

    UVT extinde oferta educațională pentru admiterea din 2026. Șase programe noi de licență și un masterat

    Ştiri din Timiș

    Ion Rizea și-a început, de Ziua Muncii, mandatul de director general interimar la Teatrul Național Timișoara

    Eveniment

    Persoană carbonizată într-o autoutilitară mistuită de flăcări, lângă o firmă din Timișoara

    Ştiri din Timiș

    Echipa CSH din Timișoara, premiată la Campionatul Mondial de Robotică din SUA. România, rezultate remarcabile la nivel global

    Eveniment

    Fată de 16 ani lovită pe zebră în orașul Buziaș de către o șoferiță neatentă

    Eveniment

    Amendă de 30.000 de lei pentru deșeuri abandonate pe spațiul verde. Caz surprins în flagrant la Timișoara

    Mapamond

    Focar suspect de hantavirus pe un vas de croazieră. Trei decese și mai multe cazuri investigate
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici