Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Sănătate
Coronavirus, 29 noiembrie: peste 1.000 de infectări și 107 decese în România. 57 de cazuri în Timiș

Coronavirus, 29 noiembrie: peste 1.000 de infectări și 107 decese în România. 57 de cazuri în Timiș

De Erika Iszlai
la 29 November 2021 13:09
2 Comentarii

Coronavirus, 29 noiembrie: peste 1.000 de infectări și 107 decese în România. 57 de cazuri în Timiș

foto: arhivă
29 November 2021 13:09
În România sunt 1.096 de persoane infectate cu Covid-19, în ultimele 24 de ore. În Timiș sunt 57 dintre cazuri. La nivel național au fost raportate 107 decese, dintre care 15 anterioare intervalului de referință. În Timiș sunt raportate două decese.
Scris de Erika Iszlai - În România sunt 1.096 de persoane infectate cu Covid-19, în ultimele 24 de ore. În Timiș sunt 57 dintre cazuri. La nivel național au fost raportate 107 decese, dintre care 15 anterioare intervalului de referință. În Timiș sunt raportate două decese.

Trimite articolul

X

Sunt 1.096 de persoane infectate cu Covid-19 în România. Până luni, 29 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.778.045 de infectări cu coronavirus, iar 1.683.204 de pacienți s-au vindecat.

57 de cazuri provin din Timiș. Din totalul persoanelor identificate pozitiv în ultimele 24 de ore, 11 au sub 18 ani. Au fost efectuate 335 de teste, 126 fiind teste rapide. Luni dimineață, 322 de persoane confirmate cu Covid-19 erau internate în spitalele din județ, iar 49 de pacienți erau pe secțiile de Anestezie și Terapie Intensivă (ATI).

Au fost raportate două decese în județ, de la debutul pandemiei sunt în total 1.825 de morți din Timiș.

Raportările pe localități

  1. Becicherecu Mic 2
  2. Dumbrăvița 1
  3. Ghiroda 1
  4. Giroc 3
  5. Jebel 1
  6. Mănăștiur 1
  7. Moșnița Nouă 1
  8. Lugoj 3
  9. Timișoara 32
  10. Nădrag 1
  11. Sânnicolau Mare 1
  12. Orțișoara 2
  13. Periam 1
  14. Pesac 1
  15. Remeta Mare 1
  16. Săcălaz 1
  17. Uivar 2
  18. Variaș 1
  19. Victor Vlad Delamarina 1

Sunt patru focare active în Timiș, confirmate de DSP:

  1. Firmă Privată Lugoj – 18 cazuri confirmate
  2. Creșa Nr.5 Timișoara – 3 cazuri confirmate (2 copii și 1 angajat)
  3. Școala Gimnazială Nr.30 Timișoara – 9 cazuri confirmate (minori)
  4. Firmă Privată Producție Obiecte Cauciuc Timișoara – 14 cazuri confirmate.

Bilanțul național

Institutul Național de Sănătate Publică a raportat, în ultimele 24 de ore, 107 de decese, dintre care 15 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Ilfov, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Teleorman, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

„Dintre cele 107 decese, 4 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 13 la categoria de vârstă 50-59 ani, 32 la categoria de vârstă 60-69 ani, 34 la categoria de vârstă 70-79 ani și 24 la categoria de vârstă peste 80 ani.

99 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 15 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Bacău, Iași, Neamț, 1 în luna septembrie 2021, 12 în octombrie 2021 și 2 în noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 92 de decese.

Din totalul de 107 pacienți decedați, 92 erau nevaccinați și 15 vaccinați. Cei 15 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. 13 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 2 pacienți nu au fost raportate comorbidități”, conform Grupului de Comunicare Strategică.

În spitalele din România sunt internați 7.569 de bolnavi de Covid-19, iar 1.203 sunt la ATI.

„Dintre cei 1.203 pacienți internați la ATI, 117 au certificat care atestă vaccinarea. Din totalul pacienților internați, 132 sunt minori, 122 fiind internați în secții și 10 la ATI”, mai spun cei de la Grupul de Comunicare Strategică.

editor Dan Oancia

Trimite articolul

X
Taguri:
cazuri cornavirus Romania ,
coronavirus
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Misto says:
    November 29, 2021 at 3:54 pm

    Deci din 1000 infectati mor 107. Deci ca. 10% dintre cei infectati iau coltul la Dom,nul. In Romania.
    Deci nu este o “raceala banala” cum se laudau unii, ca 99% nu au nimica. De menttionat ca 10% dau coltul si o gramada raman cu urmari grave, cu sechele care au ca urmare ca manca pensia cativa ani mai putin ca aia de nu se imbolnavesc sau care se vaccineaza. Daca nici acuma nu gandesc unii mai lucid, zau ca nu au cirvalatiuni la creier decat de la caciula sau batic. Ca de la intelijentza, in nici un caz.

    Spre informarea unora. In Jermanica, iunde sunt vaccuinati cam 68% (inca putin, zic unii) la circa 30.000 de imbolnaviri sunt numai 73 care dau coltul. Datele de azi dimineata pentru ziua de ieri.
    Deci 0,248% dintre aia inbolnaviti dau coltul in germania, fata de 10% in Romanika.
    In Jermanika, vaccinati ca.68% in Romanika vaccinati circa 30%. Nu, nu de la vaccin ni se trage. Vaccinul omoara, Nevaccinatii traiesc mai bine, nu mor. Dau coltul numai.Se duc peste rand la al de sus.

    Ascultati mai departe de toti desteptii de la TV ce va prostesc, ca nu exista Covid, ca totul e o facatura. Cred ca unii abia asteapta sa dati coltul ca sa faca o afacere buna cu sicrie, lumanari, pomeni, taxe inmormantare, pensii neplatite ca dati coltul, , etc, etc….

    Curios ca la parlamentari nu sunt aia 10% valabile. Probabil sunt mai smecheri, sau au pensii speciale, sau s-au vaccinat. Inclusiv Sosoloaca e vaccinata, face numai gura mare ca prinde la aia de au creierul neted.

    Reply
    • Minciuna! says:
      November 29, 2021 at 10:29 pm

      Multa naivitatea. Despre morti de alte boli nu se vorbeste???Acei morti sunt toti scosi morti de covid sa dea bine la statistici sa se vaccineze naivii creduli si prostiti de “experti”.

      Reply
  2. Cele mai citite știri

    1
    Floriile, sărbătoarea care marchează Intrarea Domnului în Ierusalim și deschide Săptămâna Patimilor
    2
    Ministrul Educației a anunțat doi dintre cei trei consilieri, printre care și Marin Popescu, fostul șef al ISJ Timiș
    3
    Șofer cu permisul suspendat, prins la volan și reținut pentru 24 de ore
    4
    Foc la parterul unei case din Timișoara, lichidat de pompieri
    5
    VIDEO. Apel la solidaritate după incendiul din Cerneteaz. O familie rămasă fără casă are nevoie de ajutor
    6
    Tânăr arestat după ce a fost prins fără permis pe un drum din Timiș, deși a reușit să fugă inițial
    7
    FOTO. Biserica din Sinaia, din nou în lumină. Pictura restaurată va fi binecuvântată de Mitropolitul Banatului
    8
    Bărbat cu interdicție în Timișoara, prins de polițiști în oraș
    9
    Filmul săptămânii: „Grațierea”, povestea unui președinte care trebuie să decidă între lege și credință
    10
    Bărbat din Timișoara, prins cu bunuri furate asupra sa după ce a spart o locuință

    Cele mai noi știri

    Eveniment

    Fată de 13 ani pe trotinetă, lovită de o autoutilitară în Lugoj după ce a traversat neregulamentar

    Eveniment

    Foc la parterul unei case din Timișoara, lichidat de pompieri

    Mapamond

    Incident grav în Leipzig. Doi morți și mai mulți răniți după ce o mașină a intrat în zona pietonală

    Ştiri din Timiș

    VIDEO. Autobuze electrice pentru zona metropolitană. Moșnița Nouă intră pe harta transportului verde

    Ştiri din Timiș

    Timișoara devine capitala tinerilor catolici. Festival și Liturghie de amploare în 16–17 mai

    Capitală Culturală

    „Atemporal – Timeless”: 10 ani de artă și emoție la Moga Gallery Art, celebrați printr-o expoziție aniversară la Timișoara

    Mapamond

    Alertă de raid în Dubai, pe fondul unui atac cu drone atribuit Iranului. Locuitorii se adăpostesc

    Ştiri din Timiș

    Sânnicolau Mare sărbătorește Ziua Europei cu două seri de muzică și tradiție

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Conferința „Antreprenoriatul feminin – Consolidarea relațiilor internaționale” va avea loc la Timișoara

    Ştiri din Timiș

    Oportunitate de afaceri pentru companiile timișene. Misiune economică la China Brand Fair Budapesta 2026
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici