tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
Sănătate
1% din populația Timișului este supraponderală sau obeză

1% din populația Timișului este supraponderală sau obeză

De Ioana Sapianu
la 28 May 2024 16:07
4 Comentarii

1% din populația Timișului este supraponderală sau obeză

foto: Pexels
28 May 2024 16:07
Conform datelor pe care specialiștii le-au solicitat de la Direcția de Sănătate Publică Timiș, 1% din populația județului este supraponderală sau obeză. Iar cifrele ar putea fi subraportate. Din acest motiv, campania ,,Controlează Obezitatea” a ajuns marți și la Timișoara. Specialiști din mai multe ramuri medicale au dezbătut importanța informării publice asupra pericolelor pe care obezitatea le provoacă, dar și felul în care corpul medical ar trebui să abordeze această patologie cronică.
Scris de Ioana Sapianu - Conform datelor pe care specialiștii le-au solicitat de la Direcția de Sănătate Publică Timiș, 1% din populația județului este supraponderală sau obeză. Iar cifrele ar putea fi subraportate. Din acest motiv, campania ,,Controlează Obezitatea” a ajuns marți și la Timișoara. Specialiști din mai multe ramuri medicale au dezbătut importanța informării publice asupra pericolelor pe care obezitatea le provoacă, dar și felul în care corpul medical ar trebui să abordeze această patologie cronică.

Trimite articolul

X

Pentru a informa și a ajuta oamenii să afle mai multe detalii despre fenomenul obezității, medicii de profil au demarat campania ,,Controlează Obezitatea”.

Este una din bolile cronice netransmisibile care se răspândește an de an, atât în rândul adulților, cât și al copiilor. Pe lângă cifra de pe cântar, obezitatea vine și cu o sumedenie de complicații pentru sănătate.

,,Bolile cardiovasculare, accidentul vascular cerebral, diabetul zaharat, afecțiuni articulare, probleme respiratorii sau anumite tipuri de cancer – afecțiuni care cumulat cauzează cel mai mare număr de decese în fiecare an la nivel mondial”, transmit inițiatorii campaniei Controlează Obezitatea.

„În primul rând, trebuie să acceptăm cu toții că obezitatea este o boală și, ca atare, trebuie tratată mai mult decât o simplă situație care ține doar de estetică și că măsurile care necesită a fi aplicate nu țin doar de o dietă și doar de creșterea exercițiului fizic, ci problematica obezității trebuie abordată mult mai amplu, având în vedere că este o boală care are o patogenie complexă și care are o prevalență care este într-o creștere mai mult decât îngrijorătoare.

Atât la nivel mondial, cifrele sunt într-o creștere galopantă. Spre exemplu, pentru perioada care urmează, până în anul 2035, se estimează că până în 34% din populația adultă va fi supraponderală sau cu obezitate. Aceste cifre sunt la fel de îngrijorătoare și pentru populația țării noastre. Dacă ritmul de creștere la adult este unul crescut, la copii este unul de-a dreptul exagerat, ori copiii cu obezitate de astăzi vor fi adulții cu comorbidități și complicații și cu un procent crescut de mortalitate de mâine”,a declarat la Timișoara medicul endocrinolog Cătălina Poiană, prorector al Universității de Medicină și Farmacie ,,Carol Davila” din București și inițiator al campaniei.

Obezitatea nu este doar o boală care ține de cifrele mari de pe cântar. Complicațiile care ajung să se dezvolte în urma țesutului adipos excesiv pot scade drastic calitatea vieții oamenilor. Provoacă probleme de respirație, probleme cu circulația sângelui, ba chiar predispun la infecții din cauza scăderii imunității.

„Ca și medici pneumologi, ne confruntăm cu această problemă a obezității, prin sindroamele de apnee în somn. Tu te culci, ți se întrerupe respirația de câteva zeci de ori în cursul unei ore, iar acea întrerupere este de minim zece secunde. Practic, nu ai o calitate a somnului bună, ai probleme cardiovasculare după aceea, pentru că stai în hipoxemie.

Pe de altă parte e incidența astmului bronșic. Obezii au rist de 11-12% de a dezvolta astm bronșic, comparativ cu persoanele normoponderale, care sunt undeva la 7%. Vorbim de apărarea imună, apărarea imună virală. La persoanele obeze e atenuat acest șoc de antiviral, apărare umană antivirală împotriva virusurilor și asta s-a dovedit și la SARS și la H1”, a menționat medicul pneumolog Cristian Oancea, managerul Spitalului de Boli Infecțioase ”Victor Babeș” din Timișoara.

Obezitatea nu se tratează doar cu regim și sport. E importantă informarea, pentru a se face prevenție, e firesc ca oamenii să poată gestiona etapa în care se află în ceea ce privește progresul bolii, iar corpul medical trebuie să abordeze problema multidisciplinar.

„Succesul în ceea ce înseamnă prevenția și tratamentul obezității este condiționat de aducerea pe agenda publică a obezității. Este condiționat de conștientizarea pe scară largă la nivelul populației că această intervenție este necesară și este important ca atât profesioniștii în domeniul sănătății, dar în special publicul larg să cunoască măsurile eficiente de prevenție a obezității, de luptă împotriva obezității dacă aceasta apare și, desigur, de ce nu, de consecințele obezității deoarece prin prisma percepției culturale, obezitatea în zona noastră n-a fost văzută întotdeauna ca un aspect negativ”, spune medicul Bogdan Timar, președintele Societății Române de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice, decan al Facultății de Medicină din cadrul UMFT .

Campania ,,Controlează Obezitatea” a pornit la București și va ajunge în mai multe centre universitare din țară. La Timișoara au fost dezbătute mai multe teme medicale, legate de acest subiect, în cadrul Unviersității de Medicină și Farmacie. ​

Obezitatea – o problemă globală, inclusiv în România ​

Potrivit World Obesity Atlas:

• 50% din populaţia lumii, adică peste 3.3 miliarde de oameni vor fi obezi sau supraponderali în următorii 11 ani;
• În România, prevalența obezității va crește la 35% din populația adultă până în 2035;
• Tot în România, se așteaptă ca rata anuală de creștere a obezității să ajungă la 2.1% la adulți, respectiv la 5,6% la copii, în perioada 2020-2035;

În județul Timiș:

• Numărul persoanelor cu obezitate raportat și înregistrat oficial la finalul anului trecut este de 8.926 de persoane, puțin peste 1% din totalul populației din județ, potrivit datelor Direcției de Sănătate Publică Timiș.

Totuși, acest număr nu reflectă exact situația reală, fiind mult subdimensionat, potrivit estimărilor de specialitate.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
obezitate timis
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. sss says:
    May 29, 2024 at 1:03 am

    Suspect de mic procentul.

    Reply
    • Dan says:
      May 29, 2024 at 7:39 pm

      Reflectă cât de capabili și interesați îs ăia la DSP Timiș, real e peste 50% doar aruncând o privire în jur…

      Asta-i în top cu aia dată de poliție cum că pietonii îs cauzele accidentelor cu victime.

      Reply
  2. flasneta says:
    May 30, 2024 at 1:33 pm

    cum ati calculat profesionistilor ? vreti sa ne scoateti cu ceam mai bune cifre de pe planeta?

    Reply
  3. Ionutz says:
    May 31, 2024 at 9:48 am

    Putin peste 1%…adica 48.

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    LOGS aleargă #AlăturiDeRefugiați la Timișoara City Marathon. Vă puteți alătura voluntarilor!
    2
    Rezistență prin delicatețe: expoziție Călin Beloescu la Galeria Brăteanu
    3
    Continuă lucrările la calea ferată din zona Gării de Nord Timișoara
    4
    Hala de tramvaie din Timișoara ar putea deveni centru cultural cu bani europeni
    5
    Judecătorii de la Tribunalul Timiș nu mai protestează. Activitatea revine la normal
    6
    Copiii cu boli cronice pot continua școala în spital. Începe înscrierea profesorilor voluntari
    7
    FOTO. Un liceu „verde” cu cabinet stomatologic se va construi la Moșnița Nouă
    8
    Histamina nu e dușmanul: mituri și realități despre simptomele sale
    9
    Orgă și saxofon, klezmer și Piazzolla, în Biserica din Elisabetin
    10
    FITT premiază cele mai bune proiecte de tineret din Timiș

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 18 decembrie 2025, în Timișoara?

    Ştiri din Timiș

    Hala de tramvaie din Timișoara ar putea deveni centru cultural cu bani europeni

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Grădiniță modernă pentru 360 de copii, construită cu fonduri europene la Moșnița Nouă

    Eveniment

    Accident la Belinț. Pasager rănit după ce mașina în care se afla s-a izbit de un copac

    Ştiri din Timiș

    Festivalul de Datini și Colinde transformă Giarmata într-o scenă a folclorului autentic

    Ştiri din Timiș

    Pișchia celebrează identitatea bănățeană la prima ediție a Festivalului de Cultură „Ionel Iacob-Bencei”

    Ştiri din Timiș

    Controale extinse la azilele de bătrâni din Timiș după neregulile descoperite la Cenad

    Ştiri din Timiș

    Rata șomajului din Timiș rămâne scăzută, în ciuda a aproximativ 600 de concedieri anunțate

    Eveniment

    Șoferiță de 16 ani, rănită după ce a trecut pe roșu și a intrat într-o altă mașină, la Timișoara

    Ştiri din Timiș

    Ginecologia oncologică, o luptă contra timpului. Prof. Marius Craina: „Femeile ajung la noi prea târziu, dar asta se poate schimba”
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici