Mulți adolescenți vor familii diferite de cele în care au crescut
Aproximativ o treime dintre adolescenți afirmă că au fost martori în familie la lipsă de respect față de mamă, iar majoritatea consideră că responsabilitățile din familie ar trebui împărțite în mod egal între femei și bărbați, potrivit unui sondaj realizat de World Vision România.
Conform studiului „Valori și perspective în rândul adolescenților”, realizat în rândul tinerilor cu vârste între 16 și 18 ani, 59% dintre respondenți spun că își doresc să își întemeieze familii diferite de cele în care au crescut. O parte dintre adolescenți declară că au fost martori la comportamente precum cuvinte jignitoare, violență verbală sau lipsă de respect față de mamă – comportamente pe care afirmă că le resping în prezent.
Familia unită și sănătatea, cele mai importante valori
În ceea ce privește valorile importante pentru adolescenți, pe primul loc se află familia unită (68%), urmată de sănătate (64%), dragostea și relațiile apropiate (39%) și prieteniile autentice (31%).
Mai puțin de o treime dintre respondenți consideră important succesul profesional (30%), iar aproximativ un sfert menționează independența financiară. Alte valori sunt invocate mai rar, precum credința sau spiritualitatea (21%), siguranța și stabilitatea (17%), implicarea în comunitate (3%) sau recunoașterea și faima (2%).
Cum văd adolescenții „rețeta fericirii”
Pentru următorii zece ani, adolescenții asociază fericirea în principal cu o carieră de succes (59%), o relație stabilă (57%) și stabilitate financiară (50%).
De asemenea, 40% spun că fericirea înseamnă să facă ceea ce le place, iar aproximativ o treime menționează rolul familiei de origine sau libertatea de a călători. Doar 24% includ în această perspectivă dorința de a avea copii, în timp ce recunoașterea socială (14%) și contribuția la binele altora (13%) sunt menționate mai rar.
Comportamente pe care tinerii nu le-ar accepta în propriile relații
Întrebați ce comportamente din familia de proveniență nu ar accepta în propriile relații, adolescenții indică în principal cuvintele jignitoare (46%), violența verbală (40%), minciuna (37%) și nepăsarea sau lipsa de implicare (32%).
De asemenea, 31% spun că au văzut lipsă de respect față de mamă, comparativ cu 16% care menționează lipsa de respect față de tată. În același timp, 92% dintre adolescenți cred că femeile și bărbații ar trebui să împartă în mod egal responsabilitățile în familie.
Percepția asupra pregătirii pentru viața adultă
Majoritatea adolescenților se consideră pregătiți pentru integrarea pe piața muncii: 40% spun că sunt foarte pregătiți pentru un loc de muncă, iar alți 43% afirmă că sunt destul de pregătiți.
Totodată, 82% consideră că pot lua decizii importante pentru viitor, 75% spun că sunt pregătiți să voteze informat, iar 73% cred că ar putea locui independent. Cu toate acestea, 56% afirmă că nu se simt pregătiți să contribuie la viitorul țării.
Modelele de comportament: influența mediului apropiat și a rețelelor sociale
Studiul arată că adolescenții își descoperă modelele de comportament în principal prin contact direct cu persoane din mediul apropiat (46%). Rețelele de socializare ocupă locul al doilea (27%), urmate de familie (18%), școală (5%) și mass-media tradițională (2%).
Sondajul a fost realizat în perioada 24 februarie – 5 martie 2026, pe un eșantion de 608 adolescenți cu vârste între 16 și 18 ani. Rezultatele reflectă opiniile participanților și nu sunt reprezentative statistic la nivel național.
Știrea pe scurt
Un sondaj realizat de World Vision România în rândul adolescenților de 16–18 ani arată că 31% dintre tineri spun că au fost martori în familie la lipsă de respect față de mamă, iar 92% consideră că femeile și bărbații ar trebui să împartă egal responsabilitățile în familie.
Majoritatea adolescenților își doresc familii diferite de cele în care au crescut, iar cele mai importante valori pentru ei sunt familia unită și sănătatea. Pentru viitor, tinerii asociază fericirea în special cu o carieră de succes, o relație stabilă și stabilitate financiară.
Studiul mai arată că adolescenții își iau în principal modelele de comportament din mediul apropiat și din rețelele de socializare. Sondajul a fost realizat pe un eșantion de 608 adolescenți și nu este reprezentativ la nivel național.
Trimite articolul
XFoarte buna campania asta. romania a ramas in urma