Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
România
Șeful CJ Hunedoara, pacient sub acoperire la UPU Deva. Cât timp a fost nevoit să aștepte și ce le-a spus medicilor

Șeful CJ Hunedoara, pacient sub acoperire la UPU Deva. Cât timp a fost nevoit să aștepte și ce le-a spus medicilor

De Vlad Popa
la 12 April 2022 14:21
10 Comentarii

Șeful CJ Hunedoara, pacient sub acoperire la UPU Deva. Cât timp a fost nevoit să aștepte și ce le-a spus medicilor

12 April 2022 14:21
Pe modelul în care domnitorii se deghizau în cerșetori pentru a afla părerea sătenilor despre conducere, președintele Consiliului Județean Hunedoara s-a dat drept pacient pentru a vedea cum este tratat de personalul din cadrul UPU a Spitalului Județean Deva.
Scris de Vlad Popa - Pe modelul în care domnitorii se deghizau în cerșetori pentru a afla părerea sătenilor despre conducere, președintele Consiliului Județean Hunedoara s-a dat drept pacient pentru a vedea cum este tratat de personalul din cadrul UPU a Spitalului Județean Deva.

Trimite articolul

X

Președintele Consiliului Județean Hunedoara, Nistor Laurențiu, nu a fost băgat în seamă de cadrele medicale, în ciuda faptului că le-a spus că se simte rău. Președintele CJ Hunedoara a fost nevoit să aștepte pe holuri timp de 45 de minute.

La finalul experimentului, acesta a anunțat măsuri dure față de cei care au o atitudine nepotrivită față de pacienți.

„În ultimele luni, am primit numeroase sesizări în legătură cu modul în care sunt primiți și tratați pacienții care ajung la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență din Deva. Cea mai recentă, sâmbătă seară. Tocmai terminasem munca de acasă, în grădină, când am fost informat că un pacient în vârstă aștepta de mai bine de o oră și jumătate ca cineva să se ocupe de el. A fost momentul în care am decis să merg personal la UPU, să constat personal ce și cum se întâmplă acolo. Nu mi-am schimbat hainele, am pornit imediat spre spital. Era ora 21:30.

Din păcate, ajuns la UPU, majoritatea sesizărilor s-au confirmat. „Pacientul” Nistor a primit același tratament: 45 de minute în care, deși le-am spus asistentelor că mă simt foarte rău și nu pot merge să-mi fac singur fișa de internare, nimeni nu m-a luat în seamă.

Această abordare trebuie să înceteze! Nu este posibil ca pacienții care ajung la „Urgență” să fie tratați în acest fel. Mesajul meu pentru personalul UPU este clar: ori își schimbă comportamentul ori pleacă acasă!

Spitalul Județean are o echipă managerială răspunzătoare pentru ce se întâmplă în toate secțiile, iar Urgența este poarta de intrare. Trebuie luate măsuri disciplinare legale împotriva celor care continuă să aibă atitudine nepotrivită față de pacienți.

Medicina și asistența medicală sunt profesii grele, pentru care este nevoie de multă dăruire, de empatie și, sigur că da, de pricepere. Vreau ca în cel mai scurt timp, echipa din UPU să fie dată exemplu pozitiv. Investim milioane de euro în acest spital, în secții noi, în modernizări și dotări medicale.

Este momentul ca întreg personalul să înțeleagă că atitudinea față de pacienți trebuie să se schimbe!”, a scris șeful CJ Hunedoara pe pagina sa de Facebook, unde a și postat înregistrarea.

Trimite articolul

X
Taguri:
cj hd ,
cj hunedoara ,
upu deva
10 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. radu says:
    April 12, 2022 at 3:47 pm

    Cred ca o sa plece cei de la UPU ! In Franta, Germania,UK etc …

    Reply
    • Simionas says:
      April 12, 2022 at 5:09 pm

      Paguba in ciuperci daca ei pleaca …acolo trebuie sa puna osu la munca ..nu se pot trage pe fese ca in Romania

      Reply
    • Lore says:
      April 13, 2022 at 8:59 am

      Mai bine sa plece, decat sa se prefaca ca muncesc. Doar ca o sa aibe o surpriza in strainatate, acolo chiar trebuie sa te ocupi de pacient, exista proceduri si trebuie sa le urmezi, ca altfel te mai dau si in judecata.

      Reply
  2. Mihaela says:
    April 12, 2022 at 5:51 pm

    Complimente pentru idee. Ne raportam la vest atunci sa ne si comportam ca ei

    Reply
  3. Misto says:
    April 12, 2022 at 6:02 pm

    “eroii” in alb sa se comporte rau cu pacienții? Nu se poate, e vreo eroare pe undeva,… Sau stai, s-a terminat vaxxinarea si bonusurile grase si au revenit la vechile metehne, aia e o explicație mai plauzibila 😁

    Reply
  4. brutus says:
    April 12, 2022 at 7:51 pm

    Felicitari domnului sef de consiliu judetean pentru controlul inopinat,daca eram in locul lui a doua zi treceam direct la concedieri,primul pe lista era individul care spunea ca cheama paza ca sa dea afara ori un bolnav ori un insotitor.
    Din pacate se pare ca aceasta este atitudinea tipica a angajatilor din domeniu sanitar.
    Si imi permit un sfat pentru domnul sef de CJ , puneti bratari electronice domnilor doctori , poate atunci programul de munca va fi de la ora 8 la 15 si nu de la 8 la 12.

    Reply
  5. ROMANIA says:
    April 13, 2022 at 3:48 am

    Filmuletul asta trebuie distribuit live in sedinta de plen comuna parlamentara, cu ministrii in sala, pe acelasi rand cu parlamentarii, sa vada si ei realitatea! Nu stiu ce cauta domnul la psd, ca face rau imaginii partidului! Sa se mute la USR!

    Reply
  6. McVid says:
    April 13, 2022 at 9:03 am

    circ ieftin

    Reply
  7. Calin says:
    April 13, 2022 at 10:34 am

    45 de minute? Sunt mici copii … la UPU Oradea, prin ianuarie 2021, l-am dus pe tatal meu (diabetic insulino dependent) in jurul orei 10 dimineata pentru o ocluzie intestinala…. am stat ore intregi afara (din cauza restrictiilor cu virusul) si cand intalneam o asistenta, le aminteam mereu ca tatal meu e insulino dependent si chiar le-am dat pachetul cu insulina sa il administreze cand e cazul si sa tina cont de asta pentru ca e vital pentru astfel de bolnavi … l-au externat dupa 6 ore si ne-au dojenit de ce l-am tinut cu glicemie 600 si l-au tratat pentru glicemia mare … desi aveau numarul nostru de telefon, nu a sunat nimeni sa ne intrebe ce are pacientul (care halucina deja). Dupa ce i-am dojenit si eu in legatura cu ocluzia intestinala, l-au dus inapoi pe tatal meu si l-au eliberat apoi pe la 20:00, dupa o rezolvare mecanica a ocluziei si recomandarea de internare + operare (ceea ce am facut ulterior, fireste, in alta parte) … deci, 10 ore de stat pe holuri, fara sa te intrebe nimeni daca vrei o apa, fara sa se tina cont ca tu ai program strict cu insulina, practic, nu contezi pentru nimeni. Asa trebuie sa se intample la Urgente ? Credeam ca urgenta, inseamna, conform dex, “Care necesită o rezolvare imediată, care nu poate fi amânat; grabnic”.

    Reply
  8. victor says:
    April 13, 2022 at 11:23 am

    cred a ar trebui sa existe transmisii live din camerele de asteptare si sa se vada la fiecare persoana timpul pana cand e preluat.

    Felicitari pentru dedicare. Nu conteaza partidul, ci omul.

    Reply
  9. Cele mai citite știri

    1
    Conferință națională la UMF Timișoara despre donarea de organe. Specialiștii și studenții discută despre informare și consimțământul pentru transplant
    2
    Restricții de trafic pe DN 59. Se execută lucrări la parapete între Șag și Jebel
    3
    Horoscop săptămâna 4 - 10 mai
    4
    Elev din Timișoara, premiat cu medalie de aur la Olimpiada Europeană de Geografie. România a ocupat primul loc pe națiuni
    5
    „La Cafea cu Blănosul” la Timișoara. Stăpânii, alături de căței, sunt invitați la un workshop gratuit de dresaj și bingo caritabil
    6
    Consulatele ajung în școlile din Timișoara. Elevii descoperă Europa dincolo de manuale
    7
    Pista de biciclete din Jimbolia, proiect de milioane de lei din PNRR, cu nereguli încă din execuție. Inspectorii au găsit abateri de la proiectul tehnic
    8
    Timișoara se transformă într-un traseu sportiv uriaș. Restricții de circulație pentru „Timotion 2026”
    9
    Foc la parterul unei case din Timișoara, lichidat de pompieri
    10
    Restricții de trafic. Mai multe străzi din zona Pieței Traian, închise până în august

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    Elev din Timișoara, premiat cu medalie de aur la Olimpiada Europeană de Geografie. România a ocupat primul loc pe națiuni

    Mapamond

    Premierul Republicii Moldova și-a anunțat demisia: „Azi îmi închei mandatul”

    Eveniment

    Profesoară lovită de trăsnet în timpul unei drumeții cu un grup de elevi

    Eveniment

    Autoturism de 16.000 de euro, căutat de autoritățile italiene, găsit la Moravița

    Ştiri sportive

    CM2026 – ZIUA 22: Portugalia se califică dramatic în optimi. Spania, fără emoții

    Ştiri din Timiș

    Curier fără permis, prins din nou în trafic la Timișoara. A încercat să păcălească polițiștii mutându-se pe scaunul din dreapta

    Ştiri din Timiș

    Summer Sale te așteaptă la Iulius Town cu reduceri

    Turism

    Vacanța în Grecia te poate costa scump. Amenzi de până la 80 de euro pentru parcare

    Ştiri din Timiș

    Mame la 12 ani, familii în rulote și infestări cu ploșnițe. Situațiile gestionate de Serviciul Management de Caz pentru Copii și Familii Timișoara

    Utile

    Lucrări ale SDM în Timișoara, astăzi, 3 iulie
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici