tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
România
Noi măsuri luate de autorități. Toți cei care vin din țări cu cel puțin 500 de cazuri de coronavirus se vor izola la domiciliu

Noi măsuri luate de autorități. Toți cei care vin din țări cu cel puțin 500 de cazuri de coronavirus se vor izola la domiciliu

De Dan Oancia
la 15 March 2020 14:43 Reactualizat la: 15 March 2020 16:06
14 Comentarii

Noi măsuri luate de autorități. Toți cei care vin din țări cu cel puțin 500 de cazuri de coronavirus se vor izola la domiciliu

15 March 2020 14:43 Reactualizat la: 15 March 2020 16:06
Autoritățile au anunțat noi măsuri în încercarea de a opri răspândirea coronavirusului. Conform ministrului de Interne, Marcel Vela, toți cei care vin din țări cu cel puțin 500 de cazuri de COVID-19 se vor izola la domiciliu. UPDATE În 15 țări au fost înregistrate peste 500 de cazuri de COVID-19
Scris de Dan Oancia - Autoritățile au anunțat noi măsuri în încercarea de a opri răspândirea coronavirusului. Conform ministrului de Interne, Marcel Vela, toți cei care vin din țări cu cel puțin 500 de cazuri de COVID-19 se vor izola la domiciliu. UPDATE În 15 țări au fost înregistrate peste 500 de cazuri de COVID-19

Trimite articolul

X

Toate persoanele care vin în România din țări unde există confirmate cel puțin 500 de cazuri de COVID-19 vor trebui să se izoleze la domiciliu.

„Se aprobă izolarea la domiciliu pentru toate persoanele care vin din țări unde sunt confirmate cel puțin 500 de cazuri de COVID-19, începând de astăzi, 21.00, ora României”, a transmis Marcel Vela, ministrul de Interne.

Vela a făcut apel la calm și a îndemnat oamenii să nu propage informații false.

„Începând de aseară, o echipă de la toate ministerele am lucrat non-stop pentru a trimite premierului pentru aprobare nota de fundamentare ce va fi prezentată președintelui în vederea emiterii decretului. Vreau să fac un apel la calm. Este momentul să fim uniți, toleranți, suntem și vom fi la datorie. Starea de urgență ne permite să luăm cele mai potrivite măsuri pentru gestionarea situației”, a transmis Marcel Vela.

De luni, România se află în stare de urgență. Până acum pe teritoriul României au fost confirmate 131 de cazuri de coronavirus. Dintre ei, nouă persoane s-au vindecat.

UPDATE În 15 țări au fost înregistrate peste 500 de cazuri de COVID-19

În 15 țări au fost înregistrate, momentan, peste 500 de îmbolnăviri cu coronavirus. Astfel, românii care se vor întoarce acasă din Austria, Belgia, Coreea de Sud, Danemarca, Elveția, Franța, Germania, Japonia, Marea Britanie, Norvegia, Olanda, China, Spania, SUA și Suedia vor trebui să intre în izolare la domiciliu.

Trimite articolul

X
Taguri:
izolare la domiciliu ,
Marcel Vela
14 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Realism says:
    March 15, 2020 at 5:40 pm

    Nu sunt foarte destept, nu am acces la informatii de specialitate, habar n-am de virusi, nu sunt “specialist”…si totusi in plm pe 23 februarie v-am spus pe un ton ferm ce aduce viitorul. Inaginati-va tragedia ca eu, un afon, eram si sunt mai bine informat ca ministerele si presedentia Romaniei…in plus eram capabil sa vin cu solutii salvatoare…acum insa, e prea tarziu!

    “February 23, 2020 at 1:13 pm
    Cu minim 2,5 milioane de romani traind in Italia si cu sute (poate mii?) italieni care intra zilnic in Romania este INEVITABIL ca pana la sfarsitul lunii sa nu inregistram oficial primele cazuri de imbolnavire pe teritoriul Romaniei. Probabil primii imbolnaviti se plimba relaxati prin tara pentru ca fie nu s-au dus inca la doctor sau, tipic romanesc, au fost diagnosticati gresit.
    Sfatul meu…pe care personal il pun in practica peste cateva ore…mergeti la magazin si cumparati provizii pentru o luna ( conserve, paste, orez, faina, ulei, fasole,cartofi,etc) pentru voi si ceva pentru animalele de companie…pentru ca lucrurile vor degenera foarte repede in tara asta de kkt. Odata confirmate primele cazuri crede-ma ca nu ma vrei sa te expui mergand la cumparaturi. Traim intr-o tara unde mergi la spital si te intorci acasa grav bolnav…imaginati-va cand apare o epidemie intr-o tara cu sisteme complet disfunctionale formate majoritar din incompetenti, tampiti, miserupisti si corupti…unde “autoritatile” vor lupta folosind dezinfectanti diluati cu apa (???)…adica e perfect realist scenariul! Parerea mea ca in Romania deja exista bolnavi de coronavirus dar boala le-a fost diagnosticata drept gripa, sa nu subestimam niciodata prostia cadrelor medicale…in plus majoritatea romanilor merg la doctor abia cand nu mai pot indura durerille.
    Verdictul meu, pana la sfarsitul lunii vorm avea oficial primele cazuri de coronavirus!”

    Si ce sa vezi…3 zile mai tarziu era confrimat primul caz!
    Cat de mare e catastrofa cand eu care ma distrez scriind pe forumul Tion prezic in avans ce aduce viitorul in timp ce Ministrul de Interne citeste cu greu de pe o hartie, adica tipul e un bou…cu 30 de zile intarziere!!! Repet, sunt un imbecil total daca e sa ma compar cu cineva foarte intelgent…imaginati-va ce oameni conduc Romania?

    Reply
    • Timisorean says:
      March 15, 2020 at 7:04 pm

      Pai si eu de 3 saptamani zic ca scolile, granitele si institutiile trebuiesc inchise. Hai sa dam timpul inapoi si sa vedem cate cazuri aveam daca se inchideau granitele. 0 (ZERO)!!!!!
      Si e clar ca guvernul acesta e mai handicapat ca ultimul roman si ca multi vad situatia mult mai clar ca si guvernantii.

      Reply
      • cornel says:
        March 15, 2020 at 8:19 pm

        Si cum destepule poti inchide granitele? Cum poti opri un cetatean roman sa intre in propria lui tara? Cum poti opri TIR-urile cu marfa sa circule? Da, ai dreptate, nu aveam nici un caz de coronavirus dar tara ar fi dat faliment, ar fi fost milioane de someri si ar fi fost foamete.

        Reply
        • Timisorean says:
          March 16, 2020 at 8:56 am

          Cand se vorbeste despre inchiderea granitelor se refera la traficul de persoane, nu de marfuri. Marfurile intra si ies inca si din italia.
          Asa ca “desteptul” mai ciuleste ochii si urechile sa vezi cum fac altii.

          Reply
          • Mihai says:
            March 16, 2020 at 2:11 pm

            Parca avem si un caz cu un sofer de TIR care a venit din Italia. Ce faceam? Ca TIR-uri care sa mearga cu telecomanda nu sunt inca. Asta cu sofer roman, Dar ce facem cu TIR-uri cu soferi de alta natie? II lasam sau nu,? Sau le furam marfa?
            Si persoanele care au cetatenie romana nu ai cum sa le opresti la granita. Asa ceva nu se poate decat in scenariile prostilor. Ce auzim cu s-a inchis granita aia sau aia inseamna ca cetatenii straini nu pot trece si cetatenii tarilor respective pot sa treaca.
            Vorbiti (si scrieti) unii numai sa va auziti vorbind (sau sa va cititi).
            Si ce s facem cu romanii plecati din Italia si pe care ii oprim la Nadlac? II trimitem inapoi? Nu merge ca italia nu-i vrea! Ii trimitem in alta tara? Sau ii lasam sa intre in tara, ca e cetatean roman?
            Sau ii dam cadou la unguri. Aducem sarma ghimpata si facem ceea ce fac grecii acuma acolo la granita cu turcii!

    • serwadfaw says:
      March 16, 2020 at 12:10 am

      Stai linistit, nu esti imbecil, dar din pacate Europa nu are vreo sansa in a combate infectarea.
      E un sistem deschis, bazat pe libera circulatie- nu doar a oamenilor dar si a marfurilor.
      Virusul poate trai pe suprafete 7-9 zile.
      Nici o tara europeana nu-si produce 100% nici macar propria hrana, nu mai vb de alte produse.
      Ideea de a-l tine sub control e una esuata demult. Poate intr-un sistem totalitar- vezi China- dar acolo nu poti fi sigur de datele trimise.
      Germania se pregateste de o tata a infectarii de 70% din populatie- vezi declaratia lui Merkel, iar Anglia-care are mult mai multe cazuri- efectiv nu a luat nici o masura. Azi a sfatuit pe cei peste 70 de ani sa se autoizoleze.
      Diferenta e ca in Anglia increderea in stat e foarte sus.

      Reply
      • Gore says:
        March 16, 2020 at 11:34 am

        Guvernul din Anglia e praf. Ce masuri sunt astea? Practic nu sunt. Intr o tara cu sute si mii de infectati deja. Prim ministrul ala al lor e un clovn. Zici ca e dintr un film de comedie.

        Reply
        • Misto says:
          March 16, 2020 at 2:15 pm

          Mergi in audienta la Regina si spune-i. Poate nu stie, poate te ia de consilier.

          Reply
  2. Timisorean says:
    March 15, 2020 at 6:59 pm

    Serios?? Adica pana acum cei ce veneau in tara mergeau in centre organizate si acum merg la domiciliu???
    Si pentru ce a trebuit starea de urgenta, daca nu avem masuri mai drastice? Sau vreti doar sa aveti acces la borcanul cu miere, sa bagati mana pana la cot in buget si sa cumparati produse direct de la firmele pnliste?
    Oare sotul noii sefe de la dsp timis care avea contracte cu dspul o sa prinda acum alte contracte? Oare pentru asta ati vrut stare de urgenta?
    Eu ma asteptam la ordine de stat acasa pentru functionarii publici, pentru cei din IT, asigurari si altii care pot lucra de acasa. Ma asteptam la limitarea miscarii in trafic cu ore intre care nu se circula. Ma asteptam la inchiderea anumitor tipuri de magazine. Ma asteptam la inchiderea unor judete sau regiuni, cum ar fi timis, hunedoara, bucuresti-ilfov. Si bineinteles primul lucru la care ma asteptam era INCHIDEREA GRANITELOR. ASA CUM A FACUT TRUMP!

    Reply
  3. bac says:
    March 15, 2020 at 7:35 pm

    Este si va fi o problema mare in vami! Astazi a trebuit sa merg in Ungaria sa preiau un microbuz cu niste marfa pt firma mea pt ca soferul (maghiar) nu a vrut sa intre in Romania de frica sa nu ramana blocat la noi. La iesire nu sunt probleme, la intrare la Cenad maxim 10 masini am stat 1 ora, vre-o 10 masini asteptau DSP-ul, la reantoarcere in tara, vre-o 20 masini cu oameni nervosi trasi pe dreapta dupa DSP. Abia am reusit sa conving vamesul ca am intrat in Ungaria cu 30 minute inainte, efectiv nu aveam cum sa demonstrez (ulterior mi-am dat seama ca puteam sa-i arat pe google map/cronologie). O masina de Austria au intors-o inapoi. Ce o sa fie diseara dupa 21 cand se trece la oprirea si trimiterea in carantina/izolare a celor ce vin din tari cu peste 500!

    Reply
  4. Apolitic says:
    March 15, 2020 at 10:47 pm

    Nu stiu exact ce masuri se iau si incepand de cand,pentru ca acum 5 zile Germania era zona rosie adica oamenii intrau direct in carantina,de maine o sa intre in autoizolare cei care vin din Germania. Cert este ca azi au venit cel putin 3 autocare din Germania si la vama nu le-a zis oamenilor nimeni nimic despre autoizolare. Deci lucrurile merg ca unse ,”bine” ca nu avem suficiente teste ca ne bateam cu europa de vest la numarul de infectari confirmate.

    Reply
  5. Savu says:
    March 16, 2020 at 12:06 am

    Dar ce ar fi sa NU mai vina deocamdata???

    Reply
  6. Tactica_psd says:
    March 16, 2020 at 2:25 pm

    Poate vine PSD si ne da o lege (ca poate, e majoritar in parlament, vezi aia cu parintii cu copii), deci poate da o lege psd cu ce sa facem, daca vorba voastra liberlii nu stiu si Klaus nu vrea.
    Dati o lege in parlament, ca nici romanii nu pot intra in tara, sau ca carantina se face numai la hotelurile alese de voi, sau ce si cum vreti!
    Aha, acuma u va bagati, ca e treaba guvernului.
    Tare mi-e ca vreti numai sa profitati de boala asta ca sa va faceti imagine buna.
    De aia ati si votat guvernul Orban 2, Ceva specific PSD, acuma sa scoata castanele din foc altii si noi dam numai lege cu pomeni.
    Asa ati facut cu criza din 2088 si l-atiasat pe Boc sa traga si sa ia masuri nepopulare, asa ati facut cu Cilos si l-ati lasat sa rezolve / sau sa nu poata rezolva Discoteca voastra. Acuma iar lasati pe Orban sa scoata castanele din foc si dupa veti venii ca voti nu ati putut face ca altii nu v-au lasat!.

    Reply
  7. Danaila Eugenia says:
    May 8, 2020 at 9:05 pm

    Buna ziua!
    Urmeaza sa vin in Romania in luna Iunie,se mai aplica carantina sau izolarea la domiciliu ?!
    Multumesc.

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    FOTO. Primarul Dobra a semnat contractul pentru înființarea parcului din cartierul Herendești-Bocșei. Va avea amfiteatru
    2
    Tânăr prins la aproape două săptămâni după ce a spart geamul unei mașini în Lugoj
    3
    Accident pe Calea Dorobanților din Timișoara. O femeie a ajuns la spital
    4
    Ilie Vlaicu, directorul Aquatim: „Timișoara este ferită de o criză a apei precum cea din Prahova, datorită investițiilor și prevenirii"
    5
    Între structură și haos: 20 de ani din arta lui Cristian Sida, în Palatul Baroc
    6
    FOTO. Timișorenii pot vedea „Mantas”, un spectacol despre ultimele zile din viața unui regizor ucis la Mariupol
    7
    Timișoara, gazdă a Competiției Naționale de Înot Special Olympics
    8
    Sănătatea sânilor la orice vârstă. Dr. Simona Cerbu explică prevenția, autoexaminarea și rolul controalelor imagistice
    9
    Ministerul Educației schimbă regulile olimpiadelor școlare după 13 ani
    10
    Timișorenii, invitați la turul tematic „Evreii din Cetate”. O incursiune în istoria unei comunități definitorii pentru oraș

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    Ruben Lațcău: „Timișoara atrage fonduri europene record, peste 663 de milioane de lei contractați într-un singur an"

    Ştiri din Timiș

    Ilie Vlaicu, directorul Aquatim: „Timișoara este ferită de o criză a apei precum cea din Prahova, datorită investițiilor și prevenirii"

    Ştiri din Timiș

    Transparență decizională la Consiliul Județean Timiș. Cetățenii pot trimite propuneri pentru reorganizarea DGASPC

    Ştiri din Timiș

    Digitalizarea Municipiul Timișoara cu ajutorul tehnologie 5G de la Orange

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Crăciunul, un timp al comunității: bucurie dăruită copiilor din Pesac și Berliște

    Ştiri din Timiș

    De Sărbători, MedLife acordă 20% reducere la toate analizele medicale

    Ştiri din Timiș

    UPDATE. Dominic Fritz depune jurământul de credință pentru cetățenia română: „Trăiască România, trăiască Europa!”

    Ştiri din Timiș

    Investiții de aproape 11 milioane de lei în Giroc și Chișoda. Mai multe străzi vor fi modernizate

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Brazi de Crăciun la prețuri pentru toate buzunarele, în Piața 700

    Eveniment

    Descoperire spectaculoasă în Timișoara. Peste 300 de colete cu materiale pirotehnice confiscate în urma unui control
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici