Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
România
Iohannis: Vaccinul împotriva coronavirusului reprezintă speranța noastră. Cum se va face vaccinarea

Iohannis: Vaccinul împotriva coronavirusului reprezintă speranța noastră. Cum se va face vaccinarea

De T. Ex.
la 23 November 2020 17:10 Reactualizat la: 23 November 2020 17:12
20 Comentarii

Iohannis: Vaccinul împotriva coronavirusului reprezintă speranța noastră. Cum se va face vaccinarea

23 November 2020 17:10 Reactualizat la: 23 November 2020 17:12
Președintele Klaus Iohannis susține luni o declarație de presă, după ședința avută la Palatul Cotroceni cu miniștrii Apărării, Sănătății și de Interne pe tema campaniei de vaccinare anti-coronavirus.
Scris de T. Ex. - Președintele Klaus Iohannis susține luni o declarație de presă, după ședința avută la Palatul Cotroceni cu miniștrii Apărării, Sănătății și de Interne pe tema campaniei de vaccinare anti-coronavirus.

Trimite articolul

X

Luni, 23 noiembrie, președintele Iohannis susține la Palatul Cotroceni o declarație de presă pe tema vaccinării împotriva coronavirusului.

”Acum, când vaccinurile s-au transformat în certitudine, începem să întrezărim ieșirea din această criză medicală de proporții. La momentul în care vaccinurile vor ieși din producție, va trebui să ne asigurăm că le putem distribui tuturor în mod echitabil. Au fost stabilite toate mecanismele de aprovizionare, stocare și implicare a resurselor umane, precum și planul de acțiune, iar strategia de vaccinare va fi supusă aprobării CSAT”, a spus președintele.

Până când campania de vaccinare va putea fi demarată, românii, spune Iohannis, ”trebuie să respecte măsurile în vigoare”. Vaccinarea se va face etapizat, iar în primă fază vor fi imunizați cei din grupurile prioritate: personalul din domeniul sănătății, cel din centrele rezidențiale, populația cu risc ridicat și personalul din domenii cheie.

”Vaccinarea se va realiza la locul de muncă pentru personalul din domeniul sănătății și prin centrele de vaccinare, medicină de familie, echipe mobile pentru celelalte categorii. Strategia de distribuție va ține cont de condițiile specifice pentru fiecare vaccin. Ministerul Apărării va asigura depozitul central și cele șase depozite regionale. Comunicarea clară cu cetățenii e esențială, la fel ca și combaterea dezinformării. Este foarte important de știut că vaccinurile, odată aprobate de organismele internaționale de profil sunt sigure, sunt eficiente și reprezintă singura soluție viabilă de a pune capăt pandemiei”, a mai spus Iohannis.

Trimite articolul

X
Taguri:
Iohannis ,
vaccin coronavirus
20 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. GiGi says:
    November 23, 2020 at 7:42 pm

    Imi permit sà mentionez cà nimeni nu stie înca daca vaccinurile sunt SIGURE! Etapa a treia a omologarii unui vaccin este de a-l injecta astfel: unui grup de cam 15’000 persoane se injecteaza vaccinul adevarat iar la altul de cam acelasi numar, un placebo (vaccin imaginar) fara ca cele doua gruprui sa stie cine ce a primit. Dupa o perioada oarecare (2-3 luni?) se analizeaza rezultatele. Firmele despre care este vorba au efectuat acest test cam de vreo 2-3 luni. Totusi rezultatele obtinute, desi foarte promitatoare, nu au o istorie îndeajuns de lunga si trecuta pentru a avea o certitudine (despre care este vorba în articol) absoluta. Nici numarul testelor nu acopera toate cazurile pe care, un test facut sub auspicii mult mai relaxate si fara presiunea timpului, le-ar detecta.

    Reply
  2. Mircea says:
    November 23, 2020 at 7:59 pm

    Vaccinul COVID trebuie testat pe politicieni,
    Daca supravietuiesc,, vaccinul e bun.
    Daca nu supravietuiesc, Romania va fi mai buna.

    Reply
    • emilut says:
      November 23, 2020 at 8:46 pm

      Primele persoane care ar trebui să se vaccineze ar fi iohanus și lucovid. Să organizeze o “conferință” și să se vaccineze în direct. Pe urmă vaccinați ceilalți.

      Reply
    • Iosif says:
      November 23, 2020 at 11:17 pm

      Corect

      Reply
  3. fara vaccin says:
    November 23, 2020 at 9:30 pm

    Stai liniștit că nu ne vaccinăm. Este vorba despre un vaccin realizat cu tehnologii noi, netestate suficient cu implicații necunoscute atât pe perioadă scurtă cât și pe perioadă lungă. O problemă apărută în urma acestui vaccin nu poate fi rectificată căci este o modificare genetică.
    Iohannis nu este capabil să gestioneze o criză economică și îmi GARANTEAZĂ mie un vaccin?!
    În martie a băgat țara în carantină degeaba și acum ridică din umeri de parcă virusul a generat criza economică și cei un milion de șomeri.
    Îl și văd ridicând din umeri și spunând cu ură că NIMENI NU A ȘTIUT CĂ ACEST VACCIN URMA SĂ OMOARE MILIOANE DE ROMÂNI și că el este nevinovat pentru că i s-au dat asigurări. Dacă va fi așa, nici soarta lui Ceaușescu nu este de ajuns.
    Poate vrea depopularea româniei și instalarea nemților fără a se trage un foc de armă. În definitiv este și neamț.

    Reply
  4. nu vaccin says:
    November 23, 2020 at 9:36 pm

    De ce trebuie să vină acest vaccin din Germania, împins cu toate forțele și garantat de un președinte de țară care este și etnic german? S-a gândit cineva că ăsta poate să scape cu 10 milioane de vaccinuri de 10 milioane de români dintr-un singur foc și să ocupe teritoriul fără luptă? Germania a pornit 2 războiae mondiale și are tendințe colonialiste.
    De ce nu se acceptă vaccinul rusesc la fel de eficient sau și mai bine, de ce au distrus institutul Cantacuzino?
    Fraților, gândiți că altfel o pățim.

    Reply
    • N-am says:
      November 23, 2020 at 11:53 pm

      Pentru ca rromanii e tigani incapabili sa faca ceva util in lume decat daca o superputere ii conduce.
      Germania are bugetul, inteligenta si ambitia de a face ceva. Romanul, doar sa ciupeasca. Intelegi, pesede?

      Reply
  5. dorian says:
    November 23, 2020 at 9:54 pm

    Cine plateste daca din cauza vaccinului vor muri oameni? Iohannis? Garantează el cu capul? Cine își asumă responsabilitatea?
    O să ne zică că a fost o eroare, nu s-a știut? Că a fost făcut în grabă… Ghinion??? Ghinion nu este de ajuns. Să se vaccineze primul și așteptăm 3 ani să vedem dacă pățește ceva.

    Reply
  6. Shane Diesel says:
    November 23, 2020 at 11:17 pm

    Pot să îmi fac două? Am 173kg.

    Reply
    • Ionel says:
      November 24, 2020 at 12:17 pm

      Poți dar trebuie să îți ții respirația până își face efectul!

      Reply
  7. Ilie says:
    November 23, 2020 at 11:18 pm

    In general vaccinurile sunt bune. Problema e ca pentru a face un vaccin si a determina daca e bun ai nevoie de vreo cinci ani. Eu am o retinere in a fi vaccinat cu ceva produs pe repede inainte si asta o spun ca unul care face anual vaccin antigripal.

    Reply
  8. N-am says:
    November 23, 2020 at 11:54 pm

    Multi prosti in lumea asta, iar Romania are dnesitatea cea mai mare.

    Reply
  9. cornel says:
    November 24, 2020 at 8:16 am

    Vaccin nu va fi pentru toti. Vor fi 10 milioane de doze. Va rog sa nu va vaccinati cei care aveti dubii. Numai asa oamenii de rand vor avea in sfarsit acces la vaccin. Numai daca multi il refuza reusesc sa ma vaccinez si eu. Mai intai se va da la medici, politie, armata, profesori.

    Reply
  10. Anonim__ says:
    November 24, 2020 at 8:22 am

    Eu propun urmatoarele:
    – intr-o prima faza sa se vaccineze toti politicienii si membrii de partid impreuna cu toti cei care sustin financiar partidele
    – asteptam un an sa vedem ce se intampla, cu stare de alerta si cu masca pe fata
    – dupa un an, daca au aparut probleme din cauza vaccinului, le corectam si reluam pasii anteriori
    – dupa un an, daca nu a murit nici unul din ei incepem o campanie de vaccinare voluntara, adica doar cine doreste

    Daca, intradevar, vaccinul este asa cum spune presedintele: “Este foarte important de știut că vaccinurile, odată aprobate de organismele internaționale de profil sunt sigure, sunt eficiente și reprezintă singura soluție viabilă de a pune capăt pandemiei” atunci nu vad nici un motiv pentru politicieni, membrii de partide si finantatorii partidelor sa refuze propunerea de mai sus.

    Reply
  11. John says:
    November 24, 2020 at 8:24 am

    Conform Constitutiei si altor legi ordinare nici un act medical nu poate fi facut fara acordul pacientului (sau apartinatorilor in cazuri speciale), asa ca nimeni nu poate fi vaccinat cu forta. Vaccinul a fost “facut” intr-un timp suspect de scurt. Cum au reusit sa faca vaccinul fara a gasi un tratament sigur si eficace?

    Reply
  12. ghita says:
    November 24, 2020 at 8:47 am

    presedintele johannis si familia lui se va vaccina in direct la televiziune., dar in acea sticluta va fi doar SER FIZIOLOGIC!

    Reply
  13. OK Boomer says:
    November 24, 2020 at 10:01 am

    Voi ati pierdut bani si la Caritas si la FNI si acuma va dati cu parerea despre medicina?!

    Reply
  14. bolovan says:
    November 24, 2020 at 11:25 am

    Citesc si ma crucesc…daca mor oameni…pai mor oameni…fara vaccin…cam 170 pe zi…daca mor 10 din cauza vaccinului…o sa avem 10 morti/zi (putin probabil…mai ales ca genul asta de vaccin nu prea are efecte secundare…dar este extrem de greu de livrat si depozitat…)
    Eu zic sa nu va vaccinati…sa lasam selectia naturala sa-si spuna cuvantul…

    Reply
  15. Marius says:
    November 24, 2020 at 1:15 pm

    Speranta mea este la Dumnezeu nu la vaccinul lui Bill Gates!

    Reply
  16. Ghita says:
    November 25, 2020 at 1:06 pm

    ”Nu este absolut nici o nevoie de vaccinuri pentru a pune capăt pandemiei. Nu am auzit niciodată o asemenea absurditate despre vaccinuri. Nu vaccinezi oameni a căror viață nu este în pericol din cauza unei boli. De asemenea, nici nu plănuiești să vaccinezi milioane de persoane perfect sănătoase cu un vaccin care nu a fost testat în mod extins pe subiecți umani”, a declarat Dr. Michael Yeadon.

    Reply
  17. Cele mai citite știri

    1
    Horticultura va îngriji spațiile verzi centrale și va toaleta arborii din Timișoara și în următorii patru ani
    2
    Apelul unei mame din Timișoara. Are nevoie de 12.000 de lei pentru un scaun vital fiicei sale cu dizabilități
    3
    Furturi și minori transformați în dealeri de droguri. Ce au descoperit polițiștii la perchezițiile de la Timișoara
    4
    O nouă „pădure urbană” în Timișoara. Primăria îi invită pe timișoreni să se înscrie ca voluntari
    5
    Filmul săptămânii: „Arco”, aventura animată în care un copil din viitor ajunge în anul 2075, într-o lume dominată de tehnologie
    6
    Consiliul Județean Timiș modernizează două intersecții din județ, considerate cu risc crescut de accidente
    7
    CET Sud „nu se închide”. Colterm spune că este pregătită de „decarbonizare”
    8
    Ora de vară, marcată poetic la Timișoara. Un ceas din secolul al XIX-lea „ascultă timpul” la Muzeul Banatului
    9
    Cadastru gratuit pentru terenuri la Lugoj. Proprietarii, invitați la o ședință de informare
    10
    400 de copii așteaptă „Iepurașul”. Apel la solidaritate lansat de o asociație din Timișoara

    Cele mai noi știri

    Eveniment

    Furturi și minori transformați în dealeri de droguri. Ce au descoperit polițiștii la perchezițiile de la Timișoara

    Eveniment

    Tragedie în adâncurile minei din Petrila. Un bărbat a murit după ce i s-a făcut rău la 300 de metri sub pământ

    Sănătate

    Spitalul Municipal Timișoara lansează o platformă pentru programări online

    Ştiri din Timiș

    Primăria Timișoara contribuie cu peste 50.000 de euro la organizarea olimpiadelor naționale găzduite de oraș

    România

    Carnet de voluntariat pentru elevi, propus de ministrul Educației ca măsură pentru prevenirea adicțiilor

    Mapamond

    Donald Trump ia în considerare să retragă SUA din NATO

    Ştiri din Timiș

    Piatra cubică scoasă din Traian nu este de vânzare! Primăria o va refolosi, inclusiv în aceeași piață

    Sănătate

    Schimbări în utilizarea sprayului nazal cu adrenalină pentru copii. A fost eliminat criteriul de vârstă pentru doza de 1 mg

    Ştiri din Timiș

    „Fake News Busters”, program de educație media pentru liceeni lansat de UVT în șase județe

    Sănătate

    Testări gratuite pentru depistarea cancerului de col uterin, toată luna aprilie, la OncoHelp Timișoara. Cum vă puteți programa
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici