În judeţul Galaţi, strugurii s-au copt mai repede decât se aşteptau ţăranii şi vor fi culeşi peste două săptămîni.
La Nicoreşti, în judeţul Galaţi, viile sunt pline de struguri.
“Producţia este foarte bună anul acesta comparativ cu anul trecut sau acum doi ani. Obţinem mult peste 10 tone la hectar în toate suprafeţele“, a spus Ionel Boghiu, primarul comunei Nicoreşti.
Cu câteva săptămâni în urmă, viticultorii credeau că seceta le va distruge podgoriile.
Viticultorii se pregătesc acum pentru strângerea recoltei. Oamenii şi-au scos din magazii teascurile pentru vin şi aşteaptă să guste din mustul de anul acesta care va fi gata peste mai puţin de trei săptămâni.
Trimite articolul
XSE cunoaste ca strugurilor, vitei de vie, ii place caldura, deci aceste plante cresc pe soluri nisipoase, ca atare viticultorii nu aveau cum sa creada ca se vor parjoli culturile.Strugurii vor fi mai dulci si mai concentrati in seva.Asa ca au de ce sa se bucure.Vinul probabil va fi unul bun si rar, ca el se face bun cam odata la sapte ani.
imi place cat de bine documentati sunt jurnalistii romani! scriu de orice oricat, dar habar n-au!
numai ce scrie in plus, ca vroiam sa mentionez exact ce scria si antevorbitorul.
din ce in ce mai multe articole apar din care se vede ca ducem lipsa de jurnalisti. scriu fara cap, fara sa se documenteze! bravo!