Aproximativ două treimi din populația Statelor Unite, peste 180 de milioane de persoane, se află în alertă maximă în acest weekend, pe fondul unei furtuni de iarnă de proporții, însoțită de un val de frig extrem, care traversează țara de la sud la nord-est.
Sistemul meteo, descris de meteorologi drept „istoric și periculos”, se întinde pe mai bine de 3.200 de kilometri, din Texas până în New England, și amenință să paralizeze sudul SUA prin depuneri masive de gheață și zăpadă, potrivit CNN și ABC News, citate de HotNews.
Cel puțin 18 state, de la Texas la New York, au declarat stare de urgență pentru a mobiliza resurse suplimentare. Autoritățile au emis avertizări severe privind traficul aerian și rutier, iar mii de zboruri au fost anulate pe aeroporturi importante din Dallas, Chicago și New York.
În mai multe regiuni, autostrăzi majore au fost închise preventiv din cauza riscului formării unui strat periculos de gheață, iar sute de districte școlare au suspendat cursurile sau au trecut la învățământ online.
Garda Națională a fost mobilizată pentru a sprijini echipele de intervenție. Un purtător de cuvânt al Serviciului Național de Meteorologie (NWS) a avertizat că nu este vorba despre „o furtună obișnuită de iarnă”, ci despre un fenomen cu potențial catastrofal, din cauza extinderii sale geografice.
În state precum Texas și Arkansas, unde infrastructura nu este adaptată la episoade prelungite de îngheț, există temeri privind stabilitatea rețelelor electrice. Prognozele indică acumulări de gheață de peste 2,5 centimetri, suficiente pentru a avaria liniile de înaltă tensiune.
În paralel, un vortex polar aduce temperaturi resimțite de până la -45°C în statele nordice, precum Minnesota și Dakota de Nord. Medicii avertizează că degerăturile se pot instala în mai puțin de 10 minute de expunere directă la frig.
Meteorologul Ryan Maue a declarat că următoarele zile ar putea reprezenta „cea mai severă perioadă de iarnă din ultimii 40 de ani” în SUA și a îndemnat populația să se pregătească pentru pene prelungite de curent și temperaturi exterioare sub -18°C.
Autoritățile le recomandă americanilor să evite deplasările neesențiale și să își pregătească kituri de urgență, în condițiile în care fenomenul meteorologic este așteptat să persiste și în zilele următoare.
Trimite articolul
XNu trebuie să anexeze Groenlanda. Vine ea peste ei 🙂
-
Gând la gând.
A naibii incakzire globala!!!! Sa punem odata capat escrocheriei verzi pana ajungem sub Africa ca nivel de trai.
-
Incalzirea globala slabeste acel jet stream polar, vantul care ar trebui sa tina vortexul polar (aerul rece) in regiunile polare. Din cauza acelui jet stream slabit, aerul polar “scapa” mai des din incercuire si coboara la latitudini sudice. Da, se raceste spe sud, dar se incalzeste masiv in nord, pentru ca vortexul “pleaca la plimbare”. In loc de temperaturi de -50 -60 celsiuns la polul nord, probabil sunt -10, sa zicem. Deci, incalzirea globala inca e valabila.
ca’n Groelanda 🙂
Daca nu era incalzirea globala, ar fi fost si mai frig… 🙂
Jos Bolojan!
iarna ninge
s-a defectat incalzirea globala 🙁
ce ma intereseaza vremea in USA?