tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
Mapamond
Rusia acuză România de „acțiuni ostile” împotriva sa

Rusia acuză România de „acțiuni ostile” împotriva sa

De Vlad Popa
la 25 March 2025 12:25 Reactualizat la: 25 March 2025 12:45
19 Comentarii

Rusia acuză România de „acțiuni ostile” împotriva sa

foto: EPA
25 March 2025 12:25 Reactualizat la: 25 March 2025 12:45
Parchetului General al Rusiei și Ministerul Afacerilor Externe de la Moscova au fost sesizate de un important deputat rus în legătură cu „acțiuni ostile” ale autorităților române față de Rusia, scrie Hotnews.ro. Aceștia invocă faptul că românii colaborează cu teroriștii și vor să scoată Rusia din Marea Neagră.
Scris de Vlad Popa - Parchetului General al Rusiei și Ministerul Afacerilor Externe de la Moscova au fost sesizate de un important deputat rus în legătură cu „acțiuni ostile” ale autorităților române față de Rusia, scrie Hotnews.ro. Aceștia invocă faptul că românii colaborează cu teroriștii și vor să scoată Rusia din Marea Neagră.

Trimite articolul

X

Anunțul a fost făcut de Vasili Piskarev, președintele Comisia Dumei de Stat pentru Investigarea Ingerințelor Externe în Afacerile Interne ale Rusiei.

„Comisia a studiat materialele forumului Marea Neagră: granița viitorului pentru o Europă sigură și stabilă desfășurat recent în parlamentul României cu participarea reprezentanților unei organizații teroriste interzise în Rusia. (…)

Materialele colectate au fost trimise Procuraturii Generale a Federației Ruse pentru o evaluare juridică și luare a deciziilor în conformitate cu acțiunile noastre politice și diplomatice, precum și ale legislației ruse și diplomatice”, a declarat Piskarev într-un comunicat publicat pe canalul de Telegram a comisiei pe care o conduce.

Potrivit deputaților ruși conduși de Piskarev, în cadrul evenimentului organizat în parlamentul României, s-au făcut apeluri repetate către țările occidentale, inclusiv din partea agenților străini, pentru a realiza înfrângerea militară a Rusiei și a o dezmembra în multe state independente.

În plus, a adăugat Piskarev, au existat propuneri de „scoatere a Rusiei din Marea Neagră”, care „conțin elemente de crime exprimate în apeluri publice pentru acțiuni care vizează încălcarea integrității teritoriale a Federației Ruse și în apeluri publice pentru declanșarea unui război agresiv”.

Piskarev pare să facă referire la al 15-lea Forum al Națiunilor Libere din Post-Rusia – Marea Neagră: Frontiera Viitorului pentru o Europă Sigură și Stabilă, evenimentul ce a avut loc la Palatul Parlamentului pe 19 martie.

Organizația este interzisă în Rusia. Curtea Supremă de la Moscova a declarat această organizație drept teroristă, în toamna anului 2022.

Site-ul organizației notează că obiectivul acesteia este „decolonizarea așa-numitei Federații Ruse”.

 

Trimite articolul

X
19 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Lache says:
    March 25, 2025 at 12:38 pm

    Aha, s-a hotarat putler sa vina si sa-i elibereze pe cegeisti de dictatura ursulei. Si a gasit motiv

    Reply
  2. gogu says:
    March 25, 2025 at 12:55 pm

    pe guvernantii nostri ii mananca in qur

    Reply
    • Dan A. says:
      March 25, 2025 at 4:27 pm

      Februarie 2022, imediat dupa invazia ruseasca in Ucraina, mesajele care circulau pe facebook, tiktok, email si tweeter ziceau ca: “pe Ucraina a mancat-o in c*r sa isi aleaga presedintele pe care-l vor”. Acelasi text, dupa 3 ani? Putina imaginatie si creativitate, tavarasci?

      Reply
    • Ion says:
      March 25, 2025 at 6:06 pm

      poti sa-i scarpini cu nasul.

      Reply
  3. Adela says:
    March 25, 2025 at 2:37 pm

    Bolojan, Predoiu, Ciolacu si ceilalti din psd-pnl-usr-udmr fierti dupa inarmare si declaratii ostile sa fie in prima linie in caz e razboi. Ei si familiile lor

    Reply
    • Rodica Doboloi says:
      March 25, 2025 at 3:07 pm

      Hopa, apar din nou toate prenumele din anuarul prenumelor romanesti! Cu mesaje de hatereala, “turu’ 2 ânapoi”, etc

      Reply
    • AlfonsX says:
      March 25, 2025 at 3:08 pm

      Si tu vei fi in bratele golanului de la Kremlin oferindu-i clipe de relaxare si desfatare!

      Reply
      • gogu says:
        March 25, 2025 at 4:25 pm

        da, am inteles, iubesti usl

        Reply
    • cigus-migus says:
      March 25, 2025 at 5:05 pm

      @Adela, nu e de mirare ca te-au vrajit unii, ai un IQ de mormoloc !!! Cine pe cine a atacat ???, Cine e fan razboi si dornic de noi teritorii/bogatii ??? Ti se pare normal ca sa stam cu mainile-n san si sa asteptam, pe principiul : ce-o fi o fi ???

      Reply
      • retardus says:
        March 25, 2025 at 6:47 pm

        mai retardus-rezistus … ai auzit de replica don’t poke the bear ?

        Reply
  4. tepes says:
    March 25, 2025 at 3:29 pm

    nu vad cum se vor razboi rusii cu noi, altfel decat pe mare, unde daca ni se vor alatura UK, Franta, Italia si Turcia, ii punem cu botul pe labe…

    Reply
    • dap says:
      March 25, 2025 at 4:39 pm

      dap, imi aduci aminte de bancul cu soricelul pe urechea elefantului trecand peste un pod spunand:”auzi ce tare tropaim”.

      atat ca toti aia insirati de tine nu fac cat un elefant si chiar daca ar face, mai e si problema ca intr-un razboi nuclear chiar nu mai conteaza cine cu vine se lupta. si daca ma gandesc ce surpriza au avut unii cand a aparut “alunul”… s-ar putea ca rusii ar avea totusi un avantaj. hai sa nu confundam dorinte cu realitati, ca noi stam bine doar la borcane cu muraturi (cica sunt bune impotriva dronelor, dar eu cred ca e doar propaganda de ele).

      Reply
    • doNIMIC says:
      March 25, 2025 at 4:47 pm

      Turcia e de partea Rusiei (vezi Erdogan) , Italia e contra razboiului (vezi Meloni)..iar daca tu crezi ca vine francezu si britanicul sa te salveze…lasa-ma sa ma amuz pe seama ta 🙂

      Reply
      • cs says:
        March 25, 2025 at 6:48 pm

        el e un corporatist de tastatura care joaca CS. E viteaz pana il scoti afara la soare.

        Reply
        • tepes says:
          March 25, 2025 at 10:17 pm

          bine mai vanator viteaz sau ce oi fi tu, hai SA NE PANICAM CA E MAI BINE 🤪

          Reply
  5. Bogdan says:
    March 25, 2025 at 8:07 pm

    cati utili slabut dotati intelectual care ii doneaza bani lui Hosu sunt pe aici :))

    Reply
  6. eu says:
    March 26, 2025 at 10:06 am

    Sa va fereasca Dumnezeu de Mania Rusiei!
    De cand va zic ciolovecilor ca ar fi bine sa avem relatii excelente cu Rusia? De cand? Dar asa e cand esti de la Intunecatti. Vai de pielea voastra!

    Reply
  7. ADIZ says:
    March 26, 2025 at 10:26 am

    DACA DAU RUSII CU BOMBA ATOMICA,EU AM SA STAU SA ADMIR
    ALTA NU M-AI PRIND

    Reply
    • zzzzz says:
      March 26, 2025 at 11:29 am

      🤣

      Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    Nevoie urgentă de sânge, la Timișoara. Donatorii cu grupa B Rh negativ, așteptați la Centrul de Transfuzie
    2
    FOTO. Fritz, împreună cu președintele Nicușor Dan la Paris
    3
    „Când lumea se frânge”. Mituri ale sfârșitului reinterpretate de tinerii artiști la Muzeul Național de Artă Timișoara
    4
    Campania „Străbatem munți și aducem zâmbete” aduce bucurie de sărbători copiilor și bătrânilor din sate izolate
    5
    FOTO. Tramvaie blocate în zona Pieței Libertății din Timișoara din cauza unei avarii electrice
    6
    Un bărbat a sustras bani și un telefon de la o femeie de 75 de ani din Timișoara
    7
    Șofer de 73 de ani rănit într-un accident rutier între Sânandrei și A1. A ajuns la spital
    8
    Bal caritabil pentru 70 de copii sprijiniți de Asociația „Inima Îți Vorbește”, organizat la Ghiroda
    9
    Dominic Fritz, după documentarul Recorder: „Cerem ministrului Justiției să inițieze imediat procedura de demitere pentru Marius Voineag”
    10
    La Centrul Multifuncțional Bastion, 2026 va fi un an cultural divers, cu expoziții, festivaluri și proiecte multimedia

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 17 decembrie 2025, în Timișoara?

    Ştiri din Timiș

    VIDEO. Timișorenii au comemorat eroii Revoluției de acum 36 de ani prin Marșul Eroilor

    Capitală Culturală

    „Când lumea se frânge”. Mituri ale sfârșitului reinterpretate de tinerii artiști la Muzeul Național de Artă Timișoara

    Ştiri din Timiș

    Excelență, internaționalizare și parteneriate strategice. CCIA Timiș, un an de referință pentru mediul de afaceri

    Eveniment

    UPDATE. Scăpări de gaz în Lugoj: intervenție a pompierilor și evacuări în zona Filaret Barbu

    Ştiri din Timiș

    VIDEO. Spiritul Crăciunului pe două roți. Motocicliștii din Timiș marchează 20 de ani de fapte bune printr-o paradă caritabilă

    Ştiri din Timiș

    Mișcare pentru speranță. Clasă de Pilates caritabilă în sprijinul lui Reli, diagnosticată cu cancer

    Eveniment

    Carambol într-o intersecție din Timișoara. O femeie a fost rănită

    Capitală Culturală

    Un Crăciun mai bun pentru copiii în nevoie. Târg caritabil la Iulius Town Timișoara

    Ştiri din Timiș

    25 de microbuze școlare ecologice pentru primării și școli speciale, aprobate de Consiliul Județean Timiș
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici