tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
Mapamond
Berlin: Autoritățile opresc iluminatul public a peste 200 de obiective din cauza crizei energetice

Berlin: Autoritățile opresc iluminatul public a peste 200 de obiective din cauza crizei energetice

De Vlad Popa
la 27 July 2022 18:44
13 Comentarii

Berlin: Autoritățile opresc iluminatul public a peste 200 de obiective din cauza crizei energetice

foto: pixabay.com
27 July 2022 18:44
Având în vedere creșterea prețurilor la electricitate și gaz, autoritățile locale din Berlin au decis să limiteze iluminatul mai multor clădiri din capitala germană.
Scris de Vlad Popa - Având în vedere creșterea prețurilor la electricitate și gaz, autoritățile locale din Berlin au decis să limiteze iluminatul mai multor clădiri din capitala germană.

Trimite articolul

X

Începând din această seară, treptat, Coloana Victoriei, Biserica Memorială, Primăria Roşie, Castelul Charlottenburg şi alte clădiri emblematice ale oraşului nu vor mai fi iluminate. Un total de aproximativ 200 de obiecte vor fi lăsate în întuneric la Berlin. Acest lucru face parte din pachetul de măsuri impus pentru reducerea consumului de energie.

Potrivit comunicatului emis de autoritățile locale, consumul de energie electrică pentru toate obiectele este de aproximativ 200.000 kWh/an, ceea ce corespunde aproximativ consumului a 150 de gospodării formate dintr-o singură persoană. Costurile cu energia electrică se ridică la aproximativ 40.000 de euro, se arată în comunicat.

Potrivit administrației de mediu, o companie specializată în domeniul electricității va începe imediat pregătirile pentru oprirea sistemelor de iluminat. Între 100 şi 120 de elemente de luminat ar putea fi scoase din funcție pe zi. Oprirea tuturor instalațiilor ar putea fi finalizată în trei-patru săptămâni, scrie Bild.

„Având în vedere războiul din Ucraina şi ameninţările politicii energetice a Rusiei, este important să ne folosim energia cât mai atent posibil”, a declarat senatorul pentru mediu Bettina Jarasch.

La jumătatea lunii iulie, primarul-guvernator al Berlinului, Franziska Giffey (SPD), s-a pronunțat în favoarea stingerii iluminatului de la Poarta Brandenburg pe timp de noapte.

SURSA: MEDIAFAX

Trimite articolul

X
Taguri:
berlin ,
criza energetica
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. sss says:
    July 27, 2022 at 7:10 pm

    S-au luat dupa enel din Timisoara.

    Reply
    • Sicman says:
      July 27, 2022 at 10:48 pm

      As fi spus ceausescu. O sa zica unii ca e fake, ca oculta ii vrea morti…ca tralala

      Reply
  2. gogu says:
    July 27, 2022 at 7:36 pm

    nemtii au fost dereglati si la inceputul secolului trecut, sunt dereglati si acum.

    Reply
    • CSM says:
      July 28, 2022 at 1:12 pm

      Doar că unii îi consideră un exemplu bun.
      Dovadă în acest sens stau alegerea unui președinte “neamț”, a unui primar “neamț”, a unei conduceri nemțești la nivel european etc.
      Chiar dacă rezultatele acestor acțiuni / alegeri sunt un dezastru, unii încă nu observă nici în al 12-lea ceas că se reinstaurează comunismul cu pași repezi, într-o formă cu mult mai rea decât cea dinainte de 1989.

      Felicitări naivilor care au crezut în “NEMȚI” și i-au votat !

      Reply
  3. antiVrajeala says:
    July 27, 2022 at 10:01 pm

    dacia 1300 sa dea niste cürent la BMWü adica sa fim solidari cü nemtii, sa le dam de la noi in semn de mültümire pentrü ca ne-aü fortat sa inchidem termocentrale, mine de carbüne, hidrocentrale, fabricile consümatoare de energie gen azomüres, alro slatina, alüm tülcea etc. Saü sa ceara la greci, pe care i-aü fortat sa-si vanda tara la propriü si i-aü saracit de aü ajüns mai raü ca noi.
    La ce clasa politica avem si noi si grecii, se va intampla. La noi sigür, in orice caz. Daaar, aü fost alesi! Asta s-a ales, liberalizare, offshore, salvam tot felul de lighioane ca asa vor niste oengeüri finantate de DE, #m.iedragnea.
    asta avem. si vine iarna…

    #idiocracy

    Reply
    • N-am says:
      July 28, 2022 at 12:36 pm

      Vezi ca Rusnacii tai infecti au cumparat si pus pe butuci toata industria grea si de importanta strategica. Documentat, cu acte si videouri. Comunistii infecti dinainte si dupa revolutie, si- au atins telul, cu plusul ca imbecilii ca voi au fost asmutiti pe ‘vest’ca e rau.
      Dar na, cum am tot zis: comunismul este pentru oamenii simpli, de la tara, iar Rromania abunda de voi.

      Reply
    • N-am says:
      July 28, 2022 at 12:36 pm

      Vezi ca Rusnacii tai infecti au cumparat si pus pe butuci toata industria grea si de importanta strategica. Documentat, cu acte si videouri. Comunistii infecti dinainte si dupa revolutie, si- au atins telul, cu plusul ca imbecilii ca voi au fost asmutiti pe ‘vest’ca e rau.
      Dar na, cum am tot zis: comunismul este pentru oamenii simpli, de la tara, iar Rromania abunda de voi

      Reply
      • antiVrajeala says:
        July 28, 2022 at 3:09 pm

        Hai ca esti simpatic 🤣 “Rusnacii” mei? sau rusnacii aia in intelegere cu nemtii si prin tradarea unora de la noi pe care i-au votat tot felul de “destepti” ne-“țarani”, asa ca tine? Simpatic foc esti, m-ai binedispus, multumesc 😂 Mai spune si despre austrieci, francezi si italieni ceva, vezi tu, cu, firmele alea de de energie, petrol, terenuri agricole, supermarketuri, utilitati, petrochimie, zahar etc etc, care ce a putut, ce sa faci. Hai, explica-ne, sa stiu ca am o zi excelenta. 😅 huuuh… dizident aprig ce esti tu mai mai mai, zici ca de la pitesti ai iesit invingator nu alta.

        #Toata_lumea_iti_vrea_binele.
        Acuma depinde si de tine daca ii lasi sa ti-l ia… 🤣😆😂
        Hai fiti solidari, hai ca va primim in schenghen, si sa vezi atunci migratie de tot felul de neintegrati din vest inspre est, hai.

        #idiocracy

        Reply
    • N-am says:
      July 28, 2022 at 12:37 pm

      Vezi ca Rusnacii tai infecti au cumparat si pus pe butuci toata industria grea si de importanta strategica. Documentat, cu acte si videouri. Comunistii infecti dinainte si dupa revolutie, si- au atins telul, cu plusul ca imbecilii ca voi au fost asmutiti pe ‘vest’ca e rau.
      Dar na, cum am tot zis: comunismul este pentru oamenii simpli, de la tara,iar Rromania abunda de voi.

      Reply
      • antiVrajeala says:
        July 28, 2022 at 3:12 pm

        si sa nu uitam bancile straine, franceze, nemtesti, olandeze etc. le iubim, ne-au adus fericirea, nu alta. Dizident aprig ce esti, convins ca are ceva extraordinar de spus, bravo 😅

        Reply
  4. Dan Coe says:
    July 28, 2022 at 8:23 am

    Fritz tu de ce nu ne stingi lumina? Macar mai economisesti niste bani sa-i dai la Colterm la iarna.

    Reply
    • antiVrajeala says:
      July 28, 2022 at 1:12 pm

      Sa dai bani la Colterm? Dai bani pentru infrastructura colterm, retehnologizare echipamente magistralele de distributie, alimentare directa cu gaz, ca cel care il va cumpara sa nu mai aiba de investit, doar de incasat de la timisoreni “pretul pietei”. Colterm trebuie neaparat falimentat si vandut pe 2 lei la ceva firma nemteasca de utilitati care sa faca un ban frumos. Si cum pretul gazului se stabileste la bursa, mai fortezi niste cereri de rebransare, alti “destepti” de muls…

      #idiocracy

      Reply
  5. moni says:
    July 28, 2022 at 9:03 am

    Comunismul bate la usa.

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    FOTO. Marș de solidaritate și moment de reculegere la Timișoara, în memoria victimelor violenței domestice
    2
    Neatenție la volan: Un șofer rănit după un impact în trafic pe strada Surorile Martir Caceu din Timișoara
    3
    Acțiune de plantare de 4.000 de puieți la Dudeștii Noi în acest weekend. Încă vă mai puteți înscrie
    4
    Accident în lanț la Giarmata provocat de un șofer beat
    5
    VIDEO. Au fost montate primele șine de tramvai prin Pasajul Solventul. Deschiderea încă din acest an „rămâne în calcul”
    6
    Campania „365 de zile pentru Nala”. Calendarele Happy Tails Timișoara devin șansa unui cățel de a trăi
    7
    Nicolae Robu, internat la Spitalul Județean la Terapie Intensivă Coronarieni
    8
    Zodia Săgetător ~ 22 noiembrie - 21 decembrie
    9
    Australia devine prima țară care interzice rețelele sociale pentru copiii sub 16 ani
    10
    Explozie într-un apartament din Buftea, provocată de o butelie. Patru persoane rănite și risc de prăbușire

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 20 ianuarie 2026, în Timișoara?

    Eveniment

    Accident în lanț la Giarmata provocat de un șofer beat

    Mapamond

    Președintele Bulgariei demisionează

    Mapamond

    Celebrul creator de modă Valentino Garavani a murit la 93 de ani

    Eveniment

    Două persoane au murit și o alta a fost rănită în urma unui accident grav pe DN7

    Eveniment

    Un bărbat s-a sinucis în baia unui apartament închiriat în regim hotelier, la Timișoara

    Ştiri din Timiș

    SDM repară gropile apărute după îngheț. Străzile pe care se intervine

    Ştiri din Timiș

    Burnout: Ce este, simptome, tratament și strategii de prevenire! Detalii la Enigma Plant!

    Eveniment

    Descoperire șocantă la Deva. Osemintele unui bătrân dat dispărut, găsite în locuința fiului său

    România

    Pasageri afectați de întârzieri și anulări. Cum pot fi depuse cererile de compensație
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici