Un incident grav s-a petrecut în noaptea de vineri spre sâmbătă, în jurul orei 3, la o stație de alimentare de pe Bulevardul Republicii din Timișoara. Un bărbat în vârstă de 43 de ani a fost surprins în timp ce turna benzină pe mașina sa și pe propriul corp.
Angajații benzinăriei au observat imediat situația și au oprit alimentarea pompei. Din fericire, un agent de securitate aflat în zonă a intervenit prompt și a reușit să-l imobilizeze pe bărbat, prevenind o posibilă tragedie.
La fața locului a sosit un echipaj de poliție de la Secția 4 Timișoara. Bărbatul a fost verificat și testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,67 mg/l alcool pur în aerul expirat. A fost dus ulterior la spital pentru recoltarea probelor biologice.
Verificările au arătat că acesta nu are permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
Polițiștii l-au reținut pentru 24 de ore și este cercetat pentru conducere fără permis, conducere sub influența alcoolului și tentativă de distrugere.
Ancheta este în desfășurare sub coordonarea procurorilor.
Trimite articolul
XBenzina înregistrată de pompă cine a plătit-o?