Animalele au fost găsite la control la trei femei, cetățene ucrainene, care călătoreau cu un autoturism înmatriculat în Ucraina. Maimuțele au fost descoperite în două cutii.
Din verificările efectuate s-a stabilit că animalele aparțineau conducătoarei autoturismului, o femeie în vârstă de 47 de ani. Aceasta a declarat că maimuțele au fost moștenite de la mama sa, decedată recent.
Persoana în cauză nu a putut prezenta documentele legale privind proveniența, deținerea și transportul animalelor, punând la dispoziția autorităților doar o fotografie a unui document despre care a susținut că reprezintă un act de import al maimuțelor din Siria în Ucraina.
Cele patru maimuțe au fost predate reprezentanților Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Timiș.
Polițiștii continuă să facă cercetări pentru viitoare măsuri care se vor impune.
Trimite articolul
Xsklava ukraina
-
S-a deghizat șobolojan sa plece din țară 🙂
Se intorc francezii de la campionatul mondial
Zoo nu mai avem multumita administrației Fritz. O bătaie de joc…
-
Da, a fost Fritz într-o după-amiază și a distrus totul pe acolo.
-
Ciocul mic.A spus ca il renoveaza si il redeschide.In schimb a pus lacatul pe poarta si cam atat.
-
-
Da, era cea mai frumoasă și de calitate zoo din URSS. Animalele erau ținute în conditii excepționale.
-
O bătaie de joc era acel „zoo”, da. Parcul groazei
Semeonul moroiu’, Geo penticostalul vopsit, Cristela mama energiilor si Soso cea fara de prihana!