Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Eveniment
FOTO. Amenzi de peste 60.000 lei în numai o săptămână pentru gestionarea defectuasă a gunoiului, la Timișoara

FOTO. Amenzi de peste 60.000 lei în numai o săptămână pentru gestionarea defectuasă a gunoiului, la Timișoara

De Raoul Jurchela
la 25 August 2023 12:07 Reactualizat la: 25 August 2023 16:12
3 Comentarii

FOTO. Amenzi de peste 60.000 lei în numai o săptămână pentru gestionarea defectuasă a gunoiului, la Timișoara

Sursa Foto: Direcția Poliția Locală Timișoara
25 August 2023 12:07 Reactualizat la: 25 August 2023 16:12
Controale ample ale polițiștilor locali, în ultima săptămână, la Timișoara. Oamenii legii au desfășurat verificări la asociațiile de locatari, pe șantiere, dar și la proprietarii de terenuri și în zona rampelor clandestine de gunoi. Au vrut să verifice dacă gestionarea deșeurilor se face conform legisțaliei, iar în urma controalelor au dat amenzi de peste 60.000 lei.
Scris de Raoul Jurchela - Controale ample ale polițiștilor locali, în ultima săptămână, la Timișoara. Oamenii legii au desfășurat verificări la asociațiile de locatari, pe șantiere, dar și la proprietarii de terenuri și în zona rampelor clandestine de gunoi. Au vrut să verifice dacă gestionarea deșeurilor se face conform legisțaliei, iar în urma controalelor au dat amenzi de peste 60.000 lei.

Trimite articolul

X

Polițiștii locali au desfășurat verificările în perioada 21-25 august, pe toată raza orașului. Controalele s-au desfășurat în diferite zone din oraș, atât în baza unor sesizări venite de la cetățeni, cât și în baza unor planuri de acțiune.

Printre altele, verificări au fost făcute la asociațiile de proprietari pentru a se stabili dacă funoiul este colectat selectiv, dar și dacă acestea păstrează curățenia în jurul imobilelor.

„Astfel, pe linia respectării colectării selective a deșeurilor la asociațiile de proprietari, respectiv întreținerea curățeniei în jurul imobilelor, la locul de amplasare a pubelelor, polițiștii locali au verificat 125 de asociații de proprietari. Au fost aplicate pe această linie 14 sancțiuni în valoare de 32.000 lei fiind identificate și 15 rampe care au fost tranmise către Primărie în vederea luării măsurilor de salubrizare. Totodată, pe linie de prevenire, au fost împărțite 100 de pliante și afișe cu centrele de colectare cu aport voluntar și de informare asupra consecințelor abandonului de deșeuri pe domeniul public”, spun polițiștii.

Sursa Foto: Direcția Poliția Locală Timișoara

Sursa Foto: Direcția Poliția Locală Timișoara

Sursa Foto: Direcția Poliția Locală Timișoara

De asemenea, oamenii legii au verificat și șantierele pentru a vedea dacă deșeurile din construcții sunt colectate după regulament, dar și dacă utilajele sunt spălate pe rampele speciale. Au controlat 20 șantiere și au dat cinci amenzi în valoare totală de 12.500 lei.

Sursa Foto: Direcția Poliția Locală Timișoara

Sursa Foto: Direcția Poliția Locală Timișoara

Controale au fost și pe 30 terenurile pentru a se stabili dacă proprietarii le întrețin și taie ambrozia. În patru cazuri, polițiștii au aplicat amenzi. Spun însă că în ultimele săptămâni au mai controlat astfel de zone, iar la final au dat 33 sancțiuni.

„În ceea ce privește depistarea persoanelor care abandonează sau depozitează deșeuri pe domeniul public, respectiv conștientizare pentru prevenirea și reducerea fenomenului, Polițiștii locali au identificat și transmis către Primărie un număr de 15 rampe clandestine de deșeuri. Au fost identificate și sancționate 15 persoane cu amenzi de 19000 de lei, pentru abandonul deșeurilor pe domeniul public, depozitare și neutilizare a recipientelor care duc la formarea de rampe. Au fost verificate 128 contracte de salubrizare ți au fost împărțite 100 de pliante și afișe cu centrele de colectare cu aport voluntar și pe linia prevenirii abandonului pe domeniul public”, spun oamenii legii.

Sursa Foto: Direcția Poliția Locală Timișoara

Sursa Foto: Direcția Poliția Locală Timișoara

Valoarea totală a amenzilor date numai în această săptămână se ridică la 63.500 lei.

Sursa Foto: Direcția Poliția Locală Timișoara

 

Trimite articolul

X
Taguri:
amenzi ,
timis ,
timisoara
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ciurdar Ioan Andrei says:
    August 28, 2023 at 12:01 am

    Buun. Retim nu colectează decât peturi plastic, carton, hârtie, sticla. Unde exact reciclam bidoane plastic rupte, maturi rupte, țevi metal ruginite etc? Așa e simplu să trimiți poliția locală sa dea amenzi. Dar soluții oare avem unde sa reciclam corect?

    Reply
    • Ion says:
      August 28, 2023 at 10:07 am

      Da, si sticla de la geamuri si polistirenul din electrocasnice…

      Reply
  2. Alina2 says:
    August 29, 2023 at 1:34 am

    Pentru @ Ciurdar Ioan Andrei – Ce e menajer in Negru (resturi mancare) si orice altceva in GALBEN: bidoane plastice, bidoane plastic rupte, maturi rupte, țevi metal ruginite. Daca e constructii mai poti duce si la punctele Retim sunt 4 in oras.
    Sticle bere, borcane in containerele speciale clopotele verzi dar le clatesti putin inainte.

    Ce este asa de greu sau complicat? In unele tari se sorteaza si in 5 recipiente diferite… aia e mai complicat!

    Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    Cinema Victoria readuce pe ecranele din Timișoara Trilogia „Before", povestea de dragoste pe parcursul a 18 ani
    2
    „Nu ne intimidează această manevră”. USR rămâne alături de premier, în ciuda moțiunii de cenzură PSD-AUR
    3
    Schimbul de Gardă revine în Timișoara și istoria prinde din nou viață în Piața Unirii
    4
    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări
    5
    Și-a vândut casa pentru 13 kilograme de canabis. Afacerea de 30.000 de euro s-a terminat la poliție
    6
    Prima demisie din PSD după colaborarea cu AUR vine de la senatoarea Victoria Stoiciu
    7
    Patru răniți într-un accident pe A1, în zona Belinț
    8
    Patru albanezi, intrați ilegal în țară, opriți înainte să-și continue drumul
    9
    Trafic restricționat în Timișoara. Se fac lucrări la rețeaua de gaz și la stadionul „Eroii Timișoarei”
    10
    Tion vă întreabă: Doriți să treacă moțiunea de cenzură depusă de PSD și AUR împotriva actualului Guvern?

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 23 iunie 2026, în Timișoara?

    România

    Guvernul Veștea a picat la vot. Cabinetul a rămas departe de majoritatea necesară

    România

    A început votul pentru învestirea Guvernului Veștea. „Al treilea e cu noroc” au spus parlamentarii în sală

    România

    George Simion: AUR nu votează Guvernul Veștea fără clarificări din partea președintelui Nicușor Dan

    Mapamond

    Clive Davis, legenda industriei muzicale care a lansat carierele lui Whitney Houston și Alicia Keys, a murit la 94 de ani

    Ştiri din Timiș

    UPDATE. Cod portocaliu de furtuni în Timiș. ISU a activat grupa operativă și au fost trimise mesaje RO-ALERT

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări

    Capitală Culturală

    Ziua Timișoarei: Marija Šerifović, Monica Anghel, Nico, Andreea Voica și alți artiști urcă pe scenă

    Capitală Culturală

    Teatrul Maghiar din Timișoara încheie stagiunea cu premiera „Festen”

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Demolări cu iz politic pe strada Lacului. Primăria pune la pământ construcțiile ridicate de „Matteo”
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici