tion.ro Web analytics

Cei care optează pentru o vacanță în țară în perioada sezonului rece au numeroase destinații din care să aleagă. În timp ce stațiuni montane precum Predeal, Sinaia sau Poiana Brașov adună în fiecare an mii de turiști, ajungând să fie chiar supraaglomerate, destinațiile mai puțin cunoscute din țară oferă o alternativă foarte atractivă pentru cei care doresc o vacanță liniștită, aproape de natură și tradiții. Desigur sporturile de iarnă sunt o constantă în toate aceste locuri, însă farmecul peisajelor montane și atmosfera aerisită din micile stațiuni românești sunt atuul cu care acestea îi îmbie pe turiști să petreacă aici câteva zile de relaxare.
Bicicleta, vehiculul din ce în ce mai apreciat la nivel mondial este o alternativă la transportul motorizat, care din păcate are multe neajunsuri. Pe două roți însă, în timp ce se face mișcare fizică, pot fi admirate fără paravan frumusețile din jur. De aceea, bicicleta este și una dintre cele mai bune opțiuni atunci când vine vorba de vizitat diverse locuri, unele special destinate acestui mod de locomoție, pentru o experiență turistică complet neîngrădită.
Dă-i omului un loc să se desfășoare și să-și pună în aplicare ideile și rezultatele nu vor dezamăgi. Dacă spațiul de exprimare a creativității și ingeniozității umane se află la zeci de metri înălțime, atunci chiar nu există limite. De la case la terenuri de fotbal, iată câteva structuri impresionante cocoțate în vârful unor clădiri care oferă o altfel de perspectivă asupra unor concepte banale.
În S.U.A. unul dintre cele mai controversate subiecte este cel al zidului de separare dintre Statele Unite și Mexic. Mega structura a fost promisă de noul președinte ales Donald Trump și este deja criticată din toate părțile. Trebuie totuși subliniat faptul că în timp ce zidul promis de Trump pentru a limita accesul cetățenilor mexicani în țara sa este doar la stadiul de idee, în alte țări asemenea bariere există deja și sunt și ele criticate intens. Cu toate acestea, se pare că în multe locuri se preferă separarea de o anumită problemă decât rezolvarea cauzelor acesteia.

Azi în Timișoara

Ce facem astăzi, 2 aprilie 2023, în Timișoara?
Duminică, 2 aprilie, este ultima zi în care puteți vizita Salonul de Carte Bookfest Timișoara, la CRAFT. În Piața Libertății au loc două spectacole pentru copii.

Turism

S-a redeschis Peștera Comarnic, un adevărat muzeu natural subteran în inima Munţilor Banatului
S-a redeschis sezonul la Peștera Comarnic din județul Caraș-Severin. Turiștii au acces în peșteră în perioada aprilie – septembrie, iar în zilele de sâmbătă şi duminică se asigură ghid. Tarif de vizitare: 15 lei/adulţi şi 10 lei/copii, elevi, studenţi.

Eveniment

Tânăr care fugea de închisoare, prins de polițiști, în Timiș
Un bărbat în vârstă de 22 de ani, care ar fi trebuit să fie la închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de persoane, însă se ascundea de oamenii legii, a fost depistat în Ghizela.

Eveniment

Aproape 200 de litri de erbicide și pesticide, confiscate de poliţiştii timișeni
Polițiștii timișeni continuă verificările pe linia substanțelor și produselor periculoase. Astfel, vineri, agenții Secției 4 Poliție Rurală Peciu Nou au efectuat controale la trei societăți comerciale din localitățile Sânmartinu Sârbesc, Șag și Diniaș, care au ca obiect de activitate domeniul agricol. În urma controalelor, aproape 200 de litri de erbicide și pesticide au fost confiscate.

Eveniment

Bărbați reținuți după ce au încercat să fure cabluri de cupru din curtea Iulius Mall din Timișoara
Polițiștii Secției 4 Poliție Urbană Timișoara au reținut, vineri, doi bărbați în vârstă de 30 și 44 de ani, bănuiți de tentativă la furt calificat. Aceștia au fost introduși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție al Județului Timiș.

Ştiri din Timiș

Festivalul-concurs „Lada cu zestre”, la ultima etapă
La finalul acestei săptămâni, Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș vă invită la ultima etapă a Festivalului-Concurs „Lada cu Zestre”. Vor avea loc peste zece ore de spectacol de cântece și dansuri tradiționale, grai bănățean, expoziții de artă populară, meșteșuguri tradiționale, gastronomie tradițională cu peste 200 de artiști.

Utile

Acces temporar pentru mașini în zona localității Berzasca de pe Clisura Dunării
DN 57, în zona Berzasca, limita județului Caraș-Severin cu județul Mehedinți, se redeschide traficului de sâmbătă, 1 aprilie. Reprezentanții Direcției Regionale de Drumuri și Poduri (DRDP) Timișoara au anunțat în ce condiții vor putea trece șoferii prin zona în care efectuează în continuare curățirea prin rănguire a versantului.

Ştiri din Timiș

FOTO. Primul tronson de linie de tramvai de pe Bogdăneștilor a fost montat. Șantierul, gata până la finalul anului
Pe Calea Bogdăneștilor din Timișoara a fost montat primul tronson de linie de tramvai. Șantierul va fi închis până la finalul acestui an. Constructorul lucrează în paralel la finalizarea trotuarelor, carosabilului, pistelor pentru biciclete și drumurilor laterale. 3

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici