Să te trezeşti în fiecare zi gândindu-te că poate fi ultima şi să stai ani în şir cu moartea pândind după tine înseamnă traume despre care pot vorbi azi câţiva oameni norocoşi: beneficiarii transplantului de organe. În Timiş, aceştia au înfiinţat o asociaţie şi se pregătesc să dărâme prejudecăţile privind donarea de organe dar şi piedicile care opresc efectuarea transplantului renal în Spitalul Judeţean Timişoara.
Guvernul obligă medicii de familie să asigure continuitatea asistenţei medicale primare în centre de permanenţă, în afara programului de lucru şi de sărbători. Medicii de la serviciile de urgenţă ale spitalelor din Timişoara sunt de părere că înfiinţarea unor astfel de centre le va da timp să se ocupe de cazurile cu adevărat grave. În judeţul Timiş funcţionează în prezent opt centre de permanenţă, dar niciunul în Timişoara.
Trei tineri au ajuns la spital în noaptea de marţi spre miercuri după ce s-au răsturnat cu maşina, un Mercedes, într-un şanţ din beton de pe marginea drumului. În urma impactului, şoferul a rămas blocat în autoturism care s-a oprit cu rotile in sus, iar cei doi pasageri au fost proiectaţi afară, în câmp.