În acest sfârşit de săptămână, românii, sârbii şi maghiarii sărbătoresc Zilele Euroregiunii DKMT (Dunăre-Criş-Mureş-Tisa), ocazie cu care graniţele dintre cele trei ţări au fost deschise, iar aproape de Beba Veche şi la Sânnicolau Mare, în judeţul Timiş, au avut loc mai multe manifestări care au marcat evenimentul: întâlniri între delegaţii judeţelor incluse în Euroregiune, un cros pentru elevi din cele trei ţări, precum şi Cupa DKMT Tim Racing, raliu care a strâns sute de curioşi şi pasionaţi de drifturi spectaculoase şi cai putere la Sânnicolau Mare.
Promovăm turismul în vecini. Timişoara îşi prezintă oferta turistică în capitala Serbiei. La începutul acestei săptămâni, la Belgrad a fost deschisă, în prezenţa oficialităţilor române şi sârbe, o expoziţie turistică dedicată oraşului Timişoara.
Ne promovăm turismul în vecini. Primăria Timişoara va organiza la Belgrad, în perioada 17 mai – 4 iunie 2010, expoziţia turistică „Visit Timişoara”. Evenimentul va avea loc la sediul Organizaţiei Naţionale de Turism din Serbia, de pe strada Cika Ljubina 8 din Belgrad.
Super competiţie automobilistică. Clubul Sportiv „TimRacing” din Timişoara pune la punct evenimentul intitulat „Cupa DKMT”. Concursul automobilistic se va desfăşura sâmbătă, 29 mai, la Sânnicolau Mare, în acelaşi weekend când se sărbătoresc şi Zilele Euroregiunii DKMT.

Capitală Culturală

Ziua Timișoarei: Marija Šerifović, Monica Anghel, Nico, Andreea Voica și alți artiști urcă pe scenă
Ziua Timișoarei își completează programul ediției 2026 cu un nou val de artiști care vor urca pe scena amplasată pe Bulevardul I.C. Brătianu, într-un eveniment construit în jurul temei „Diversitate”.

Capitală Culturală

Teatrul Maghiar din Timișoara încheie stagiunea cu premiera „Festen”
Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă premiera spectacolului „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu. Adaptarea scenică de Bo Hr. Hansen urmează scenariul filmului omonim de Thomas Vinterberg din 1998 și reunește, alături de actorii maghiari, numeroși colaboratori din scena culturală locală, cu intervenții muzicale, de dans, de acrobație, de drag art, de iluzionism.

Ştiri din Timiș

FOTO. Demolări cu iz politic pe strada Lacului. Primăria pune la pământ construcțiile ridicate de „Matteo”
Primăria Timișoara a reluat demolările pe strada Lacului, vizând construcții ridicate ilegal pe domeniul public de firma Casa Matteo, asociată cu un cunoscut membru PSD. Municipalitatea acuză presiuni și intimidări, iar costurile desființării vor fi suportate de societățile implicate. 6

Capitală Culturală

O primă audiție națională încheie stagiunea Filarmonicii Banatul
Sub conducerea muzicală a dirijorului Gabriel Bebeșelea, concertul de închidere a stagiunii 2025/2026 la Filarmonica Banatul propune audienței Messa per Rossini, lucrare compusă cu peste un veac și jumătate și niciodată interpretată pe o scenă de concert din România. Soliști vor fi soprana Sara Duchovnay, mezzosoprana Lilia Istratii, tenorul John Irvin, baritonul Sergiu Garabajii și basul Alin Anca. 

Ştiri din Timiș

VIDEO. Flight Festival 2026: 90.000 de oameni, trei zile și un final cu ploaie
În cele trei zile de Flight Festival 2026, peste 90.000 de spectatori au trecut pragul festivalului, transformând Muzeul Satului Bănățean. Evenimentul s-a încheiat duminică cu mulțimea care a dansat în ploaie.

Capitală Culturală

Irina Rimes, Satoshi și Dora Gaitanovici completează line-up-ul la Ziua Timișoarei
Irina Rimes, Satoshi și Dora Gaitanovici se alătură programului muzical al ediției 2026 a evenimentului „Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration”, completând lista artiștilor care vor urca pe scena principală de pe Bulevardul I.C. Brătianu. 5

Ştiri din Timiș

VIDEO. Modernizarea căii ferate Lugoj – Timișoara, gata pe trei sferturi
Lucrările de modernizare a căii ferate Lugoj – Timișoara Est au ajuns la un stadiu de 74,35%, profitând de suspendarea temporară a traficului feroviar. Pe segmentul de aproape 54 km, circa 10 km de linie modernizată sunt deja în circulație. 5

Ştiri din Timiș

Avertisment pentru angajatori. Apa, pauzele și programul adaptat sunt obligatorii în perioadele cu temperaturi extreme
În contextul temperaturilor ridicate prognozate pentru această perioadă, Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Timiș le reamintește angajatorilor că au obligația legală de a lua măsuri pentru protejarea salariaților care lucrează în condiții de caniculă.

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici