22 de proiecte, în valoare totală de 5,6 milioane de euro, au redus considerabil distanţa dintre Timiş şi Serbia în ultimele luni. Este vorba de colaborarea între specialişti români şi sârbi din domenii precum sănătate, protecţia mediului, învăţământ, sport, cultură, tineret, tehnologie, IMM, comerţ şi turism, demarată între mai multe instituţii din judeţul Timiş şi cinci districte din Serbia.
Cel mai puternic raliu judeţean din ţară, Campionatul de Automobilism Timiş (CAT), trece la un nou nivel începând cu ediţia din acest an. Pentru ediţia a XII-a a CAT-ului organizatorii vor „inventa“ o premieră, o etapă internaţională România-Serbia-Ungaria.
În Voivodina, la 200 de kilometri de graniţa României cu Serbia, a fost confirmat un focar de pestă porcină, motiv pentru care medicii veterinari din punctele vamale din vestul ţării noastre au fost atenţionaţi să fie mai vigilenţi şi să nu lase populaţia să introducă în ţară carne sau produse din carne din statul vecin.
Joi, 2 decembrie, a avut loc semnarea protocolului de înfrăţire între localităţile Recaş şi Kovin (Serbia). Având în vedere tradiţionalele relaţii de colaborare şi prietenie între România şi Serbia, primarii celor două părţi Marinel Paşca şi Slavko Branković – au hotărât să aprofundeze şi să extindă aceste relaţii dintre cele două comunităţi.