Concursul “Școala Zero Waste” ediția 2014 a ajuns la final. “Școala Zero Waste” este un concurs de educație ecologică și de colectare selectivă destinat tuturor elevilor din școlile cu clasele I - VIII din România pornit de la Timişoara. Dacă prima ediţie a fost judeţeană, cea de-a doua, cea din 2014, a devenit naţională.
Un concurs destinat elevilor inițiat la Timişoara s-a extins, în acest an, la nivel naţional. "Școala Zero Waste" a devenit un concurs național de educație ecologică și colectare selectivă destinat tuturor școlilor din învățământul primar și gimnazial din România. Perioada de desfășurare a competiției este 23 Aprilie - 30 Mai.
La concursul de educație ecologică și de colectare selectivă „Școala Zero Waste” 2013, destinat elevilor din școlile din Județul Timiș, desfășurat în perioada 15 aprilie - 31 mai, au participat 25 de școli, însumând 6.319 elevi. În cele șase săptămâni de concurs au fost colectate 60,45 tone deșeuri reciclabile. Concursul dă posibilitatea elevilor și școlilor să contribuie la protejarea mediului și reducerea poluării și în același timp să concureze pentru câștigarea premiilor puse în concurs. EcoStuff România este principalul organizator, împreună cu partenerii săi.
Concursul Şcoala Zero Waste a implicat, în primele patru săptămâni, aproximativ 6.300 de elevi din judeţul Timiş. În tot acest timp, aceştia au strâns peste 25 de tone de deşeuri reciclabile, iar concursul este abia la jumătate.
Concursul menit să îi învețe pe elevii timișeni să colecteze selectiv a debutat luni. Peste 6300 de elevi au la dispoziție o lună și jumătate pentru a strânge cea mai mare cantitate de deșeuri, care le poate aduce sute de premii în cadrul concursului Școala Zero Waste.
Ştiri din Timiș
Consiliul Județean Timiș a aprobat miercuri finanțarea unui proiect multianual prin care va fi modernizată clădirea Liceului Teoretic „A. Straistă” din orașul Anenii Noi, Republica Moldova. Finanțarea face parte dintr-un acord semnat anul trecut între cele două părți.
Eveniment
Un bărbat de 50 de ani din Făget a fost reținut după mai multe percheziții ale polițiștilor într-un dosar privind infracțiuni legate de exploatarea și transportul ilegal de lemn, dar și deținerea fără drept a unei arme. Cercetările continuă sub coordonarea procurorilor.
Eveniment
Două persoane au fost reținute la Timișoara într-un dosar de trafic de droguri, după ce polițiștii și procurorii DIICOT au descins la mai multe adrese din oraș.
Ştiri din Timiș
Consiliul Județean Timiș a aprobat miercuri documentele necesare pentru continuarea finanțării Institutului Regional de Oncologie Timișoara prin Programul Sănătate, după ce proiectul a fost preluat din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). În prezent, lucrările sunt blocate și se află într-o etapă de tranziție între cele două surse de finanțare.
Capitală Culturală
Două dintre cele mai active comunități culturale din Timișoara, CODRU și Muzicon Hub, se alătură programului Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration 2026, pregătind trei zile de activități dedicate familiilor, copiilor și iubitorilor de muzică alternativă.
Ştiri din Timiș
În acest weekend, 26–28 iunie, la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara, vă invităm să fiți parte din una dintre cele mai frumoase povești ale acestei veri: Festivalul Înghețatei Bune.
România
Liderul senatorilor USR, timișeanul Sorin Șipoș, susține că ultima perioadă a scos în evidență două moduri diferite de a face politică: unul bazat pe negocieri și calcule de partid, pe care îl atribuie PSD, și altul concentrat pe activitatea guvernamentală și reforme, pe care îl revendică pentru USR.
Ştiri din Timiș
Fosta „Școală Mică” din cartierul Plopi va fi transformată într-o grădiniță modernă cu program prelungit, după ce Primăria Timișoara a obținut o finanțare europeană de 7,3 milioane de lei. Noua unitate va putea primi aproximativ 60 de copii și ar urma să fie finalizată în 29 de luni.